Dokonalý trávnik v záhrade: Týchto 5 tipov vám pomôže!

0
56
Dokonalý trávnik v záhrade: Týchto 5 tipov vám pomôže!

Trávnik zaberá jednu z najväčších plôch v záhrade. Je našou vizitkou, a preto ak chceme dosiahnuť jeho reprezentatívny vzhľad, musíme sa oň pravidelne starať. V období po zime zabezpečujeme jeho regeneráciu, prevzdušňujeme ho a dodávame mu živiny na posilnenie. Viac o základnej starostlivosti o trávnik sme pre vás zhrnuli do 5 užitočných bodov!

Optimálna zálievka

Zálievku prispôsobujeme hlavne vonkajším teplotám a typu pôdy. V lete je trávnik výdatne zaliaty. To znamená, že ho zalievame s časovým odstupom, ale intenzívne. Zalievame napr. 2 – 3 do týždňa pri automatickom zavlažovaní alebo otestovaním podľa typu pôdy. V prípade kyprých piesočnatých aplikujeme cca. 15 l na m2, pri suchších to môže predstavovať až 20 l na m2. Zálievku nikdy nerobíme za priameho slnka – len v ranných alebo večerných hodinách, keď dochádza k postupnému odparovaniu vody.

Výživné hnojenie

Súčasné klimatické podmienky už neumožňujú vyživovať trávnik len prírodným mulčovaním. Trávniku dožičíme hnojivá a chémiu pre vyvážený rast, no zároveň ich prispôsobujeme podnebným zmenám. Rozlišujeme tak jarné, letné a jesenné hnojivá pre trávnik. Jarné hnojenie sa zameriava na intenzívny rast, preto výživu dopĺňame o dusík. V lete dávky dusíkatých hnojív znižujeme, resp. využívame univerzálne hnojenie dusíkom, fosforom a draslíkom. S draslíkom súvisí aj údržba na jeseň, resp. posilnenie trávnika pred zimou.

Vyhýbame sa nesprávnemu hnojeniu, nerovnomernému, ktoré spôsobuje poškodenie, extrémne prehnojenie alebo minimálnu výživu. Dôsledkom sú zmeny v hustote (prehustenie alebo prázdne plochy) či rozdielna farebnosť trávnika. Ako však na veľkej záhradnej ploche dosiahnuť rovnomerné hnojenie? Na to slúžia špeciálne náradia a stroje s rozmetacím alebo posýpacím vozíkom.

Trávnik prevzdušňujeme

To, že trávnik optimálne dýcha, znamená, že sa v ňom nezadržiavajú hutné buriny a machy. Patria k tzv. plsti, ktorá zabraňuje dostatočnému prenikaniu živín ku korienkom. Ide o spôsob vertikulácie, ktorý praktizujeme na jar alebo v jeseni po kosbe na cca. 4 cm. Vertikulácia je najefektívnejšia po odstránení burín. Na prevzdušnenie používame vertikulátory na pohon alebo prerezávacie hrable. Vertikulujeme max. do 3 mm v hĺbke pôdy, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a vyschnutiu trávnika.

Správne kosenie

Kosenie je vhodné od jari až do neskorej jesene, ale nikdy nie za výrazných podnebných zmien. Kosba nie je užitočná ani za priameho slnka, ani keď je po daždi, čo zaťažuje steblá a celkovo oslabuje trávnik. Kosíme len tak, aby sme nepresiahli tretinu výšky trávnych stebiel. V praxi nesmie byť trávnik nižší než 3,5 cm. Kosenie cez intenzívny rast uskutočňujeme raz do týždňa. V horúčavách aj s väčším časovým odstupom.

Dosievame

Nie je nič na pohľad horšie ako holé miesta v trávniku. Kazí to celý vizuál záhrady, a preto dosievame vždy rovnakou trávnou zmesou ako na úplnom začiatku výsadby. Používame opäť stroje na rovnomerné a šetrné aplikovanie.