Stáva sa nám to všetkým: prvých pár týždňov po upratovaní v kuchyni máme ingrediencie vzorne zoradené, navreckované, polepené a zorganizované. Postupne sa ale nastavený systém bortí: niečo uložíme vedľa, použijeme inú škatuľu alebo nádobu, pretože je práve po ruke, namiesto jednej ingrediencie uskladníme druhú. Nakoniec zistíme, že namiesto organizácie zavládol vo vašej kuchyni chaos a strácame prehľad. Čo s tým?
Vezmite tento rok jarné upratovanie v kuchyni a v špajzi pekne od podlahy! Máme pre vás tipy, ktoré vám umožnia posunúť ho o úroveň ďalej.
- Krabičkujte a fľaštičkujte
Do špajze aj do kuchyne si zaobstarajte dostatočnú zásobu uzatváracích škatúľ a sklenených nádob, do ktorých môžete presypať väčšinu sypkých ingrediencií, ako sú múka, cukor, ryža, cícer alebo šošovica. Ideálne sú štvorcové alebo obdĺžnikové nádoby, ktoré môžete poskladať vedľa seba alebo na seba a využiť tak každý milimeter priestoru. Presypávanie ingrediencií do škatúľ alebo fliaš má hneď niekoľko výhod. Budete mať prehľad o tom, koľko suroviny vám doma ostáva, a minimalizujete riziko, že sa vám v špajzi rozmnožia nepríjemné mole. Zároveň to môžete brať ako skvelú príležitosť začať nakupovať bezobalovo a plastové vrecká úplne vyradiť zo svojho života.
Uzatvárateľné plastové škatule sa vám budú hodiť hlavne do chladničky a do mrazničky na uskladnenie potravín. Super riešením je zaobstarať si niekoľko väčších škatúľ, do ktorých budete v chladničke ukladať podobný druh potraviny: napríklad do jednej škatule budete ukladať všetky syry, do druhej údeniny atď. Plastové škatule odporúčame využívať tiež v mrazničke namiesto obvyklých vreciek. Lepšie sa skladajú na seba, ľahko ich označíte a môžete ich využívať stále dokola.
- Etiketujte a štítkujte
Každý správny veliteľ musí mať prehľad. A to platí aj v kuchyni! Škatule a nádoby vám nebudú k ničomu, keď sa nebudete môcť počas sekundy zorientovať v tom, čo je ukryté vo vnútri. K tomu vám perfektne poslúžia dve pomôcky: etikety a štítky.
Samolepiace etikety na koreniny alebo potraviny si môžete kúpiť aj predtlačené, asi ste sa už ale stretli s tým, že vám na predtlačenom aršíku nejaká ingrediencia chýbala alebo naopak prebývala. Preto je za nás ideálnym riešením kúpiť si prázdne biele samolepiace etikety, ktoré si sami popíšete alebo potlačíte. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach na arche A4, A5 alebo A3, môžete si vybrať zo samolepiacich štítkov guľatých alebo hranatých. Takto môžete mať doma nekonečné množstvo etikiet pre všetky prípady, a to v rôznych veľkostiach pre rôzne nádoby.
Zdroj: avery-zweckform.cz
Pre nádoby, do ktorých budete ukladať rovnakú ingredienciu a budete ich využívať dlhodobo, sa hodí používať odolnejšie označenie. Skvelou pomôckou sú DYMO štítkovače. Na úzky plastový prúžok si za pomoci tohto štítkovača sami vyrazíte akýkoľvek text, vytvorený štítok potom môžete prilepiť všade, kde potrebujete. Štítky navyše vyzerajú efektne a hodia sa aj pre nádoby, ktoré máte uskladnené na otvorených policiach.
- Škatuľkujte a popisujte
Sú spotrebiče, ktoré vytiahnete dvakrát do roka. Ako často používate napríklad strojček na cestoviny, jogurtovač alebo tlakový hrniec? Ak tieto výrobky nepotrebujete mať po ruke, uchovávajte ich v originálnej škatuli, ktorú uložte do vyšších políc kredenca alebo do špajze. Pôvodná škatuľa väčšinou najlepšie sedí k veľkosti produktu a zároveň produkt vyobrazujú, takže nebude potrebné škatuľu špeciálne popisovať, aby ste ju aj z diaľky identifikovali. Ak pôvodnú škatuľu nemáte, skúste zohnať nejakú podobnú veľkosť a výrazne ju za pomoci fixy popísať. Tieto malé domáce spotrebiče rozmiestnite na police podľa toho, ako často ich využívate: do najvyšších políc patria tie, ktoré naozaj využijete len párkrát do roka, do nižších políc dajte to, čo využívate častejšie.
TIP: Chcete pokračovať upratovaním v ďalších miestnostiach? Zistite, ako doma urobiť poriadok podľa metódy Marie Kondo.
Zdroj: pixabay.cz