Biela farbu na stenu a jej využitie, ktoré si zamilujete aj vy

0
253

Bielu farbu milujú všetci, od maliarov a dekoratérov až po architektov. Biela farba totiž poskytuje čisté prázdne plátno, ktoré osvetľuje tmavé priestory a vďaka ktorej sa aj v najmenšej miestnosti budete cítiť priestranne a vzdušne. Biely interiér je oveľa viac než neutrálny a dokáže lichotiť akejkoľvek budove, pričom nábytok či farebné dekorácie môžu v kombinácii s bielou farbou nádherne vyniknúť. Čo si všímať pri výbere bielej farby na stenu? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a zvládnite výber hravo aj vy.

Snehovo biela farba – áno či nie?

Čistá snehovo biela farba na stenu, ktorá je základom pre maliarov a dekoratérov, v skutočnosti neobsahuje všetok pigment. To znamená, že odráža späť takmer všetko svetlo, ktoré na ňu dopadá – naopak, čím je farba tmavšia, tým viac svetla absorbuje. Je to absencia farby, ktorá rozjasní priestor odrážaním svetla do tieňov. Snehovo biela farba je tiež akýmsi doplnkom dreveného nábytku a vysokých stropov v kombinácií so šedou či krémovou farbou. Vo všeobecnosti platí, že pre každý priestor existuje „správna biela farba“, stačí nájsť tú, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu interiéru.

Kombinujte rôzne odtiene farieb a typy materiálov

Interiéroví dizajnéri vedia, že čisto biela spálňa natretá v jednom pevnom odtieni môže pôsobiť mdlo a bezvýrazne. Namiesto toho skúste skombinovať jemné variácie farieb na steny, drevo a stropy, aby sa zväčšili proporcie miestnosti. Použite najjasnejšiu bielu farbu na strope, aby ste vytvorili dojem vysokých stropov a mierne tmavšie odtiene na bočné steny, aby ste zachytili zaujímavé detaily. Dodáte tým kontrast k farbe steny a zároveň dôjde k mäkkému prechodu od stien trebárs k drevenej podlahe a stropom. Tak čo poviete, aj vy už máte ako takú predstavu, ktorá interiérová či fasádna farba bude pre váš domov tou ideálnou voľbou?