Vyzerá to, že nás zima pomaly opúšťa, deň sa začína predlžovať a o mesiac tu máme jarnú rovnodennosť. S jarným obdobím paradoxne neprichádza nával novej energie, tú je potrebné najskôr prebudiť. V sebe i doma. Jarná únava dokáže pekne otráviť a znepríjemniť príchod obdobia, na ktoré sa tešíte. Obmedzte leňošenie v kresle a pustite do svojho domu jarný vánok a viac svetla. Inšpirujte sa škandinávskym štýlom. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.
Svetlo je potrebné. Pokiaľ ho nemáte dostatok, môžete sa cítiť unavení, bez nálady a bez energie. Nepoddajte sa jarnej únave. Presvetlite dom a vytvorte si krásnu atmosféru, aby ste si jar náležite užili a poriadne sa naštartovali do nového obdobia.
Pohodlie, čiže hygge
Škandinávci vedia, ako si dopriať pohodlie a vytvoriť skvelú atmosféru nielen v interiéri, ale aj vo svojej duši. Začnite napríklad tým, že pootvárate okná dokorán, obklopíte sa vankúšikmi, jarnou zvonkohrou a ďalšou sviežou výzdobou, aby vám bolo príjemne.
Začnite napríklad tým, že pootvárate okná dokorán, obklopíte sa vankúšikmi.
Vyberte si vo svojom byte jedno miesto, kde si nájdete pokoj sama pre seba a kde sa cítite bezpečne. Zapáľte si sviečky a pomyselne nechajte odvanúť jeseň aj zimu niekam ďaleko. Jar je začiatok nového, vnímajte to tak a poďakujte. Pustite si príjemnú hudbu a skúste zabudnúť na ešte väčšinou chladné počasie za oknom. Natiahnite sa a usmejte.
Sviečky a svetlo
Zapáľte si podvečer bielu sviečku, pokojne môžete dodržiavať tento zimný rituál aj na jar. Mihajúci sa plamienok pozdvihne vašu náladu. Vonné sviečky, napríklad s arómou hlbokého lesa, vám možno pripomenú letné potulky a budete sa viac tešiť na cestovanie alebo čas na záhrade. K jarným vôňam patrí tiež vôňa sviežej trávy a horského vzduchu.
Zapáľte si podvečer bielu sviečku, pokojne môžete dodržiavať tento zimný rituál aj na jar.
Použite jarné bylinky pre vydymovací rituál domova. Počas vydymovania môžete nahlas hovoriť, čo si prajete doma mať a cítiť, napríklad energiu, zdravie a lásku. Odhrňte závesy a umyte okná. Hneď bude vo vašej obývačke viac svetla.
Prevzdušnenie interiéru
Ak plánujete výmenu nábytku, stavte na svetlé a vzdušné kúsky. Tmavé, úzke a malé izby pozdvihne klasická biela maľovka. Vyhýbajte sa tmavým farbám, ktoré môžu pôsobiť s padajúcou tmou až depresívne.
Prevzdušnite svoje obydlie. Rozhliadnite sa po svojom interiéri – nie je v ňom priveľa vecí nahromadených po odchádzajúcej zime? Bez čoho sa zaobídete? Čo zaberá príliš veľa priestoru? Čo môžete uložiť do krabíc?
Vyberte si správne osvetlenie
Jarnú únavu rozoženie správne zvolené osvetlenie. Pri výbere svetla sa riaďte jeho farbou, aby ste boli spokojní. „Hľadajte informácie o teplote chromatickosti, je to farba svetla, ktorú svetelný zdroj vyžaruje,“ vysvetľuje Lukáš Rymer z e-shopu 123LED (V Česku obchod nájdete pod názvom LED Solution s.r.o.).
Farebná teplota svetla sa meria v kelvinoch (K). Na obale svietidla si tiež môžete prečítať, či sa jedná o teplú bielu, dennú bielu alebo studenú bielu. LED svetelné zdroje najčastejšie vyžarujú svetlo v hodnotách 3 000 až 6 500 kelvinov.
Pre relaxáciu je lepšie teplejšie svetlo.
„Ak chcete teplejšie svetlo, teda žltšie, vyberte si nižšiu hodnotu. Studenšie svetlo má naopak vyššiu hodnotu v kelvinoch a je zafarbené domodra, „dodáva Lukáš Rymer s tým, že studenšie svetlo sa hodí napríklad do kuchyne, zatiaľ čo pre relaxáciu je lepšie teplejšie svetlo.
Farba svetla. Zdroj: 123led.sk
Svetlo do lampy na čítanie
Znamená pre vás jarný podvečer relaxáciu s knihou? Alebo sami píšete, tvoríte, či oddávate sa po večeroch ručným prácam? Potom potrebujete lampu, ktorá bude dobre svietiť a z jej svetla vás nebudú bolieť oči.
Na čítanie vždy voľte už spomínané teplejšie svetlo, ktorého hodnota v kelvinoch sa pohybuje medzi 2 700 až 3 300. Riaďte sa aj svojimi konkrétnymi potrebami. Niekomu totiž vyhovuje skôr teplejší tón svetla, teda žltšie svetlo s hodnotou okolo 3 000 Kelvinov, inému zasa denné svetlo s farbou okolo 4 000 kelvinov.
Veľkým pomocníkom sa môže stať aj lampička, ktorá vie regulovať intenzitu svetla, čo je parameter udávaný v lumenoch (Lm). „Na čítanie si vyberte nižšiu intenzitu svetla, asi okolo 300 lumenov. Do detskej izby sa oplatí zvoliť intenzívnejšie svetlo, zhruba okolo 500 lumenov, “ vysvetľuje Lukáš Rymer.
Svetlo v každom kúte
Príjemnú atmosféru vám pomôžu vytvoriť aj LED pásiky, ktoré možno ľahko inštalovať do každého tmavého kúta. S pomocou LED ovládačov a stmievačov môžete vytvárať svetelné efekty, meniť farby alebo pásiky ovládať pomocou telefónu. Svetlo totiž kreativite medze nekladie.