Zariaďujete detskú izbu? Týchto dizajnových trendov sa držte

0
77
Zariaďujete detskú izbu? Týchto dizajnových trendov sa držte
Zariaďujete detskú izbu? Týchto dizajnových trendov sa držte

Detská izba predstavuje útočisko pre naše deti. Tu môžu lietať na krídlach draka i spriadať pavučinu svojich snov. Aby sa v nej cítili útulne, a zároveň v nich vždy dokázala vzbudiť chuť na nové hry, farby a materiály použité pri zariaďovaní izby musia harmonizovať s detskou dušičkou. Aký nábytok použiť?

Detská izba ako multifunkčný priestor

Vieme, že detská izba deťom neslúži len na spanie, ale aj na hru či štúdium. Preto by mala obsahovať zóny, ktoré sú pre dané činnosti ako stvorené. Pri relaxovaní neposlúži len posteľ s množstvom vankúšikov, ale aj pohodlné sedacie vaky alebo kreslá. Písací stôl musí byť dostatočne priestranný, aby sa na ňom dieťa mohlo pohodlne rozložiť pri akejkoľvek činnosti. Herný kútik by mal obsahovať hrejivý koberec a detský nábytok, ktorý (prehľadne a pre dieťa dostupne) poskytne útočisko všetkým hračkám. Ideálna detská izba je tá, kde si môže dieťa vychutnať niekoľko rôznych aktivít. Výhoda pre rodiča? Neporiadok ostáva za dverami detskej izby.

Tlmené a pastelové farby

Éra živých a žiarivých farieb je preč. V roku 2023 udávajú trendy tlmené a jemné pastelové farby, najmä jemná žltá, mätová, nežná modrá, levanduľová, tyrkysová alebo zemitá červená. Väčšina z pastelových farieb je rodovo neutrálna, využiteľná v detskej izbe chlapca i dievčaťa. Ak sa o detskú izbu delí braček so sestričkou, je to ideálna voľba!

Kvetinové prvky v dievčenských izbách

Kvety hlásia v interiérovom dizajne obrovský návrat a nesmú preto chýbať ani v detskej izbe. Sú výrazne veľké, prítomné na tapetách i nástenných dekoráciách, očarujúce a moderné. Rovnako očarujúce sú aj bodkované vzory či geometrické tvary na tapetách. U chlapcov kraľujú zvieratá alebo rozprávkoví hrdinovia.

U chlapcov kraľuje vesmír

Modré a sivé farby nájdeme najčastejšie v chlapčenských izbách, ktoré sú tvorené na tému vesmír. Kozmické postele, vankúše v tvare hviezd, svietidlá v tvare planét alebo oblakov, svietiace nálepky na stenu, aj to sa vracia do módy. Izba s vesmírnou tematikou pozitívne vplýva na detskú predstavivosť a zvyšuje záujem detí o vedu. Z detských postelí sa v dnešnej dobe veru dá vyberať. Už to nie je len o autách, domčekoch a hradoch.

Moderné poschodové postele

Trendom detských izieb v roku 2023 sú poschodové detské postele, ktoré vynikajúco šetria miestom. Dieťa spí hore na posteli, zatiaľ čo pod posteľou môže byť vytvorený študijný alebo relaxačný kútik, prípadne je tam umiestnený detský nábytok určený na skladovanie. Využite priestor do poslednej bodky. Nábytok z udržateľných a prírodných materiálov v modernej izbe nesmie chýbať. Trochu to zaváňa škandinávskym štýlom.

Hojdanie i šmýkanie

V detskej izbe dievčat nesmie chýbať závesné hojdacie kreslo alebo teepee stan, zatiaľ čo chlapci milujú trocha viac dobrodružstva a oveľa viac sa potešia šmykľavke alebo malej lezeckej stene. Toľko zábavy vo vlastnej izbe! Doprajete to svojim drobcom?