Správny výber a údržba bazéna nie je to najľahšie, tak čo všetko treba vedieť?

0
187
Správny výber a údržba bazéna nie je to najľahšie, tak čo všetko treba vedieť?
Správny výber a údržba bazéna nie je to najľahšie, tak čo všetko treba vedieť?

Málo vecí poteší viac ako voda. Chladná a čistá, aby vedela osviežiť a kúpanie bolo ozajstným príjemným zážitkom. Vlastný domáci bazén je výborná alternatíva k preplnenému kúpalisku, a v dnešnej dobe, to nie je ani zložitá záležitosť.

Ako sa správne riadiť pri výbere bazénu nie je vždy úplne jasné, a preto sme dali dohromady, čo všetko treba vedieť pre správny výber a prevádzku domáceho bazéna!

Ako pristúpiť k výberu

Pri bazénoch sa najčastejšie stretneme s dvomi typmi konštrukcie. Donedávna najobľúbenejšie boli kruhové bazény s nafukovacím prstencom, v posledných rokoch, ale výrazne vzrastá obľuba bazénov s pevnou rúrkovou konštrukciou.

Samozrejme, ak nám financie dovolia a máme na to priestor, tak si vieme postaviť aj vlastný domáci bazén. Dôležité je, si dohodnúť stavebný dozor, ktorý bude vedieť poradiť a pomôcť s konštrukciou bazéna.

Priebežná údržba bazéna

Správna údržba bazénu sa rozhodne vyplatí. Napustíme ho na začiatku sezóny, a keď sa o vodu dobre staráme, na konci sezóny bazén zase vypustíme a odložíme, poprípade zazimujeme. Pokiaľ však pravidelnú starostlivosť budeme podceňovať, môže sa stáť, že všetky nápravné akcie budú zbytočné a vzniknutý riasy, nepríjemný zápach či zakalenia, ktorých sa už nezbavíme. V takom prípade nám zostane už len jediné – bazén vyliať, poriadne vyčistiť a znovu napustiť.

Čo potrebujeme na správnu starostlivosť o bazén?

Bazénové vysávače

Nevyhnutným pomocníkom pri údržbe bazéna je bazénový vysávač. Postarajú sa o všetky drobnejšie nečistoty, ktoré sa usadzujú na stenách bazénu a na jeho dne. Na výber je množstvo variantov – od mechanických, cez poloautomatické až po robotické, ktoré pracujú samé. Vysávač sa jednoducho pripojí k filtrácii a využíva jej saciu silu na odvod špinavej vody. Tá sa vyčistí cez pieskovú alebo kartušovú filtráciu, a vráti sa čistá späť do bazénu.

Solárne doplnky/plachta:

Ak si zaobstaráme kvalitnú solárnu plachtu, zabijeme dve muchy jednou ranou. Jednak budete mať bazén čím prikryť, keď sa práve nebudete oddávať vodným radovánkam, predovšetkým však umožňuje slnečným lúčom prenikať do vody. Tým si zaistíte neustále ohrievanie vody. K nadzemným bazénom samozrejme môžeme dokúpiť aj ďalšie solárne doplnky, ktoré vodu priebežne ohrievajú a dokážu jej teplotu zvýšiť aj o niekoľko stupňov, bez toho aby nám to zasiahlo do energetickej spotreby alebo odpálilo prúdový chránič.

Bazénové podložky a zastrešenie:

Či bazén umiestnime pred alebo za dom, to už sa rozhodneme sami. V každom prípade by sme však mali bazén položiť na geotextilnú podložku, ktorá ho ochráni pred pretrhnutím a plesňami. Žiaduca je tiež kvalitná plachta, ktorou bazén prikryjeme napr. v daždivých dňoch, ktoré vode v bazéne rozhodne neprospievajú. Kvalitná plachta, ale skvele poslúži aj na zazimovanie.

Okrem ochrany pred napadaním nečistôt však môže bazénové zastrešenie vypomôcť aj s ohrevom vody v bazéne. S kvalitným solárnym ohrevom je to síce neporovnateľné, mierne navýšenie teploty však predsa len docielime.

Bazénová chémia:

Bazénová chémia je spoločne s bazénovou filtráciou najdôležitejším doplnkom, ktorý môžeme k bazénu zakúpiť. Chlórová chémia je najbežnejšia dezinfekcia, s ktorou sa pri starostlivosti o bazén môžete stretnúť. Množstvo chlóru vo vode by sa malo pohybovať okolo 0,5 mg/l.

Pre maximálne pohodlie sa oplatí zakúpiť plávajúci plastový dávkovač, ktorý do vody sám postupne uvoľňuje chlór. Pre všetkých citlivých jednotlivcov, ktorí majú s chlórovanou vodou problémy, je k dispozícii aj bohatá ponuka bezchlórových (tzv. oxidačných) prostriedkov.

Pravidelnou dezinfekciou a vyrovnávaním hladiny pH najjednoduchšie a najspoľahlivejšie docielite krištáľovo čistú vody bez zápachu, rias a ďalších nepríjemností. Pri starostlivosti o bazén vždy najprv zmerajme hodnotu pH. Tá by sa ideálne mala pohybovať v rozmedzí 6,8 – 7,2 = neutrálne pH. Vyššia hodnota pH môže spôsobovať podráždenie slizníc a pálenie očí. Príliš nízke pH zas môže za koróziu kovových častí bazénu, blednutie farieb či zakalenú vodu.