Stavba či rekonštrukcia chaty alebo chalupy so sebou prináša veľa starostí. Jednou z nich je výber ideálneho spôsobu vykurovania. Prečítajte si, čo pred výberom zvážiť a aké sú najobľúbenejšie spôsoby vykurovania.
Ako si vybrať správny typ kúrenia?
Vykurovanie chaty alebo chalupy je iné než vykurovanie rodinného domu. Tieto miesta nie sú obývané po celý rok a nie vždy majú plynovú prípojku či zavedenú elektrinu. Najmä ak stoja niekde na samote.
Tradičné kachle či kozub majú svoje čaro, no nehodia sa do všetkých typov chatiek. Ak je na mieste zavedená elektrina, využívajú sa najmä konvektory, olejové radiátory, prípadne iné elektrické ohrievače.
Pred výberom kúrenia zvážte, koľko času plánujete na chalupe alebo chate stráviť. Či pôjde iba o víkendové pobyty alebo budete nehnuteľnosť pravidelne prenajímať. Veľká investícia do kúrenia sa nevyplatí, ak ju budete využívať len niekoľkokrát do roka.
Spôsob vykurovania vyberte podľa veľkosti chaty, počtu obývaných miestností, vašich finančných možností a preferencií. Prečítajte si, aké spôsoby vykurovania sa používajú najčastejšie.
Najčastejšie spôsoby vykurovania
1. Piecka na drevo
Piecka na drevo je najjednoduchším spôsobom, ako si užívať teplo na chalupe alebo na chate. Nestojí veľa, jej obsluhovanie je nenáročné a vykurovanie drevom lacné. Pôsobí tradične a plápolajúci oheň zútulňuje interiér. Ak si kúpite piecku s varnou platňou, môžete si na nej v zime hneď aj uvariť.
Na jej používanie však potrebujete komín. To môže byť problém najmä v malých a starších chatkách. Pri kúrení drevom musíte počítať s tým, že chvíľu trvá, kým sa vzduch v miestnosti zohreje. Takisto piecka spoľahlivo vykúri len tú miestnosť, v ktorej sa nachádza.
Oheň musíte udržiavať, čo môže byť problém najmä vtedy, ak v zime plánujete celodenné výlety. Piecka sa nehodí ani do chalúp, ktoré majú rozvody vody. Ak nebudete pravidelne a dostatočne kúriť, voda môže pri silných mrazoch zamrznúť a poškodiť potrubie.
2. Konvektory
Konvektory sú najobľúbenejším spôsobom elektrického kúrenia na chalupe. Pohodlne si nimi môžete trochu prikúriť, keď je vám chladno, alebo ich naplno využívať počas zimných mesiacov. Elektrické ohrievače sú praktické, rýchlo sa nahrejú a vykúria rovnomerne celú miestnosť.
Existuje viacero typov. Tie najmodernejšie majú rôzne programy, ktoré zabezpečia, že konvektor začne automaticky hriať, ak teplota klesne na určitú hodnotu alebo sa zasa sám vypne, keď už bude príliš teplo. Väčšinu z nich si môžete pohodlne presúvať kam potrebujete.
Kúrenie elektrinou je takmer bezstarostné. Nemusíte vynášať popol ani sa trápiť dymom. Mínusom konvektorov je, že môžu vysušovať vzduch a víriť prach. Pri pravidelnom a dlhodobom používaní sa takisto navýšia výdaje za elektrinu. Hodia sa preto skôr do menších chatiek a chalúpok, ktoré sa využívajú sezónne.
3. Kozub
Ak je vaša chata alebo chalupa veľká a chcete ju počas zimy využívať naplno alebo pravidelne prenajímať, investujte do kozuba. Postačí aj menší a jednoduchý typ. Hoci doň na začiatku vložíte viac peňazí, pri pravidelnom kúrení budú účty menšie, ako keby ste používali elektrinu.
Najčastejšie sa na chalupách a chatách využívajú akumulačné a teplovzdušné kozuby. Akumulačný kozub teplo príjemne sála a vzduch príliš nevyšuje. Hoci dlhšie trvá, pokiaľ sa nahreje, teplo dobre udrží aj keď oheň vyhasne. Teplovzdušný kozub sa naopak zohreje rýchlejšie, no teplo nešíri rovnomerne. Nevýhodou oboch typov sú okrem suchého vzduchu starosti spojené s údržbou a skladovaním dreva.
Zdroj: bigstockphoto.com