Vyvýšený záhon na terasu aj do záhrady

0
316
Vyvýšený záhon na terasu aj do záhrady
Vyvýšený záhon na terasu aj do záhrady

Ak sa vám pravidelne nedarí vypestovať čerstvú zeleninu, ovocie a úroda je jednoducho nekvalitná, siahnite po vyvýšenom záhone, ktorý už prvý rok vo vašej záhrade oceníte. Ide nie len o dizajnový, ale i funkčný prvok, vďaka ktorému si môžete už na skorú jar posadiť bylinky, obľúbenú zeleninu a ovocie.

Vyvýšené záhony sú naozaj výborným doplnkom do každej záhrady. Nie len v záhrade, ale aj na terase či balkóne vyniknú a poskytnú dostatočný priestor na pestovanie zeleniny, byliniek a ovocia. Vytvorenie vyvýšeného záhona je jednoduché. Stačí, keď budete vrstviť jednotlivý organický materiál, ktorý tvorí poväčšine kompost.

Pred tým, než začnete samotný vyvýšený záhon vytvárať, je potrebné vybrať si ten najlepší. Pri výbere vyvýšeného záhona dbajte najmä na materiál a vizuálnu  stránku. Keďže bude vyvýšený záhon stáť na viditeľnom mieste, je potrebné vybrať taký, ktorý sa bude hodiť do celého vonkajšieho priestoru. Na drevko.sk nájdete drevené vyvýšené záhony v rôznych štýloch aj výškach. Okrem toho si k záhonu môžete postaviť dizajnové kvetináče, ktoré na terase pôsobia veľmi elegantne.

Drevené vyvýšené záhony udržujú teplo

Medzi materiálmi sa favoritom stáva drevo. Vyvýšené záhony z dreva výborne udržujú teplo a vlhkosť odvádzajú. Okrem toho sú drevené záhony dizajnovým prvkom, ktorý v záhrade vyzerá príjemne a dobre. Vyvýšené záhony sa pýšia aj veľkými výhodami. Medzi najväčšie patrí lepšia úrodnosť pôdy. Rastlinám sa viac darí v teplejšej pôde, ktorú dosiahnete práve vyvýšeným záhonom. Bolí vás pri sadení a pestovaní chrbtica? Vyvýšený záhon sa postará o šetrnejšie namáhanie kĺbov a chrbtice a to vďaka svojej výške.

Rastliny sú vo vyvýšenom záhone chránené pred prízemným mrazom a taktiež pred hrabošmi, krtmi a inými škodcami. Jednou z nepríjemných komplikácií pri pestovaní je burina. Tá sa však do vyvýšeného záhona nedostane, alebo len zriedka. Vyvýšený záhon vyniká mnohými výhodami, pre ktoré presvedčí profesionála aj začiatočníka.

Vo vyvýšenom záhone môžete pestovať fenikel, cuketu, tekvicu, zemiaky, kaleráb a mnoho ďalšieho. Pripravený záhon bude prosperovať 6 rokov. Po tomto čase začne strácať na svojej životnosti, vtedy je potrebné obnoviť vrstvy pôdy a vytvoriť vyvýšený záhon nanovo. Vyvýšená záhon je ako stvorený na kombinovanie zeleniny a byliniek.

Moderný dizajn umožní uložiť vyvýšený záhon na rôzne typy terás a záhrad. Výborne sa hodia do klasických, moderných exteriérov a dajú sa jednoducho zladiť s ďalším vonkajším nábytkom.