Výkopové práce na vašom pozemku

0
242

Nový bazén, záhradný domček, žumpa, ale aj plot, septik či samotný rodinný dom. Nič z vymenovaného sa nezaobíde bez výkopových prác. To dobre pozná každý majiteľ rodinného domu. Ako si s podobnými prácami poradiť?

Najmä v prípade stavby rodinného domu treba počítať s tým, že zemné výkopové práce patria medzi tie najnákladnejšie. Zeminu treba vykopať, ale tiež odviesť. Potrebovať teda budete viacero stavebných strojov. Ani vodovodné potrubia, plynovod, kanalizácia či prípojky sa bez zemných prác nezaobídu.

Na internete je ľahké nájsť firmy, ktoré ponúkajú stavebné stroje, prípadne nájdu sa aj inzeráty ľudí, ktorí radi vypomôžu a požičajú svoj stroj. Požičovňa stavebných strojov je praktickým riešením pri už spomínanej stavbe domu, najmä ak si terénne úpravy realizujete svojpomocne. Pri objednávaní strojov je potrebné sa oboznámiť s orientačnými cenami a už dopredu mať presne naplánovaný pracovný čas. Stroje ako minibager, tatra či rýpadlo sú veľmi drahé a každá minúta navyšuje plánovaný rozpočet.

Za rozmyslenie stojí najať si na zemné práce robotníkov. Ručná práca je presnejšia, ľahšie sa dá kontrolovať výkop jamy a niekedy to môže vyjsť dokonca lacnejšie ako prenájom ťažkej stavebnej techniky. No pri hĺbkových výkopoch je bager rozhodne rýchlejší, preto ak vám ide o čas, stroje sú výhodnejšie.

Chýba vám na pozemku elektrická prípojka a vy potrebujete elektrický prúd kvôli výkopovým prácam? Opäť môže byť riešením požičovňa strojov, v ktorej nechýba ani elektrocentrála. Pokiaľ ju sami nevlastníte, prípadne nepoznáte niekoho, kto by vám ju požičal, toto je ideálne riešenie.