Ako si navrhnúť jedáleň ako dokonale funkčný aj spoločenský priestor

0
79
Ako si navrhnúť jedáleň ako dokonale funkčný aj spoločenský priestor

Jedáleň je oveľa viac, ako len funkčný priestor, kde sa podávajú jedlá. Stretávame sa v nej pri rôznych spoločenských príležitostiach, trávime príjemné chvíle s blízkymi a priateľmi. Môže to byť aj miesto, kde si deti dokončia domáce úlohy a vy zriadite svoju občasnú domácu kanceláriu. Jednoducho polyfunkčný priestor, na ktorý rodina kladie veľké nároky. 

Popri ostatných miestnostiach v domácnosti má jedáleň výnimočné postavenie práve preto, že ju využívate rôznymi spôsobmi. Preto treba venovať aj zvláštnu pozornosť pri organizovaní tohto priestoru.

Ako si teda zariadiť jedáleň, ktorú si zamiluje celá rodina? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si v nej užili chvíľky pohody, a popritom zvládla úlohu perfektného stolovania.

Prečo je jedáleň dôležitá?

Ak kuchyňa predstavuje srdce domova, tak jedáleň je jeho teplým objatím. Zatiaľ čo v minulosti bola formálna jedáleň dlho považovaná za symbol bohatstva a privilégií, dnes sú jedálne priestormi, kde sa rodina a priatelia môžu neformálne stretávať, zdieľať svoje zážitky a užívať si spoločné chvíle.

Účel

Pred navrhovaním priestoru je dôležité zvážiť funkciu, na ktorú bude jedáleň slúžiť. Bude predovšetkým priestorom na formálne večere alebo skôr neformálne stretnutia? Koľko miesta na sedenie bude treba? Potrebujete v jedálni veľa úložného priestoru na kuchynský riad? Keď si odpoviete na tieto otázky, môžete začať plánovať, vyberať materiály a dekoratívne kúsky.

Súkromie

Dobre navrhnutá jedáleň by mala podporovať konverzáciu medzi hosťami, čo znamená, že priestor by nemal byť príliš hlučný ani rušivý. Najmä v domácnostiach s otvoreným konceptom môže byť náročné zabezpečiť súkromné prostredie pre takýto účel. Na oddelenie jedálne od zvyšku domu môžete použiť oddeľovacie steny, paravány alebo knižnice.

Osvetlenie

Osvetlenie je možno najdôležitejším prvkom pri vytváraní atmosféry vo vašej jedálni. Či už ide o využitie veľkých okien, ktoré umožňujú prirodzené svetlo, výber žiaroviek na vytvorenie teplej a príjemnej atmosféry, kvalitné stropné osvetlenie alebo využitie romantickej žiary jemného svetla sviečok, svetlo je kľúčom k vylepšeniu celého kulinárskeho zážitku.

Nad jedálenský stôl môžete zavesiť závesné dekoratívne osvetlenie, ktoré vytvorí v miestnosti ústredný bod a definuje priestor.

Kus osobnosti

Tak, ako každá miestnosť v domácnosti, aj jedáleň by mala odrážať osobnosť majiteľa. Preto je dôležité navrhnúť taký priestor, v ktorom sa ako hostiteľ budete cítiť pohodlne, aby ste tento pocit mohli preniesť aj na svojich hostí.

Či už ide o umelecké dielo, zdedený nábytok alebo starožitné dekoratívne prvky, začnite s osobnými predmetmi. Zmiešajte a zlaďte nábytok, osvetlenie a umelecké diela, aby váš priestor získal osobitý štýl. Aj vlastná nástenná maľba môže byť skvelý spôsob, ako zabezpečiť, aby bol tento priestor skutočne jedinečný.

Podlaha

Pokiaľ ide o výber podlahy do jedálne, je potrebné zvážiť tri hlavné veci: dizajn, odolnosť a údržbu. V jedálňach je zvyčajne veľká premávka, preto je najlepšie zvoliť si vysokokvalitnú a odolnú podlahu, ktorá je nenáročná na údržbu a obstojí aj v skúške času. Je viac ako pravdepodobné, že podlaha dostane zabrať vo forme fľakov z jedla a nápojov, takže výber materiálu, ktorý sa ľahko čistí, je zásadný.Ako si navrhnúť jedáleň ako dokonale funkčný aj spoločenský priestor

Nábytok do jedálne

Stôl

Najdôležitejšou súčasťou jedálne je jedálenský stôl a stoličky. Pri výbere jedálenského stola začnite otázkou tvaru a veľkosti jedálne. Potom zohľadnite počet ľudí, ktorí sa budú pravidelne zhromažďovať pri jedle. Váš výber dokončite určením správneho materiálu a štýlu.

Väčšie rodiny sa môžu rozhodnúť pre masívny obdĺžnikový stôl so šiestimi až ôsmimi miestami, ak hostíte menej ľudí, zvoľte si štvorcové alebo okrúhle tvary stolov.

Čo sa týka materiálu, ak často meníte štýly, prípadne sa chystáte na rekonštrukciu kuchyne, pri výbere jedálenského stola zvážte použitie materiálov, ako je drevo, sklo alebo kameň, ktoré vám v budúcnosti poskytnú flexibilitu pri zmene dizajnu zvyšku miestnosti.

Ak hľadáte stôl na prestieranie pre taniere s jedlom, stolové dekorácie, poháre, sviečky, fľaše na víno, odporúčame vám šírku stola minimálne 1,1 metra.

Príborníky

Od jedálenských stolov upriamme pozornosť na ďalší nábytok v jedálni. Ak vám to veľkosť miestnosti dovoľuje, zvážte ďalší nábytok ako doplnkovú oblasť pre podávanie jedla.

Kredence a príborníky skvele poslúžia aj ako úložné priestory a pohodlný prístup k riadu, podnosom, miskám a kuchynským súpravám. Šikovným pomocníkom môže byť aj mobilný servírovací vozík na kolieskach.

Tipy na vytvorenie štýlovej jedálne podľa vašich predstáv

Či už ide o samostatnú miestnosť, súčasť kuchyne alebo časť otvorenej zóny, jedálenský kút je miestom, ktoré by malo byť praktické, funkčné a krásne. Vaša jedáleň, ktorá je miestom pre rodinné stretnutia, domáce úlohy a elegantné večere má potenciál stať sa jednou z najfrekventovanejších miestností vo vašej domácnosti, ak si ju správne navrhnete a vyzdobíte.

1.   Umenie na stenách

Ak máte v jedálni holé steny, potom je to ideálna príležitosť pridať jej trochu umenia. Vďaka vytvoreniu takejto malej domácej galérie budú hostia hovoriť o vašom jedinečnom a vynikajúcom vkuse v podobe pútavých obrazov, fotografií, koláží či iných dekoratívnych predmetov. Ak chcete, aby bola stena osobnejšia, zaveste na ňu rodinné fotografie.

2.   Okrúhle tvary

Jedáleň, ktorá je plná hranatého nábytku, uhlov a rohov môže niekedy navodzovať stiesnený pocit. Ak chcete vytvoriť jedáleň, ktorá bude ponúkať viac voľného priestoru, mali by ste zvážiť okrúhle jedálenské stoly. Vytvárajú dynamickejší priestor a poskytujú aj väčšiu voľnosť v miestnosti.

3.   Dekor na stole

Jedným z najjednoduchších spôsobov dekorácie jedálne je pridať na jedálenský stôl výrazné ozdoby. Ak máte malý alebo okrúhly jedálenský stôl, vyberte si jednu dekoráciu do stredu stola. Pre väčšie a dlhšie stoly odporúčame jeden kus umiestniť uprostred a ďalšie dekorácie pridať po celej dĺžke.

4.   Koberec

Koberce sú ideálnym spôsobom, ako uzemniť jedálenský stôl a pridať miestnosti textúru, vzor a farbu. Koberce boli aj v minulosti nevyhnutnou dekoráciou v domácnostiach, pretože majú schopnosť definovať miestnosť.

Dôležité je zvoliť správnu veľkosť, aby jedálenský stôl a všetky stoličky pohodlne sedeli na povrchu. Myslite aj na materiál. Vyhnite sa dlhému vlasu – jedálne sú prednostne priestory na jedenie a pitie, takže rôznym škvrnám sa jednoducho nevyhnete. Zvoľte si odolnejšie látky, ktoré sa ľahšie čistia, ako napríklad juta.

5.   Barový kútik

Ak máte dostatok miesta a viete, že budete často organizovať večierky, zvážte možnosť zabudovania baru s otvorenými policami na fľaše a poháre.

6.   Minimalizmus

Ak máte radi škandinávsky dizajn, zariaďte si jedáleň nábytkom s čistými líniami a teplými drevenými tónmi, podlahami so vzorom rybej kosti a jedálenským stolom a stoličkami z dreva. Menej môže byťniekedy viac, najmä vtedy, ak máte malú jedáleň.

7.   Odvážny obrus

Ďalší veľmi jednoduchý doplnok, ktorý dokáže byť silným dizajnovým prvkom je pridať na jedálenský stôl výrazný obrus. Svetlé farby alebo zaujímavé vzory pozdvihnú atmosféru jedálne a zabezpečia, že priestor bude impozantný.

Môžete si vybrať obrus na mieru, ktorý doplní váš už existujúci dekor a farebnú schému. Môžete ho tiež vymieňať podľa sezóny, vďaka čomu bude váš domov stále v trende a pripravený na každú príležitosť.

8.   Knižnica

Mnoho ľudí využíva jedálne aj na štúdium alebo prácu z domu. Ak je to aj váš prípad, pridajte do miestnosti malú knižnicu s materiálom na čítanie pre všetkých členov rodiny. Vďaka tomu sa jedáleň stane nielen miestom na domáce úlohy a večere, ale aj na hosťovanie knižného klubu s rodinou a priateľmi.

9. Závesy a žalúzie

Závesy od podlahy až po strop dodávajú útulnosť a poskytujú ovládanie svetla počas dňa, ako aj súkromie pri večierkoch alebo ak je vaša jedáleň viditeľná z ulice.

10. Vintage nádych

Starožitný jedálenský stôl zmiešaný s moderným príborníkom a stoličkami môže byť jednoduchý spôsob, ako skombinovať staré a nové prvky. Okrem toho, že je čalúnený nábytok stále v móde pôsobí štýlovo a luxusne. Aj jednoduchá porcelánová skrinka dodá modernej jedálni nostalgické vibrácie a retro vzhľad.

11. Kvetinové aranžmány

Určite budete súhlasiť, že nie je nič krajšie ako krásne kvetinové aranžmány v strede jedálenského stola. Najlepšie na kvetinových ozdobách je to, že ich môžete veľmi jednoducho vytvoriť a dodávajú vašej jedálni z týždňa na týždeň nový nádych. Zvážiť môžete aj inú zeleň, okrasné sukulenty alebo vaše vypestované potraviny a bylinky.

12. Lavicové sedenie

Ak pracujete s úzkym alebo obmedzeným priestorom, pridanie lavice na jednu alebo obe strany jedálenského stola minimalizuje vizuálny neporiadok a ušetrí vám potrebu posúvať stoličky z miesta na miesto, keď budete musieť prechádzate okolo.

Štýly jedálne

Ak chcete čarovný kulinársko-spoločenský zážitok, musíte si navrhnúť svoj priestor v štýle, ktorý vyhovuje vašej osobnosti a vášmu životnému štýlu. Existuje niekoľko spôsobov, ako okoreniť jedáleň trendovými dizajnovými nápadmi, odvážnym nábytkom, výraznými farbami a tapetami.

Či už organizujete okázalú večeru pre svojich blízkych, alebo chcete stráviť nejaký čas sami, objavte nekonečné možnosti, ako môže jedáleň zmeniť celkový vzhľad a atmosféru vášho domova.

Tradičná jedáleň

Keď hovoríme o tradičnej, myslíme skôr formálnu jedáleň. Tradičný jedálenský kút je skvelý, keď máte samostatnú miestnosť na stolovanie. Dôležité je, čo umiestnite do tradičnej jedálne.

Rozhodnite sa pre masívnejšie drevené stoly a stoličky, investujte do kvalitného riadu, ktorý bude súčasťou stola. Ak chcete dodať odvážnejšie prvky, pridajte veľký luster, ktorý osvetlí stôl. Vhodné osvetlenie je čerešničkou na torte tradičných interiérov jedální.

Tip na zdravú stravu: Poznáte význam a dôležitosť vápnika?

Jedáleň v minimalistickom štýle

Minimalizmus neznamená nudu. Čisté pozadie s ostrými líniami a hranami robí z minimalistickej jedálne ideálne miesto, kde si môžete vychutnať jedlo s priateľmi a rodinou. Minimalistická estetika vnesie do vašej jedálne osobité kúzlo, ktoré môžete zvýrazniť štýlovým závesným svietidlom.

Moderná jedáleň

Klasická čierna a odtiene sivej sú skvelou farebnou voľbou pre moderné domácnosti. Do vašej jedálne v modernom štýle môžete začleniť celý rad farieb a textúr. Správny koberec urobí s vašou jedálňou zázraky. Farebné starožitnosti a akcentované osvetlenie môžu taktiež zmeniť jedáleň na svet plný umenia.

Rustikálna jedáleň

Jedáleň s rustikálnym dekorom je už na pohľad teplá a príjemná. Ak chcete dať svojej jedálni rustikálny vzhľad, rozhodujúci je výber riadu a dekorácií. Hovoríme tu o keramike, klasickom striebornom príbore a množstve čerstvého lístia ako o hlavných prvkov. Použitie vintage výzdob, starých skríň na uskladnenie riadu, ručne vyrábaných vankúšov, drevených stolov a stoličiek dotvorí dokonalý rustikálny štýl.

Farebné kombinácie do jedálne

Ďalšou dôležitou súčasťou jedálne je jej farebná paleta.

  • Ak chcete vytvoriť sofistikovaný vzhľad, rozhodnite sa pre tmavšie a bohaté tóny čokoládovej a škoricovej alebo odtiene námorníckej modrej.
  • Pre upokojujúci priestor si vyberte skôr jemnejšie odtiene, ako béžová a pastelová.
  • Malý priestor bude vizuálne pôsobiť väčšie, keď ho vymaľujete svetlými farbami.
  • Bledožltá v kombinácii s bielou vytvorí prívetivý vzhľad.
  • Slonovinová a sivobiela nikdy nevyjdú z módy.

Aj záclony, žalúzie, jedálenská bielizeň, umelecké diela na stenách, povrch a povrchová úprava svietidiel a kuchynskej linky – to všetko si tiež môžete doladiť farbami podľa vašej nálady a vkusu.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista