Vianočné dekorácie do každej domácnosti

0
422

Hoci sa o Vianociach hovorí ako o najtradičnejších sviatkoch, pohľad do reality nás usvedčí z omylu. Vianoce sa síce slávia ako spomienka na narodenie Ježiška, ale v realite sa začali sláviť niekedy v temnom období raného stredoveku. A povedzme si otvorene. Jozef s Máriou isto nezdobili maštaľku v Betleheme plastovým vianočným stromčekom s umelým snehom.

Vianočný stromček (aj keď nie ten umelý) je dokonca pomerne moderným vynálezom a do vianočného koloritu sa dostal pomerne jednoducho. Ak dnes uvažujeme, či je ekologickejší plastový stromček, alebo stromček z prírody, tak uvažujme takto: Plastový vianočný stromček je vyrobený z ropy, ktorú bolo treba z Arábie previesť do Číny, tam spracovať na plast a plast na vianočný stromček, ten zabaliť, previesť kamsi na západnú pologuľu, aby sme mohli sláviť Vianoce ako sa patrí.

Čo sa týka živých stromčekov, sú paradoxne podstatne ekologickejšie. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že to tak nemôže byť, pretože píliť stromy (a ešte k tomu také mladunké) je predsa strašný ekologický hriech.

V dnešnej dobe možno, pretože stromčeky (najmä tie ozdobnejšie) sú produkované na farmách. Ale tak či tak je ich vypestovanie z pohľadu spotreby fosílnych palív isto ekologickejšie ako čistá výroba z ropy. Ak už nie pre iné, tak preto, že počas rastu spotrebúvajú oxid uhličitý a tvoria kyslík.

A ak sa vrátime k počiatkom živých vianočných stromčekov, zistíme, že to boli kdesi v Nemecku 19. storočia vlastne zvyšné stromy, ktoré boli po zimnej prerezávke hospodárskych lesov prebytočné. Čiže sen každého ekológa – na pekný účel sa využil odpad. To o plastových vianočných stromčekoch povedať nemôžeme – azda len v prípade niektorých dizajnov, ktoré ako odpad vyzerajú, aj keď sú úplne nové a ešte “voňajú” čínskou výrobnou halou.
Jediná výhoda týchto stromčekov je azda v tom, že stojany na stromček sú v ich prípade prebytočným vybavením domácnosti.

Čo však vo vianočných dekoráciách má hlboký a prastarý zmysel, sú vianočné svetlá. Sú síce podstatne zosilnené oproti pôvodnej “betlehemskej hviezde” (v skutočnosti zrejme konjunkcia planét), ale aspoň nás symbolicky vedú k nejakej skutočnej vianočnej tradícii.