Vhodná forma osvetlenia kuchynskej linky no predsa led pásy

0
1749

Hľadáte to pravé osvetlenie do vašej kuchyne, no stále ste sa nerozhodli, ktoré si vyberiete? Veľmi dobrým riešením sú LED pásy, ktoré sú nielen moderné, ale aj dostupné. Okrem toho, že sa hodia do domácností, obľúbené sú v hoteloch, baroch a reštauráciách. Dôvodom je jeho zaujímavé prevedenie a dizajn, ktorý iným osvetleným nedosiahnete. Na trhu sa nachádza veľmi veľa variantov LED pásov, ktoré sa odlišujú rôznymi vlastnosťami. Ide napríklad o svietivosť pohybujúcu sa od 4,8 W/m až po 20 W/m. To, akú svietivosť si vyberiete závisí od inštalácie no vo všeobecnosti platí, že pri dekoračnom osvetlení ako sú napríklad police alebo vitríny sa využívajú pásy okolo 4,8 W/m.

Ak chcete LED  pásmi osvetliť kuchynskú linku, využite vyššiu svietivosť.  Inštalácia tohto osvetlenia je veľmi jednoduchá a preto nebudete potrebovať pomoc odborníkov. Väčšina modelov má na jednej strane samolepiace pásky a pomocou nich ich jednoducho nalepíte tam, kam potrebujete. Pri LED pásoch s výkonom 12W/m odporúčame dokúpiť aj hliníkové profily, ktoré ich budú nielen ochladzovať, ale poskytnú im aj zaujímavý vzhľad. V rámci profilov sú taktiež k dispozícii rôzne prevedenia, z ktorých si môžete vybrať podľa vašich predstáv.

Ako si vybrať LED pás a ako ho nainštalovať?

LED pásy je možné nakupovať po metroch a teda po kusoch. Ich výkon závisí od danej použitej dĺžky pásov a preto je pre každé osvetlenie vhodný iný napájací zdroj. Obrovská väčšina dostupných LED pásov je napájaná 12 V, kedy sú zložené z modulov. V takomto prípade má každý jeden modul 3 kusy sériovo zapojených LED pásov a 1 kus rezistora. Ak sa vám nehodí dĺžka predávaného pásu, je možné ho rozstrihnúť. Treba si však dať pozor, pretože väčšina LED pásov má túto možnosť strihania zvyčajne označenú. Na skracovanie nepotrebujete žiadnu špeciálnu pomôcku, ale úplne postačia klasické nožnice. Za to, že je montáž LED osvetlenia taká jednoduchá môže samolepiaca páska, ktorá prináša rýchle uchytenie na hocijakom mieste.

Ak ste pás nalepili zle alebo chcete úplne zmeniť jeho pozíciu, aj to je možné. Stačí ho odlepiť a pomocou novej samolepiacej pásky umiestniť inde. V prípade umiestnenia do hliníkového profilu ho prichytíte pomocou hliníkovej príchytky na podklad. Lišta pôsobí aj ako chladič a dokonca predlžuje aj životnosť celého LED osvetlenia. Osvetlenie v lište vám nielen dlhšie vydrží, ale bude aj vzhľadovo efektnejšie, pretože zabezpečí jednoliatosť svetla. Ak túžite po tomto osvetlení, no stále ste sa definitívne nerozhodli, jednoducho ho vyskúšajte. Odstránenie je veľmi jednoduché rovnako ako montáž, preto za jeho vyskúšanie nič nedáte. Okrem toho je viac než pravdepodobné, že sa vám zapáči natoľko, že nebudete chcieť žiadne iné.