Vyberáte svietidlá do kúpeľne? Dbajte na ich bezpečnosť!

0
400

Výber nových svietidiel do kúpeľne nie je len vecou estetiky a dizajnu, ale do veľkej miery aj bezpečnosti. Čo všetko by ste si mali pri ich kúpe všímať, aby boli na jednej strane moderné, no zároveň maximálne bezpečné?

Kúpeľňa je pomerne špecifickou miestnosťou, v ktorej sú nároky na svetlo do veľkej miery odlišné ako v prípade iných miestností. Veľkú úlohu tu zohráva najmä absencia okien. Hoci kúpeľne v domoch často malými oknami osadené sú, v prípade kúpeľní v bytovkách sa s oknami stretnete len málokedy. To vedie k nebezpečnému problému – príliš tmavému priestoru, ktorý je potrebné vhodne osvetliť. Prvou vecou, ktorá ovplyvňuje bezpečnosť kúpeľňových svietidiel, je teda najmä ich svietivosť a umiestnenie.

Svetlo zo svietidiel v zásade delíme na studené a teplé. Teplé svetlo je do úrovne približne 3300 K, nad 5000 K už hovoríme o studenom svetle. Práve studené svetlo je to, čo väčšina tmavých kúpeľní vyžaduje, keďže je mimoriadne jasné a dokáže perfektne presvetliť miestnosť. Naopak, ak si chcete v kúpeľni navodiť romantickú a upokojujúcu atmosféru, napríklad pri večernom kúpeli, silné studené svetlo je dobré skombinovať so svietidlami produkujúcimi teplé svetlo.

Na umiestnení záleží!

Ak osádzate svietidlá do kúpeľne, dvakrát sa radšej uistite, že svetelný lúč z nich zasiahne všetky potrebné kúty kúpeľne. Aj v tomto spočíva bezpečnosť svietidiel – kúpeľňa je miestnosťou, v ktorej vykonávame citlivé úkony, napríklad holenie. Dobré osvetlenie zrkadla je tak kľúčové. Dbať by ste však mali na osvetlenie každého kútu kúpeľne, v ktorom sa môže napríklad skrývať mokrý povrch, ktorý by ste si pri slabom svetle nevšimli a mohli by ste sa pošmyknúť.

V neposlednom rade, pri výbere svietidiel do kúpeľne voľte svietidlá, ktoré sú určené špeciálne do vlhkého prostredia kúpeľní a sú odolné voči vode. Široký výber kvalitných svietidiel do kúpeľne nájdete napríklad v ponuke predajne a e-shopu Svietidlá R1. Tak neváhajte a vyberte si bezpečné a moderné svietidlá do kúpeľne aj vy!