Paplóny a vankúše. Ako sa o ne správne starať

0
287

Noc nie je pre človeka o nič menej dôležitá, ako samotný deň. Počas nej načerpávame novú energiu a mali by sme byť po nej svieži a oddýchnutý. Nie vždy to tak ale je, čoho príčinou môže byť nielen samotná posteľ, ale aj paplón a vankúš.

Aby boli čisté a svieže

Základom dobrého pocitu z paplónov a vankúšov je, aby sme každé ráno izbu poriadne vyvetrali. Čerstvý vzduch dokáže toho viac, ako by sme si mysleli a dobré je popri tom ich ešte aj pretrepať. Vysaje sa z nich prebytočná vlhkosť, zachová sa pôvodný tvar a v konečnom dôsledku budú pekne nadýchané. Tento rituál oceníte hlavne večer, keď si ľahnete do čistej a sviežej postele.

O nič menej dôležitou ale nie je ani hygiena, ktorá nie je zložitá. Pranie stačí vykonať niekoľkokrát ročne a to podľa veľkosti znečistenia a pravidelnosti používania. V žiadnom prípade starostlivosť o paplóny a vankúše netreba podceňovať, pretože sa v nich ukladá prach a ten dokáže spôsobiť nepríjemné alergie a zdravotné problémy. Minimálny počet praní, ktorý je dobré počas roka dodržať sú dve, kedy ich dokážeme udržať v čistote. Nekombinujte ich pri praní s inými kúskami bielizne, ale nechajte im samostatný priestor. Veľmi dobré, až nevyhnutné, je dodržiavať symboly na etikete výrobku, ktoré vás presne navedú na to, za akých podmienok ich treba vyprať. Ak by ste pokyny porušili, mohli by ste paplón alebo podušku znehodnotiť. V prípade väčších nejasností ich radšej odneste do čistiarne, kde sa o ne postarajú profesionálnym spôsobom. Keďže v posteli strávime tretinu dňa, mali by sme jej venovať dostatočnú pozornosť v podobe starostlivosti. Tá sa nám odvďačí kvalitným a pohodlným spánkom, ktorý nie je samozrejmosťou.

Čo je ideálny stav?

To, že sa paplón a vankúš nachádzajú v ideálnom stave zistíte pomerne ľahko. Stačí sa do nich zabaliť a už na prvý pocit zistíte, čo nie je v poriadku. Ak chcete zažiť ideálny stav, tak už na dotyk by ste sa v nich mali cítiť príjemne a uvoľnene. Vzhľadom k teplote by vám počas spánku nemalo byť zima, ale ani teplo. Veľmi dobré je mať dve kombinácie a to jednu na leto a jednu na zimu. V prípade, že ste alergik, určite dbajte na paplóny a vankúše vyrobené špeciálne pre alergikov. Odporúčame materasso paplóny, ktoré sú kvalitné a môžete si ich pohodlne zakúpiť cez e-shop. Nájdete ich však aj v kamennej predajni materasso bratislava, kde okrem paplónov a vankúšov nájdete aj iné doplnky na spanie.