Čo všetko získate zateplením domu?

0
63
Tepelná izolácia a zateplenie domu prinášajú veľa výhod. Investujte do izolácie domu a budete bývať zdravšie, pohodlnejšie a ekologickejšie.

Váhate, či dať zatepliť dom, alebo nejaký čas počkať? Radíme vám, aby ste neváhali, a to nielen z dôvodu, že cena stavebných materiálov stúpa z roka na rok. Stúpajú ceny všetkých vstupných komodít a tiež ceny energií. Vďaka tepelnej izolácii usporíte na energiách a dosiahnete zvýšenie komfort bývania. Čo všetko získate zateplením domu?

Aké materiály použiť na zateplenie domu

Tepelná izolácia sa vyrába z rôznych materiálov, v závislosti od ktorých je daný typ izolácie vhodný na zateplenie istej časti budovy. Zateplenie domu prebieha z vonkajšej strany pri zatepľovaní fasád alebo soklov a z vnútornej v prípade zateplenia striech, stien alebo podláh.  Pri zateplení striech odporúčame využiť PIR dosky. Ide o izolačný materiál, ktorý je vhodný na zateplenie šikmých i rovných striech. Fasády sa vo väčšine prípadov zatepľujú obľúbeným polystyrénom alebo minerálnou vlnou. Sokle sú náchylné na vlhnutie, a preto pri ich zateplení postupujte obozretne a vyberte izoláciu, ktorá vodu odpudzuje. Z tohto hľadiska sú vhodnými izolačnými materiálmi EPS expandovaný alebo XPS extrudovaný polystyrén. Interiér budov sa zatepľuje minerálnymi vláknami. EPS expandovaný polystyrén môžete použiť aj na zateplenie podlahy.

Hlavné výhody tepelnej izolácie a zateplenia domu

Pri pojme zateplenie domu si väčšina ľudí predstaví teplo. Je pravda, že tepelná izolácia sa realizuje hlavne z dôvodu udržania tepla vo vnútorných priestoroch. Tepelný komfort nie je jediná výhoda, ktorú získate po zateplení domu.

Rýchla návratnosť vstupnej investície

Zateplenie domu sa môže zdať finančne náročné, ale návratnosť nákladov je veľmi rýchla. Pri dnešných cenách energií je potešujúcou správou, že po realizácii zateplenia ušetríte minimálne 50 % nákladov na vykurovanie. V prípade pasívnych domov je toto číslo omnoho vyššie a náklady na kúrenie sa môžu znížiť až o 97 %. Pri vysokej úspore sa vám vstupné náklady vrátia v priebehu maximálne 5 rokov.

Predĺžená životnosť a zvýšená hodnota stavby

Návratnosť investície pri zateplení domu je daná tiež faktom, že po zaizolovaní sa predĺži životnosť stavby. Do stien nezateká, netvoria sa v nich trhliny a tepelné mosty. Rádovo sa odhaduje, že tepelná izolácia predĺži životnosť o 20 až 30 rokov. Ceny zateplených nehnuteľností sú vyššie a lepšie sa predávajú. Tepelnou izoláciou dosiahnete zvýšenie trhovej hodnoty domu a atraktivity vďaka zlepšeniu estetického pôsobenia stavby.

Komfort bývania a ekologické hľadisko

Pomocou zateplenia dosiahnete tepelnú a akustickú izoláciu. V zateplených domoch sa lepšie býva v zime i v lete. V zime je interiér príjemne vyhriaty a v lete naopak nedochádza k prehriatiu stien. Znamená to, že v lete nebudete musieť využívať klimatizáciu. Komfortné a optimálne tepelné hodnoty vytvárajú prostredie, v ktorom sa netvoria plesne a nemnožia sa baktérie. Zateplenie domu je krokom k zdravšiemu a ekologickému bývaniu. Zníženie čerpania energií vytvára menšiu uhlíkovú stopu a prispieva k ochrane životného prostredia.