Ako vybrať správny bazén pre rodinu s deťmi

0
60
Ako vybrať správny bazén pre rodinu s deťmi

Uprostred horúceho leta je vítaným osviežením možnosť zaplávať si vo vlastnom bazéne bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Môžete si pritom vybrať realizáciu zapusteného bazéna alebo jednoduchšie riešenie v podobe nadzemných modelov. Ako si z mnohých možností vybrať, aby ste boli s výsledkom spokojní?

Dlhé hodiny zábavy kedykoľvek

Najlepšie kúpanie si môžete dopriať vo vašej záhrade po návrate domov alebo aj pred odchodom do práce. Vlastný bazén oceníte aj počas voľných popoludní a víkendov, kedy vám ušetrí množstvo času na cestovanie na kúpalisko či k jazeru. Táto možnosť iste poteší aj deti, ktoré si budú môcť každé letné prázdniny dosýta užiť vodných radovánok.

Zapustený alebo nadzemný bazén

Pred tým, ako sa pustíte do výberu konkrétneho bazéna, ujasnite si, čo od neho očakávate. Budete si chcieť aj zaplávať alebo vám postačí osvieženie vo vode? Budete ho využívať spolu celá rodina na rôzne hry s loptami či inými hračkami do vody alebo ho kupujete hlavne pre deti? Mávate často návštevy či organizujete párty, ktoré by ste radi spestrili kúpaním?

Pomocou odpovedí na tieto otázky zistíte, čo od svojej investície od bazéna očakávate. Pomôžu vám tiež rozhodnúť sa medzi jednotlivými typmi bazénov. Sú nimi betónový, zapustený a nadzemný bazén.

Betónový bazén

Betónový bazén je riešením pre rodinu, ktorá by chcela mať bazén väčších rozmerov, ktorom sa bude dať pohodlne plávať. Realizácia závisí od toho, aký betónový bazén zvolíte. K dispozícii sú aj modely, pri ktorých nemusíte počítať s oveľa dlhšou realizáciou v porovnaní so zapustenými bazénmi.

Zapustený bazén

Príprava terénu bude potrebná aj pre zapustený bazén. Jeho konštrukcia sa umiestňuje pod zem, pričom si môžete vybrať z rôznych tvarov. Zapustené bazény sa vyrábajú z odolného oceľového plášťa s povrchovou úpravou, ktorá vynikajúco odoláva korózii. Tento typ osloví tých, ktorí hľadajú elegantné riešenie, ktoré jedinečným spôsobom dotvorí vzhľad záhrady.

Nadzemné bazény

Ak máte malé deti, obidva predchádzajúce typy vyžadujú ochranu pred nebezpečenstvom pádu do vody. S ohľadom na ich bezpečnosť je preto najlepším riešením nadzemný bazén. Nadzemné bazény si môžete vybrať v rôznych veľkostiach a tvaroch. Inštalácia je jednoduchá a nevyžaduje žiadne výkopové práce. Bazén sa dá navyše po skončení sezóny jednoducho zložiť, pri kúpe iste oceníte aj nižšiu cenu. K dispozícii sú dva typy:

Samonosné bazény s nafukovacím prstencom — inštalujú sa na rovnú plochu s ochrannou podložkou. Po nafúknutí prstenca vzduchom ich postačí napustiť vodou, pričom sa bazén postaví celkom sám.

Bazény s pevnou konštrukciou — vyššiu pevnosť a odolnosť voči preliatiu vody ponúkajú nadzemné bazény s pevnou konštrukciou. Pred inštaláciou vyžadujú vyrovnanie terénu, potom môžete začať so stavbou konštrukcie.

Aké rozmery a tvar bazéna zvoliť

Tvar bazéna bude závisieť od vašich požiadaviek na možnosť plávania. K dispozícii sú kruhové, obdĺžnikové a oválne bazény. Na rôzne hry a šantenie sú najvhodnejšie kruhové bazény. Ak si chcete aj zaplávať, vyberte si oválny alebo obdĺžnikový model, do ktorého nainštalujete protiprúd.

Ak sa chcete kúpať všetci spolu, bazén by mal mať minimálne 6 x 3 m, kruhový model by mal mať priemer od 3,6 m. Orientovať sa vo výbere vám pomôže aj objem bazéna. Na zábavu a príjemné ochladenie postačia modely s objemom 9 m3. Čím väčší objem, tým komfortnejšie bude vaše kúpanie. Myslite tiež na hĺbku. Deťom na hranie postačí bazén s hĺbkou 1,2 m, dospelí potrebujú minimálne 1,5 m.