Sprievodca čistením pozemkov. Ako na to?

0
55
Sprievodca čistením pozemkov. Ako na to?
Sprievodca čistením pozemkov. Ako na to?

Ste majiteľom naozaj zanedbaného pozemku, ktorý potrebujete dať do poriadku? Neviete, ako začať? V tom prípade vám pomôže tento sprievodca čistením pozemkov, ktorý vám napovie, čo vás čaká.

Čistenie pozemku krok za krokom

Možno o tom neviete, no niektoré dreviny, ktoré sa nachádzajú na vašom pozemku, nemôžete vyrúbať len tak. O aké dreviny ide? Napríklad v zastavanom území obce môžete vyrúbať dreviny s hrúbkou kmeňa do 40 cm, merané vo výške 130 cm. Ak teda máte na pozemku hrubší strom, ktorý chcete odstrániť, musíte si vyžiadať súhlas príslušného orgánu ochrany prírody. Viac sa dočítate v Zákone č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody, konkrétne v §47. Čo ďalej pri čistení pozemku?

  1. Výrub. Ak žiadosť o výrub nepotrebujete, nechcené dreviny a nálety môžete odstrániť. Pripravte si kvalitnú motorovú pílu a pozor na bezpečnosť práce!
  2. Mulčovanie a štiepkovanie. Vyrúbané dreviny môžete na mieste pomulčovať. V prípade, že na to nemáte potrebné vybavenie, riešením je odvoz. Dreviny nepáľte!
  3. Odvoz odpadu. Na pozemku sa však môže nachádzať aj iný odpad, napríklad nechcené kamene, popadané konáre, či bežný odpad, ktorý na pozemok mohol za dlhý čas naviať vietor. Všetko teda dôkladne vyzbierajte a odvezte na zberný dvor.
  4. Kosenie. Po zbavení pozemku nechcených náletov a odpadu bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné ho pokosiť. Ak sa tu nachádza aj malinčie, či hrubá burina, okrem klasickej kosačky budete potrebovať aj poriadny krovinorez.
  5. Založenie trávnika. Pozemok určite nechcete nechať tak, aby na ňom opäť narástla burina. Riešením je založenie trávnika, čo si však bude vyžadovať dôkladnú prípravu plochy, siatie a zapracovanie trávneho semena.

Zdá sa vám, že je toho priveľa? K takýmto prácam potrebujete množstvo času, ale najmä profesionálneho vybavenia. Riešením je nechať to na odborníkov a objednať si službu čistenia pozemkov na www.greenclimber.sk. Okrem vyčistenia pozemku vám, v prípade potreby, pomôžu aj so žiadosťami o výrub drevín a tiež so založením trávnika.