3 tipy, ako nájsť ten správny koberec do obývačky

0
100
3 tipy, ako nájsť ten správny koberec do obývačky

Akýkoľvek koberec do obývačky si vyberiete, uvedomte si, že ho budete používať takmer každý deň. Obývacia izba je ústredným bodom mnohých každodenných činností a je jednou z najčastejšie využívaných miestností vášho domova. Aj preto je veľmi dôležité nájsť do obývačky ideálny koberec, ktorý doplní váš interiér a naplní vaše potreby. Pretože vaša obývačka slúži mnohým účelom, oplatí sa dôkladne si premyslieť, aký druh koberca potrebujete. Tu sú 3 tipy, ako na to.

1. Vyberte si ten najlepší materiál pre vaše potreby

Koberce https://krasnekoberce.sk sa dnes vyrábajú z mnohých materiálov, avšak medzi tie najpopulárnejšie patrí vlna, zmes vlny a umelé vlákna. Každý z týchto materiálov má pritom špecifické vlastnosti i svoje výhody a nevýhody. Vlnené koberce sú napríklad skutočne luxusné a umocnia eleganciu každej obývačky. Úžasne sa po nich chodí a sú teplé i odolné. Vlna je výborným izolantom, a tak udrží vašu obývačku v teple, a dokonca v miestnosti zníži hluk. Vlnené koberce sú jednoducho predurčené na to, aby zapôsobili. Na druhej strane, ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, drahý vlnený koberec možno nie je tou najlepšou voľbou.

V tom prípade môžete siahnuť po kobercoch zo zmesi vlny a umelých vlákien. Tieto koberce sú elegantné a zároveň praktické, a preto sú ideálne aj pre zaneprázdnené rodiny. V mnohých prípadoch na trhu nájdete koberce s 80 % podielom vlny a 20 % podielom umelých vlákien, avšak tieto kombinácie môžu byť rôzne. Vďaka vysokému podielu vlny si koberec ponecháva niektoré dôležité vlastnosti, avšak koberce sa ľahšie čistia a sú odolnejšie voči opotrebovaniu.

Umelé koberce sú však tiež veľmi atraktívne a odolné. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, a preto požadujete vysokovýkonný koberec, ktorý v prípade potreby môžete jednoducho vyčistiť alebo vymeniť, ideálna je umelá zmes. Nylon alebo PET sa dokážu ľahko popasovať s ťažkými krokmi, nečistotami a rozliatymi tekutinami. Mnohé koberce tiež dokážu eliminovať pachy domácich zvierat za pomoci odpudzovania vlhkosti, či úplne odolať škvrnám.

2. Zvoľte štýl, ktorý vylepší váš priestor

Vo všeobecnosti v obývacích izbách najlepšie vyzerajú neutrálne koberce v jemných farbách, pretože svetlé farby zväčšujú priestor. V priestrannej obývacej izbe však môže pôsobiť útulne a príjemne aj tmavý koberec. Obzvlášť dobre pôsobia červené a hnedé tóny. V tomto prípade je však o niečo dôležitejší výber samotného vlasu – je potrebné dať si pozor, aby koberec nevyzeral lacno.

3. Nikdy nepodceňujte dôležitosť podložky

Kľúčom k maximálnemu využitiu koberca v obývačke a k predĺženiu jeho životnosti je použitie podložky. Tá podporuje celý koberec, pomáha ochrániť ho pred priehlbinami spôsobenými objemným nábytkom, ako sú napríklad pohovky, a zároveň podporuje jeho rovnomerné opotrebovanie. A čo viac, podložka poskytuje vrstvu výplne navyše, vďaka ktorej je koberec pohodlnejší pod nohami, čo tiež zvyšuje jeho izolačnú vlastnosť.