Ako vybrať aku vŕtačku

0
56
Ako vybrať aku vŕtačku
Ako vybrať aku vŕtačku

Jedným zo základných náradí, ktoré by v domácnosti nemali chýbať, patrí i vŕtačka. Bude sa vám hodiť, ak budete chcieť zavesiť obraz alebo police, prípadne sa plánujete venovať väčším hobby projektom. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené akumulátorové vŕtačky. Viete podľa čoho vybrať tú správnu?

Akumulátorové náradie prináša svojím používateľom celé spektrum výhod v porovnaní s mechanickými i elektrickými alternatívami. Toto však platí najmä pre bežných používateľov – profesionáli využívajúci obdobný typ náradia na každodennej báze obvykle vyžadujú od svojich zariadení veľké výkony pre efektívne výsledky. Ak sa však nechystáte zariaďovať plne vybavenú profesionálnu dielňu, aku náradie si obľúbite pre jeho nízku hmotnosť, ľahké používanie a veľmi dobrý výkon. Jedným z najčastejších nástrojov využívaných v domácich podmienkach sú akumulátorové vŕtačky.

Podľa čoho vyberať aku vŕtačku

Pri výbere aku vŕtačky rozhoduje niekoľko špecifických faktorov, ktoré určujú jej výkon, aspekty použitia a tiež cenu. Primárnym rozhodovacím faktorom by mal byť typ vŕtačky, od ktorého sa ďalej odvíjajú jej vlastnosti. Štandardne sa aku vŕtačky delia do dvoch základných kategórií, a to na vŕtačky:

  • s príklepom
  • bez príklepu

Príklep je v podstate prídavná funkcia, ktorá umožňuje lepšie pracovať na tvrdších podkladoch tým, že pri vŕtaní nástrojom doráža na podklad v požadovanom smere. Pre bežné vŕtanie v domácnosti je tak vhodnejšie zadovážiť si vŕtačku s príklepom, pretože sa s ňou veľmi dobre pracuje, ak potrebujete vŕtať do tehle alebo betónu a jednoducho prevŕta i mäkšie materiály, ako je drevo.

Parametre výberu vŕtačky

Ak máte zvolený typ aku vŕtačky, nasleduje rozhodovanie z hľadiska vlastností konkrétneho modelu. Tie zahŕňajú najmä:

  • typ batérie – určuje tri vlastnosti používania náradia, ato výkon, kapacitu a dobu napájania (teda dobu, po ktorú nie je možné náradie používať), v súčasnej dobe sa najčastejšie stretávane s akumulátormi Li-ion (lítium ionovou) batériou, ktorá má v tomto smere optimálne vlastnosti, v každom prípade je však nutné zmienené parametre i zvolenej batérie sledovať
  • rýchlosť a stupne rýchlostí – obvykle majú aku vŕtačky dve rýchlosti (pomalší a rýchlejší režim), niektoré však môžu byť vybavené i tromi či viacerými rýchlosťami, najväčšia rýchlosť na jednotlivých stupňoch je potom určená otáčkami a môže sa pohybovať až okolo 2000 ot./min
  • krútiaci moment – aplikuje sa najmä pri požití vŕtačky ako aku skrutkovača a určuje maximálny moment, ktorý je schopné zariadenie vyvinúť na uťahovaný spojovací materiál, než začne preklzávať, môže dosahovať hodnoty 50 Nm
  • typ motoru – ovplyvňuje predovšetkým cenu a životnosť vŕtačky, k dispozícii sú modely suhlíkovým alebo bezuhlíkovým motorom (prvá menovaná kategória je samozrejme lacnejšia)

Vedľa uvedených parametrov môže byť jedným z rozhodovacích faktorov pri výbere aku vŕtačky rozsah jej funkcií, ako je typ upínacie skľučovadla, LED osvetlenie miesta vývrtu či prepínanie spätného chodu. Ďalším faktorom potom môže byť rozsah príslušenstva, ktoré sú v cene vŕtačky. Kompletné sady aku vŕtačiek nájdete tu.

 

Zdroj obrázku: Alexandr Vlassyuk / Shutterstock.com

 

Eva Muchová

Copywriter

Copywriterka s ohľadom na SEO, ktorá sa tvorbou obsahu živí od roku 2017. Potreby klienta sú pre ňu kľúčové, čo sa odráža v jej hlbokých a zmysluplných textoch. Niektoré z jej textov nájdete na stránke produktvdetaile.sk.