Ako si vybrať interiér auta

0
160
Ako si vybrať interiér auta
Ako si vybrať interiér auta

Vyberáte si typ auta, model, skúmate jeho jazdné vlastnosti či rozmýšľate nad veľkosťou kufra. Je jedno, či si kupujete nové auto alebo jazdené. V  interiéri auta nakoniec trávite najviac času, zakaždým, keď auto používate. Zvažovali ste však pri kúpe automobilu aj to, aký interiér bude mať váš budúci motorový tátoš?

Interiér auta

Interiér auta je dôležitou súčasťou automobilu. Či chceme alebo nie, vzhľad interiéru nás ovplyvňuje rovnako, ako nás ovplyvňuje interiér kancelárskych priestorov pri práci, či interiér domu, v ktorom bývame.

Dobrý dizajn interiéru môže upútať pozornosť ľudí a získať vám ich obdiv a záujem. Avšak záujem iných ľudí nie je to najdôležitejšie, čo chcete interiérom auta dosiahnuť. Najdôležitejší je váš pocit komfortu pri jazde a čo najjednoduchšia údržba interiéru.

Čalúnenie interiéru

Interiér auta sa skladá z viacerých čalúnených častí, o ktoré je potrebné sa starať. Môžu byť z rôznych materiálov, ktoré vyžadujú rozdielny prístup k starostlivosti o ne. Napríklad strop auta – jeho čalúnenie plní nielen estetickú funkciu, ale aj izolačnú, keďže na strop auta najviac vplývajú poveternostné podmienky, ktoré ovplyvňujú klímu v aute. Taktiež čalúnenie dverí plní aj izolačnú aj estetickú funkciu. Palubná doska, volant a podlaha automobilu podčiarkujú vzhľad auta a ich vzhľad je možné si prispôsobiť podľa seba.

Poťahy sedačiek

Sedačky auta sú zrejme najdominantnejším prvkom v interiéri. Musia pôsobiť nielen esteticky, ale predovšetkým musia byť praktické a ergonomicky tvarované. Jazdec a spolujazdci trávia v sedačkách najviac času, preto ani pri párhodinových jazdách nesmú sedačky nikde tlačiť, ani inak spôsobovať nepohodlie. Keďže prichádzajú najčastejšie k styku s telom, prevážanými predmetmi, či potravinami, sú najviac znečisťované a ničené. Ak chceme, aby interiér auta vyzeral čo  najreprezantatívnejšie, musíme dbať pri výbere interiéru aj na to, ako vyčistiť sedačku v aute čo najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom.

Textilné sedačky

Textilné poťahy sedačiek patria k najbežnejším a najlacnejším riešeniam, ktoré pri správnom výbere môžu vyzerať naozaj štýlovo. Čo sa však ušetrí pri kúpe poťahov sa však následne investuje do čistenia poťahov. Špina a bežné používanie sa cez textilné vlákna usádza až do hĺbky sedadla a je potrebné nielen čistenie prípravkami, ale aj hĺbkové tepovanie a vysávanie. Textilné sedačky sa aj rýchlejšie zašpinia rozliatym pitím či odrobinkami jedla.

Kožené sedačky

Čistenie koženej sedačky je omnoho jednoduchšie, pokiaľ sa robí pravidelne a s dobrou chémiou. Investícia do kúpy kožených sedačiek je síce vyššia, no autu dodá punc luxusu a výnimočnosti. Na dennodenné čistenie kože vám pritom postačí dobrá mikrovláknová handrička. Kožený interiér vytvára dobrú klímu, krásne vonia a pôsobí príjemne na naše zmysly, okrem toho je omnoho vhodnejší pre alergikov, nakoľko sa nevíri v interiéri toľko prachu. Dotyky, vôňa, vizuálny vnem – to všetko bude na vás pôsobiť akonáhle sa uvelebíte do koženej sedačky.

Starostlivosť o interiér auta

Interiér ste si už vybrali, nasleduje však jeho starostlivosť. Sezónne by ste mali poriadne vyčistiť celý interiér minimálne raz ročne, ideálne dvakrát – pred nástupom zimnej sezóny a pred nástupom letnej.

Pri textilnom interiéri je dôležité hĺbkové tepovanie všetkých čalúnených častí interiéru. Jedine tak sa zbavíte hlboko usadených nečistôt a vaše textilné poťahy budú vyzerať ako nové.

Pri koženom interiéri je sezónne čistenie kože jednoduchšie, ale potrebujete myslieť na detaily. Nestačí kožu len vyčistiť a naimpregnovať, ale aj poriadne skontrolovať či sa na jej povrchu nenachádzajú poškodenia. Zanedbanie poškodení môže mať za následok vznik dier, trhlín a prasklín, ktoré sú už neopraviteľné a jediná možnosť je výmena materiálu, prípadne celej sedačky. Pri dôkladnom čistení koženého interiéru sa vám zíde sada na čistenie kože ,. Ak im budete venovať svoju pozornosť a úsilie, odmenou vám bude interiér, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.