Ako si vybrať realitnú kanceláriu

0
623
Nehnuteľnosť býva tým najcennejším majetkom väčšiny z nás. Predaj i kúpa bytu či domu je citlivou záležitosťou, na ktorú sa treba dôkladne pripraviť, zaberie vám veľa času a riskujete mnohé problémy. Preto tým najrozumnejším riešením sa v tomto smere zdá spoľahnúť sa na profesionálov – realitnú kanceláriu.

Ako si ale vybrať tú najlepšiu a najvhodnejšiu realitku tak, aby sme zo súčasného realitného trhu dostali to najlepšie? Oslovili sme realitnú kanceláriu v Košiciach Amazon Reality, ktorá už vyše 20 rokov úspešne predáva nehnuteľnosti v Košiciach a okolí a spoločne sme pripravili niekoľko rád, ktoré vám s výberom realitnej kancelárie pomôžu.

Výber realitnej kancelárie

Všetci to dobre poznáme nielen pri realitách, ale akýchkoľvek iných službách. Konkurencia je všade veľká a každý chce byť najlepší, čo aj patrične všetci prezentujú. Na prvý pohľad sa preto zdá, že ani neexistuje realitná kancelária, ktorá by nepredávala nehnuteľnosti čo najrýchlejšie a nemala najlepších realitných maklérov. No pravda je samozrejme úplne iná. Aj keď o realitné kancelárie nie je núdza, ich kvalita sa môže často diametrálne líšiť. Na čo si teda treba dať pozor? Čo pomôže pri výbere tej najvhodnejšej?

Recenzie a dôveryhodnosť realitky

Ako prvý krok ešte pred osobným stretnutím s realitným maklérom, je podniknúť pátranie na internete a zistiť si niečo o danej realitnej kancelárii.  Preverte si online recenzie realitky na Googli, ich Facebook stránke, na Azete či Zlatých stránkach. Odlíšte ale skutočné recenzie od vymyslených, ktoré pôsobia jednoliato, falošne, nie sú uverejňované priebežne a sú nápadne pozitívne ladené. Takýchto recenzií si môže každá realitka napísať stovky.

Ďalšie recenzie vám možno poskytnú známi či rodina, ktorí si informácie zase  môžu zistiť od ich známych – najmä v malom meste najúčinnejšia forma

Ďalšie informácie vám poskytne webová stránka realitky, dojem, ktorý vo vás zanechá a jej profesionálnosť. Všimnite si tiež presnú adresu sídla realitnej kancelárie a prezrite si ju na online mapách. Ak realitná kancelária garantuje dlhoročné skúsenosti a sídli niekde v bývalej trafostanici na okraji mesta, asi budete mať obavu o jej serióznosť a úspešnosť.

Profesionalita makléra

Realitného makléra si je ale dobré všímať už pred osobným stretnutím. Ako? Napríklad by vám nemal uniknúť spôsob, akým s vami komunikuje na diaľku. Či robí chyby v písanom texte, či si dáva záležať na fotkách prezentovanej nehnuteľnosti, ako sa vyjadruje počas telefonickej komunikácie a podobne.

Dojem na osobnom stretnutí

V človeku je to tak už pravdepodobne zakódované. Akosi podvedome takmer vždy dokážeme vycítiť, komu sa dá dôverovať a komu nie. Samozrejme, nejde o stopercentnú istotu, no tento pocit aj tak neradno podceniť. Keď sa vám v hlave táto kontrolka rozsvieti na červeno, treba byť minimálne opatrný.

Preto na osobnom stretnutí s realitným maklérom si treba všímať hlavne neverbálnu komunikáciu makléra, ktorá veľmi často dokáže prezradiť, či je človek úprimný, či klame  alebo niečo tají. Tiež zoberte do úvahy, že najspoľahlivejšie realitné kancelárie nemusia agresívne obhajovať svoju existenciu a prácu, ale naopak, svoje služby ponúkajú zákazníkom nenútene a priateľsky. Budia tým dojem, že im na klientovi naozaj záleží. Ak vás preto niekto nasilu presviedča o niečom, o čom nemáte až takú istotu, prípadne aj nalieha, je čas zaradiť spiatočku a nájsť si niekoho iného.

Buďte pozorný, berte do úvahy vyslovené fakty a overujte si ich. Môže sa totiž stať, že maklér z neserióznej realitnej kancelárie vás hneď začne presviedčať o tom, že sa oplatí kúpiť byt, ktorý, ako napokon zistíte, je cenovo nadhodnotený a  v ponuke ho daná realitka má už vyše poldruha roka.

Otázky pre realitnú kanceláriu

Šikovné otázky vám taktiež o realitnej kancelárii veľa povedia. Jednotlivé odpovede na ne potom pomôžu k vytvoreniu uceleného obrazu. Čo by ste sa mali spýtať? Samozrejme, ako prvé čo každého zaujíma, je výška provízie. Spôsob, akým na túto otázku maklér odpovie, však veľa prezradí o jeho predajných schopnostiach.

Potom tu sú ďalšie otázky, napríklad – Ako dlho robíte túto prácu? Koľko podobných nehnuteľností sa vám už podarilo predať? Čo najlepšie je treba spraviť v mojom prípade? Je tu možnosť nepriaznivého vývoja trhu s realitami? Čo hovoríte na konkurenciu v danej oblasti?… Tieto otázky veľa prezradia o maklérových vedomostiach o realitách, schopnosti reagovať a v neposlednom rade o jeho komunikačných schopnostiach.

Na druhú stranu k otázkam, ktoré sú dôležité aj v súvislosti so samotným predajom, patrí napríklad – Čo konkrétne realitná kancelária ponúka a ako chce zabezpečiť to, že sa nehnuteľnosť napokon aj predá? Čiže dostanete odpoveď ohľadom stratégie predaja, čo je rozhodne dôležité. Na to treba vždy myslieť. Odpoveď v zmysle: „Vašu nehnuteľnosť budeme inzerovať na našom webe,“ by rozhodne nemala klienta uspokojiť. Špičkové realitné kancelárie ponúkajú oveľa viac: inzercia nehnuteľnosti aj na viacerých portáloch, platená online reklama či aktívne hľadanie záujemcov.

Výška provízie

Aká by mala byť výška provízie serióznej realitnej kancelárie? Odpoveď je jednoduchá. Väčšina realitných kancelárií si pýta 3 až 5 % z ceny nehnuteľnosti. Čiže ak predávate byt za 100 000 EUR, tak to bude stáť 3000 až 5000 euro. Avšak vzhľadom na to, že sa z týchto peňazí hradia aj niektoré poplatky v súvislosti s predajom (napríklad notárska úschova, vypracovanie zmluvy…), tak je minimálne podozrivé, ak je provízia nižšia ako zmienené minimum. To môže značiť nižšiu kvalitu predaja a neserióznosť. Naproti tomu, ak je provízia vyššia ako horná hranica tohto rozpätia, môže to síce znamenať určitú úroveň, no je podložená aj výsledkami a kvalitou práce? Na to si potom treba dať pozor.

Treba tiež pamätať aj na to, že spoľahlivá realitná kancelária uzatvorí s klientom zmluvu o sprostredkovaní realitných služieb. Jej prvoradým cieľom je totiž overiť si, či je predávajúci aj skutočne majiteľom nehnuteľnosti. Pokiaľ takúto dohodu realitná kancelária nespomenie, tak je to minimálne podozrivé. Veď realitnej kancelárii by predsa malo záležať na tom, aby predávajúci bol aj vlastníkom. Minimálne sa na takúto dohodu treba opýtať a potom sa zariadiť podľa odpovede.

Pokiaľ ste si vzali k srdcu naše rady, mali by ste spletitým bludiskom realitného trhu preplávať bez úhony. Výber spoľahlivej realitnej kancelárie na realizáciu vášho predaja nehnuteľnosti bude tak pre vás príjemnou záležitosťou.