Popularne sedenie z paliet a molitanu. Jednoducho a lacno

0
1025

Na dizajnové a pohodlné sedenie na záhrade či doma netreba mať stovky eur. Vlastnoručne vyrobený nábytok z paliet sa stále teší obľube. Nielenže je finančne nenáročný, preverí aj manuálne zručnosti. Výrobu sedačky zvládne úplný začiatočník, s pomocníkom pri tom strávia jedno užitočné predpoludnie. A minimum času zaberie aj výroba mäkkého sedenia z molitánu.

Ako postupovať?

  1. KROK – príprava potrebného materiálu a náradia

Predtým, ako začnete so samotnou výrobou, si skontrolujte všetok potrebný materiál a náradie.

Čo budete potrebovať?

  • Ich počet závisí od preferencií veľkosti sedačky.

Pri rohovej je potrebných 9 ks paliet na sedenie a 3 ks paliet na opierku chrbta, k prípadnej konštrukcii na opierky rúk ďalšie 2 ks paliet.

Pri jednoduchšej a menšej pohovke stačí 6 ks paliet na sedenie a 2 ks na opierku.

  1. KROK – brúsenie

Palety poukladáme vedľa seba. Pomocou brúsky a brúsnych papierov ich odporúčame prebrúsiť. Niektoré palety sú dostupné v použiteľnom stave, ale je lepšie, aby bol ich povrch dokonale hladký. Zamedzí sa tak poraneniu vyčnievajúcej triesky alebo natrhnutiu oblečenia na drsnom povrchu. Nezabudnite pri brúsení použiť ochranné rukavice a okuliare, ktoré vás ochránia pred poranením rúk a prachovými časticami.

  1. KROK – náter

Pre dlhšiu trvácnosť dreva je nutné palety ošetriť ochranným poterom. Ak plánujete nábytok umiestniť v interiéri, stačí palety ošetriť ochranným lakom. Ak však sedačku plánujete umiestniť v exteriéri, odporúčame ošetriť ju lazúrou na drevo, aby si dlhšie udržala svoje vlastnosti. Ošetrené palety treba nechať poriadne vyschnúť (riaďte sa pokynmi uvedenými na obale).

  1. KROK – konštrukcia

Dobre vyschnuté palety naukladáme na seba. Na sedaciu časť stačí použiť 3 kusy paliet, ktoré sa výškou zhodujú s priemernou výškou stoličky. Pomocou vŕtačky a skrutiek upevňujeme najskôr prvú a druhú paletu, následne tretiu. Keď máme vytvorené dve sedacie časti, pripevníme ich k sebe, tak, aby sa nerozchádzali. Ak pôjde o rohovú sedačku, postup je rovnaký. Upevnené sedacie časti následne poskladáme do požadovaného tvaru a primontujeme palety do zadnej časti ako opierky na chrbát.

  1. KROK – výroba pohodlného sedenia

Jednoduchšia, no zároveň aj finančne náročnejšia cesta je kúpiť si podložky či vankúše na sedenie. Z molitanu a látky si však svojpomocne vieme jednoducho a lacno vyrobiť mäkké sedenie priamo na rozmer, ktorý potrebujeme. Jednoducho narežeme molitan tak, aby sedel s rozmermi pripravených paliet. Z vybranej látky naň následne ušijeme poťah. V predajniach REMPO nájdete široký výber rôznej hrúbky a tvrdosti. Stačí si len vybrať farebnosť podľa interiéru alebo exteriéru tak, aby odolala poveternostným podmienkam.

Príjemné sedenie prajeme!