Viete, ako si vybrať správny matrac?

0
132
Viete, ako si vybrať správny matrac?

Investícia, s ktorou samozrejme rátame na niekoľko rokov. Matrac je potrebný v každej posteli, bez neho si nedokážeme predstaviť poriadne si odpočinúť. Ale…nie je matrac ako matrac. Ten správny je pomerne ťažšie vybrať v spleti mnohých predajcov, ktorí za každú cenu ponúknu produkty, len aby predali. Položme si preto zopár otázok, ktorými sa nasmerujeme k tomu nášmu správnemu, naozaj kvalitnému matracu po každej stránke.

AKÉ SÚ MOJE PRIORITY?

Jednoduchá matematika typu kvalitná posteľ + kvalitný rošt + kvalitný matrac = kvalitný zdravý spánok. Jednoznačne nemusíte kupovať najdrahšie produkty ponúkané na trhu ponuky, ale váš dopyt sa nesmie upriamiť ani na najlacnejšie alternatívy. Kvalita a cenovo prístupný, to je terminológia výberu správneho matraca. Chcete ho na každodenné používanie, ale pre občasné domáce návštevy? Je určený vám, vašim deťom alebo rodičom? Zdravotné problémy vám znepríjemňujú odpočinok a potrebujete sa naozaj dobre vyspať.  Prirodzené zakrivenie chrbtice, správna klenba krku, hlavy a končatín je výsledkom správneho matraca. Ktorý je ten naj pre vás?  Veľa otázok, na ktoré dostanete odpovede.

MÄKKÝ ALEBO TVRDÝ MATRAC?

Neviete sa rozhodnúť pre tuhosť matraca, prípadne sa obávate, že po čase budete potrebovať iný typ. Jednoznačnou odpoveďou je obojstranný matrac. Z jednej strany príjemne poddajný, zo strany druhej tvrdší. Otočiť matrac je to najjednoduchšie riešenie problému.

Myslite na hmotnosť, ktorou matrac zaťažíte. Je rozdiel kupovať ho pre 50kg a 150kg zaťaženie telesnou váhou.

Dôležitý je aj výber roštu. Nie všetky typy matracov sa hodia na všetky typy roštov. A naopak.

Vyberte si posteľ, aby spoločne s roštom a matracom spĺňala podmienku pohodlného vstávania z lôžka. Výška sedu je ideálna, ak máte kolená zohnuté v pravom uhle ( nie príliš sklonené ani pod nosom J ) a nehompáľate nohami lebo nedočiahnete na podlahu. Chodidlá máte pohodlne položené celou plochou. Inou kapitolou je americká posteľ, do ktorej takpovediac skáčete, kvôli vysokým matracom. Skúste to vo veku 70+ .

NAJLEPŠIE VLASTNOSTI MATRACOV

Väčšina matracov je z penových kombinovaných materiálov. Prvoradou úlohou je spĺňať dobré kopírovacie vlastnosti, pevnosť či tuhosť matraca, prevzdušnenie, tepelná a vlhkostná regulácia. Je množstvo typov ako je PUR pena, HR pena, pamäťová pena, latex, pružinové matrace. Sami nezistíte akými naj vlastnosťami disponujú samotné druhy matracov, tieto vám prezradia odborní poradcovia a predajcovia.

ZÓNOVANIE KONTAKTNEJ VRSTVY

Záleží od vašej pocitovej pohody. Zónovanie ako také, ak by malo spĺňať úplne ideálne svoju úlohu by muselo byť presne vymerané a vyrobené na vašu konkrétnu postavu. Skôr sa tu jedná o príjemný masážny pocit pri ležaní, ktorý vo vás vyvoláva povrchová úprava matraca z profilovanej tvarovanej peny. Ak je na matraci zónovaná povrchovka pôsobí na telo mäkším, prispôsobivejším dojmom.

MATRACE PRE CELÚ RODINU

Pre manželov si môžete vybrať z ponuky partnerských matracov, ktoré sú z jedného celistvého matraca. Výhoda je, že vytvára príjemne veľkú plochu na odpočinok. A negatíva? Nie nemysliteľné, ale predsa podstatné. Ak máte s manželom obojstranné matrace, pri jednom partnerskom sa musíte dohodnúť na ktorej strane, mäkkej či tvrdej, budete spať. A manipulácia pri prezliekaní prádla je tiež prijateľnejšia s matracom klasického rozmeru napr.90x200cm ako s veľkou 180tkou.

Vaše deti. Potrebujú pre svoj vývin skôr matrace strednej tuhosti a nie príliš mäkké poddajné druhy, ktoré môžu prispieť ku skolióze chrbtice. Najvhodnejšie typy sú z kategórie matracov Flexi.

Nesmieme zabudnúť na vašich rodičov. Ak majú ťažšie zdravotné problémy, myslite aj na ich komfort pri odpočinku. Dekubitné matrace sú tým pravým pre bolestivý chrbát a ležiacich starších ľudí. Prípadné vylepšenie ležania vždy dosiahnete vhodne zvoleným doplnkovým matracom.

MATRACOVÝ VEK

Má váš starý matrac viac ako 10 rokov? VYMENIŤ a hneď. Už len z hygienického hľadiska je potrebné kúpiť nový. Žiadne špeciálne čistenie, vysávanie a tepovanie nezabezpečí po rokoch každodenného používania 100 % čistotu bez roztočov a iných nepríjemností.  O preležanom matraci nehovoriac.

ATYPY A HYGIENA

Nie je problém prispôsobiť vašim predstavám a požiadavkám výrobu kompletného matraca aj s výberom kvalitného antialergického poťahu. Hygiena musí fungovať na 100% a určite si nekupujte matrac, ktorého obal sa nedá snímať a prať.

Ak pokojne a pohodlne spíte v noci, deň je oveľa príjemnejší a ľahšie zvládate nápor pracovného vyťaženia. Nepodceňujte bolesť a nekomfort, ak spíte na nekvalitnom matraci, hoci bol v super extra lacnej zľave. Vaše zdravie musí byť prioritou. Myslite na to pri výbere matraca.