Tepelné čerpadlo – cesta ako ušetriť peniaze aj životné prostredie

0
32
Tepelné čerpadlo – cesta ako ušetriť peniaze aj životné prostredie

Hľadáte vhodnú cestu ako ekologicky riešiť vykurovanie vašej domácnosti? Prechod na tepelné čerpadlá je tou správnou voľbou.

Mnoho ľudí sa v dnešnej dobe snaží zbaviť závislosti na fosílnych palivách. To platí aj o Slovákoch, a to hlavne z ekonomických dôvodov. Výrazným faktorom je aj ekologická stránka, ktorá bola pri vykurovaní v našich končinách dlho zanedbávaná. Skvelou voľbou je tepelné čerpadlo voda vzduch.

V nových aj starých domoch

Čo sa týka výstavby rodinných domov sú tepelné čerpadlá najprirodzenejšou alternatívou. Problém nenastáva ani v prípade, ak sa nimi snažíte nahradiť pôvodný fosílny zdroj tepla pri starších obydliach. Ako ale tento systém funguje? Jeho úlohou je získať teplo čisto z okolitého prostredia, aby sa dalo následne využiť napríklad na vykurovanie alebo ohrev vody. Najbežnejším čerpadlom je vzduch – voda. Tu budete fungovať s dvoma jeho časťami – vonkajšou a vnútornou, ktoré sú prepojené hydraulickým alebo chladivým okruhom.

Vysokoteplotné alebo nízkoteplotné

Pri vysokoteplotných prevedeniach nepotrebujete takmer žiadny inštalačný priestor. Pripojenie k radiátorom a potrubiu je navyše maximálne jednoduché. Využívajú sa hlavne pri výmene či rekonštrukcii staršieho kotla. Pripravte sa ale na minimálnu teplotu vykurovacej vody, ktorá činí 55 stupňov Celzia. Nízkoteplotné čerpadlo teplú vodu nepotrebuje. Pozitívne referencie majú napríklad pri nízkoteplotných radiátoroch alebo podlahovom vykurovaní.

Výhody tepelných čerpadiel

Spomenúť môžeme zaujímavú úsporu finančných nákladov, napríklad na energie. Navyše ide o mimoriadne ekologickú záležitosť. Smerom do budúcna je predpoklad, že postupne nahradia vykurovanie fosílnymi palivami. Čo sa týka vplyvu na obývané prostredie, oceníte ich tichý chod. Ide o dlhodobú investíciu, keďže disponujú aj mimoriadne vysokou spoľahlivosťou. Dostane sa vám výhodám modernej technológie, ktoré majú pozitívny vplyv aj na životné prostredie. Bonusom je komfortná a spoľahlivá prevádzka či vysoká bezpečnosť zariadení.

Zdroj obrázku: Milan Sommer / Shutterstock.com