Plánujete inštaláciu batériového úložiska? Dobre si premyslite, kam ho uložíte

0
152

Hodláte si zaobstarať batériové úložisko pre vašu firmu? Je potrebné sa zamyslieť, aké batériové úložisko je pre vás najvhodnejšie a kam ho umiestnite. Pozrite sa, aké základné faktory treba pred zadovážením zvážiť, plus aké verzie fyzického batériového úložiska sú aktuálne na trhu k dispozícii.

Rozhodujúce faktory pre umiestnenie fyzickej batérie

Chcete prejsť ako firma na alternatívne zdroje energie (solárne panely, fotovoltaika / fotovoltika)? Je načase zvážiť aj inštaláciu batériového úložiska. Pre aké úložisko sa ale rozhodnúť, akú kapacitu batérií zvoliť a čo všetko jeho inštalácia obnáša? 

Pri umiestnení fyzickej batérie by ste mali zvážiť nasledovných niekoľko faktorov, resp. mať zodpovedané tieto otázky:

  • Kde máte hlavnú rozvodňu?
  • Je pri nej dostatok miesta na batérie a ostatné zariadenia?
  • S akým inštalovaným výkonom fotovoltiky počítate?
  • Umiestnime batériu v interiéri alebo v exteriéri?
  • Bude umiestnenie batérie spĺňať všetky bezpečnostné a technické opatrenia?

Ďalšie rady pre umiestnenie fyzickej batérie k budovám

Vo všeobecnosti by malo byť batériové úložisko umiestnené na suchom a chladnom mieste s dostatočným vetraním. Takto sa zabráni prehriatiu batérií a následnému zhoršeniu výkonu. Postarať sa o to vie aj správne zvolená klimatizačná jednotka. Taktiež dbajte o to, aby ste ich situovali dostatočne ďaleko od vodných zdrojov a mimo záplavových oblastí. V prípade, že to nie je možné, k úložisku možno vyrobiť nosnú konštrukciu, ktorá ho zdvihne do požadovanej výšky. V prípade väčších batériových úložísk pre komerčné použitie potrebujete zvoliť dostatočne veľké miesto, ktoré bude schopné pojať všetky batériové moduly, rozvádzače a meniče ako súčasť batériového úložiska. Úložisko je samozrejme možné rozdeliť na niekoľko vzájomne prepojených samostatných systémov. Ideálnou voľbou je počítať s inštaláciou fotovoltiky a úložiska už pri samotnom projektovaní budov.

Verzie fyzického batériového úložiska

  1. Container vhodné pre výrobné podniky, dátové a nákupné centrá, logistické parky a iných veľkoodberateľov elektriny s ročnou spotrebou od 50 MWh. Kapacita úložiska je od 108 kWh, disponuje trojfázovým napájaním a je určené na umiestnenie v exteriéri.
  2. Rack vhodné pre malé a stredné podniky alebo kancelárske budovy s ročnou spotrebou elektriny do 50 MWh, kapacita batérie je od 12 kWh do 33.6 kWh, disponuje trojfázovým napájaním. Je určené na stredne veľké a veľkokapacitné interiérové inštalácie.
  3. Wall vhodné pre malé podniky a rodinné domy s ročnou spotrebou elektriny od 10 MWh, kapacita batérie je od 4.8 kWh do 7.2 kWh, disponuje jednofázovým napájaním. Verzia je aktuálne v štádiu testovania.


Uloženie verzie fyzickej batérie Container od FUERGY

FUERGY pracuje s batériami, pri ktorých výrobca deklaruje životnosť 15 rokov a celý batériový systém vie nainštalovať v priemere od 2 do cca 4 mesiacov. Unifikované polmegawattové batériové úložisko sa predáva približne od 300-tisíc eur, v závislosti od podmienok inštalácie, pričom vhodne umiestnené úložisko tejto veľkosti vie dosiahnuť návratnosť už za 2 a pol roka. Zaobstarajte si také aj pre vašu firmu a získajte väčšiu kontrolu nad energiou. Zapojte sa do nového energetického ekosystému spolu s odborníkmi, technickými nadšencami a inovátormi. Môžete len získať.

 

Zdroj foto: Fuergy.com