Vhodné bývanie pre alergikov. Svoje spraví aj správny vysávač

0
715

Život každého alergika je zložitý nielen pri pohybe vo vonkajšom prostredí, ale aj v domácnosti. Pripraviť vhodné bývanie býva veľmi náročný proces, ktorý sa nie vždy podarí podľa predstáv. Jednou zo základných vecí je však správny vysávač odlišný od iných podobných výrobkov. Každý alergik by mal dbať na to, aby jeho vysávač zadržiaval alergény a aj ďalšie jemné nečistoty. Ide o hlavné kritérium, ktoré je však ovplyvňované štyrmi základnými prvkami. Každým rokom nadobúda väčší význam účinnosť filtrácie vrecka. Dôvodom je, že moderné filtračné vrecká dokážu zachytiť nielen klasické nečistoty, ale aj tie mikroskopické. Vysávač tak zachytí aj alergény ako napríklad roztoče, peľové zrnká alebo plesne. Ďalším hlavným a dôležitým kritériom vysávača je vzduchotesnosť konštrukcie.

Keďže nasatý vzduch sa nesmie dostať z vysávača ani tou najmenšou dierkou, ani kvalitný filtračný systém pri silných alergikoch nie je vôbec postačujúci. Všetok vzduch musí z vysávača prejsť von až výstupovým filtrom a preto je vzduchotesnosť konštrukcie zásadná. Schopnosť zbierať drobné nečistoty ako je napríklad prach ovplyvňuje aj konštrukcia hubice. Ani v prípade toho najvýkonnejšieho vysávača nedokážete so zle konštruovanou hubicou povysávať dom tak, ako si predstavujete. Nezabúdajte ani na účinnosť výstupného filtra, ktorý dokáže ovplyvniť vašu spokojnosť s daným výrobkom. Čím kvalitnejšie vrecká do vysávača použijete, tým menšie nároky môžete mať na výstupný filter. Je preto úplne normálne, že väčšina alergikov si vďaka kvalitným a účinným vreckám vystačí aj so štandardným filtrom. Ak máte doma silného alergika dbajte na to, aby spĺňal vysávač všetky potrebné parametre. Len v tom prípade môžete zabezpečiť čisté prostredie bez rôznych nečistôt alebo prachu.

Je vhodný vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Na to, aby ste mohli vysávač používať v domácnosti alergika je veľmi dôležitým kritériom dobré zadržiavanie nečistôt. To, kam sa ukladá nazbieraný neporiadok vám môže byť v zásade jedno. Dôležité je, aby sa všetka špina dostala do vysávača a nijakým spôsobom sa nedostala von. Veľký pozor si však treba dať pri vysypávaní nečistôt, inak by mohlo byť celé vysávanie zbytočné.

Výhodou vreckových vysávačov je, že v dnešnej dobe umožňujú hygienickú výmenu vrecka bez toho, aby ste nadobudli kontakt s nečistotami. Pri bezvreckových vysávačoch môže nastať situácia, že sa alergik nadýcha prachu a alergénov, preto by čistenie vysávača mali nechať na inú osobu. Zohnať kvalitný vysávač pre tento typ ľudí nie je vôbec jednoduché, no ak sa budete držať spomínaných kritérií, určite to zvládnete. Z domácnosti tak urobíte prostredie, kde bude môcť žiť bez problémov aj ten najťažší alergik.