Pestovanie akváriových rastlín jednoducho a pre každého

0
291
Pestovanie akváriových rastlín

Akvárium bez rastlín je ako byt bez nábytku. Pôsobí dojmom prázdnoty a neútulnosti . V akváriách, ktoré sú zaplnené urastenými rastlinkami sa okrem iného cítia dobre aj rybky.

Osvetlenie je nevyhnutné

Hlavnou a nevyhnutnou súčasťou pri pestovaní rastlín v akváriu je osvetlenie . Laik si mylne myslí, že nám svetlo slúži len k tomu, aby sme dobre videli na rybičky. Rôzne rastliny potrebujú rôznu intenzitu svietenia a dobu svietenia . Vždy však musíme so svetlom zohľadniť rastlinky, ktoré sú na svetlo náročné.

Máte na rastliny čas?

Už pri nákupe rastlín do akvária si musíme uvedomiť ako veľmi sa pestovaniu rastlín chceme venovať. Podľa náročnosti sa členia rastliny na náročné, menej náročné a nenáročné . Akvaristické e-shopy už dnes vo svojej ponuke majú tieto rastliny podľa náročnosti rozčlenené. Tým potenciálnemu kupujúcemu veľmi pomôžu.

Pestovanie akváriových rastlín Kam rastliny umiestniť?

Podľa veľkosti, ktoré dosiahnuť pri svojom raste, delíme ďalej rastliny na tie, ktoré v akváriu budeme sadiť do popredia, na stred a dozadu. A aby to nebolo málo, tak ešte máme dve kategórie, a síce rastliny, ktoré nám plávajú na hladine a rastliny, ktoré pripevňujeme buď pomocou silonu alebo akvárijného lepidla priamo na dekorácie (napr. Korene).

Ak chceme kúpiť kvalitné sadeničky rastlín, tak sa určite obrátime radšej na obchody (najmä e-shopy), ktoré sa na predaj rastlín špecializujú a majú s predajom akváriových rastlín dlhoročné skúsenosti.

Aj keby sme v akváriu nemali rybičky a venovali sa len tzv. rastlinnému akváriu, musíme zabezpečiť kvalitnú filtráciu.

Čím sa od seba (ne) náročné líšia

Teraz si povieme niečo o náročnosti pestovania rastlín. Za nenáročnú rastlinku je považovaná tá, ktorá nepotrebuje žiadne špeciálne podmienky pre pestovanie. Tým náročným musíme upravovať vodu, dodávať CO² , veľa svietiť a v neposlednom rade hnojiť (dodávať špeciálne živiny).

Výška rastlín hrá tiež úlohu

Ako už sme si povedali hore, pri zakladaní akvária musíme zohľadniť výšku rastliniek. Úplne dopredu sadíme rastlinky, ktoré nám vytvoria živý koberec. Na stred akvária sadíme rastlinky, ktoré dorastajú asi do výšky 30 cm a úplne dozadu sadíme rastlinky vyššie ako 30 cm. Tie nám prestanú rásť pri dosiahnutí vodnej hladiny akvária.

V predajniach s akvarijnými rastlinkami nájdeme tie, ktoré sa pestujú v košíčkoch alebo v téglikoch (tzv. Invitro ) . To sú rastlinky pestované zvláštnou technológiou, kedy sú sadeničky do kelímkov vkladané v sterilnom prostredí. Takto máme záruku zdravých rastliniek.

Pre jednoduché sadenie rastlín si môžeme tiež zaobstarať pinzety a nožnice na to určené.

Tak a to by sme mali naozaj len tie najzákladnejšie informácie k nákupu a pestovaniu akváriových rastliniek.