Tepelné čerpadlo – kompletné energetické riešenie vykurovania i chladenia

0
105
Tepelné čerpadlo – kompletné energetické riešenie vykurovania i chladenia
Tepelné čerpadlo – kompletné energetické riešenie vykurovania i chladenia

Tepelné čerpadlá sa využívajú už nejaký ten rok a stále viac sa dostávajú do popredia pri riešení vykurovania i chladenia v nízkoenergetických domoch alebo novostavbách. Ich cena rokmi klesá, ale to im nič neuberá na výkonnosti či na ekonomickej a ekologickej prevádzke. Tepelné čerpadlo dokáže vo vašom dome kompletne vyriešiť celoročné kúrenie i chladenie nielen obytných priestorov.

Ako funguje tepelné čerpadlo a aké výhody prináša

Technológia tepelných čerpadiel je veľmi inovatívna a ekologická. Tepelné čerpadlá na svoje fungovanie využívajú prírodné zdroje, ktoré menia na teplo alebo na zdroj chladenia. Energia získaná z prírody sa prečerpáva vo vnútornom systéme zariadenia z nižšej na vyššiu teplotu a opačne. Medzi zdroje energie patria zem, voda a vzduch. Preto u tepelných čerpadlách hovoríme o typoch vzduch – voda, zem – voda a voda – voda. Jednotlivé zdroje energie ohrievajú vykurovaciu kvapalinu, ktorú môžete využiť na ohrev vody alebo na kúrenie. Tepelné čerpadlá majú veľa výhod, ale medzi ich najväčšie prednosti patria nízke prevádzkové náklady, jednoduché ovládanie regulácie teploty, tichá prevádzka systému a minimálny dopad na životné prostredie.

Tepelné čerpadlá pre ohrev vody a chladenie vzduchu

Tepelné čerpadlá sa kvôli ich vysokej efektivite využívajú nielen v obytných domoch, ale tiež v polyfunkčných budovách Sú efektívne aj v garážových priestoroch – samozrejme ak je inštalovaná kvalitná garážová brána. Najčastejšie sa tepelné čerpadlá využívajú na vykurovanie. Môžete ich napojiť klasicky na radiátory, ale v novostavbe by sme dali prednosť teplovodnému podlahovému kúreniu. Tepelné čerpadlá sa rokmi neustále technicky vylepšujú, a preto sa nemusíte obávať, že by vás celú zimu trápil nepríjemný hluk, ktorý bol v minulosti jedným z nedostatkov čerpadiel. Pomocou tepelných čerpadiel vyriešite aj ohrev úžitkovej vody. Čerpadlo dokáže ohriať vodu bez využitia iného zdroja na vyše 60 stupňov. Kvôli nízkym prevádzkovým nákladom je možné čerpadlo napojiť na ohrev vody v bazéne. V prípade, že sa k tepelnému čerpadlu nainštaluje dodatočný systém, zmení sa čerpadlo na klimatizačné zariadenie. Znamená to, že do interiéru posiela ochladený vzduch. Samozrejme, že na vháňanie chladného vzduchu do miestnosti si budete musieť dokúpiť konvektory. Konvektory je zároveň možné využiť aj na kúrenie.