Čo by mala vedieť vaša chytrá televízia?

0
203
Čo by mala vedieť vaša chytrá televízia?

Vyberáte novú smart televíziu pre svoju obývačku? Potom určite budete chcieť, aby bola maximálne kvalitná a s najnovšími funkciami. Čo to ale znamená? Aké parametre si pozrieť a aké hodnoty sledovať? S naším sprievodcom zvládnete výber ľavou zadnou.

Vezmeme to v poradí

Smart TV sú televízory vybavené funkciami, ktoré z bežného nosiča obrazu robia interaktívny nástroj. Majú totiž podobne ako počítače alebo telefóny nainštalovaný operačný systém, vďaka ktorému sa môžu pripojiť k internetu a prehrávať akýkoľvek obsah on-line. Všetky kanály v súčasnosti umožňujú prístup k archívnemu obsahu, takže si môžete priamo na televíziu pustiť seriál, ktorý ste možno predchádzajúci deň v živom vysielaní televízie nestihli. Obľúbené sú aj streamovacie platformy ako Netflix, HBO GO, VOYO, Filmbox, Stream.cz a iné. Ich obsah môžete na smart TV sledovať po zaplatení predplatného.

Teraz viete to základné o smart televíziách. Na aké vlastnosti by ste sa mali pri ich výbere zamerať?

  • Operačný systém

Operačný systém vám umožňuje pristupovať k jednotlivým aplikáciám a vyberať z ich ponuky obsah, ktorý chcete sledovať. Príkladom kvalitného operačného systému môže byť VIDAA U, ktorý vyvinula spoločnosť Hisense. Umožňuje prístup k predinštalovaným aplikáciám, inštaláciu nových a samozrejme tiež rýchly a prehľadný prístup k obsahu. Ľahko si tak vyberiete filmy, seriál, reláciu alebo zápas, ktorý chcete sledovať.Operačný systém vám umožňuje pristupovať k jednotlivým aplikáciám a vyberať z ich ponuky obsah,

  • HbbTV

Táto funkcia vám umožní za pomoci červeného tlačidla vstúpiť do tzv. hybridného priestoru. Nájdete v ňom množstvo obsahu daného kanála, ako je archív relácií alebo bonusové videá. Umožní vám tiež prekrútiť obsah na začiatok vysielania. Na niektorých kanáloch môžete použiť aj zelené tlačidlo, ktoré vám umožní vybrať si z obsahu vysielaného naživo v danej chvíli (napríklad ak beží viac športových prenosov naraz, vy si môžete vybrať ten, ktorý chcete sledovať).

  • Kvalitný obraz

Bez ohľadu na to, či vyberáte šikovnú alebo klasickú televíziu, kvalitný obraz je vec, na ktorej sa nevypláca šetriť. V prvom kroku sa pozrite na rozlíšenie televízie. Táto hodnota vyjadruje počet pixelov, ktoré môžu byť zobrazené na obrazovke. V súčasnosti pri kúpe nového televízora odporúčame siahnuť po najvyššom štandarde, ktorým je rozlíšenie 4k (alebo Ultra HD) s hodnotami 3840×2160 pixelov.

Aby ste si 4k televíziu užili na maximum, budete potrebovať aj filmy a seriály, ktoré sú v tomto rozlíšení vytvorené. Ide predovšetkým o nové filmy a seriály, takže odporúčame hľadať online a na streamovacích platformách. Každým dňom je tohto obsahu viac a viac, v tomto prípade sa preto oplatí myslieť na budúcnosť. Užitočná je funkcia Upscaling, čo je proces, keď televízor vie pôvodné vstupné rozlíšenie zmeniť na vyššie. Napríklad film s kvalitou Full HD dokáže doplniť a zvýšiť na kvalitu 4k.Smart TV

  • Luxusný zvuk

Polovicu zážitku tvorí obraz, druhú polovicu tvorí zvuk. Špičkou je v súčasnosti technológia Dolby Atmos, ktorá vychádza zo zvukových technológií používaných v kinách. Zvuková stopa pracuje so zvukmi ako oddelenými položkami, ktoré presne umiestňuje do jednotlivých kanálov tak, aby bol zvuk maximálne presný, vybalancovaný a realistický.