10 tipov, ako si zariadiť predsieň a príjemný vstup do domu

0
151
10 tipov, ako si zariadiť predsieň a príjemný vstup do domu
10 tipov, ako si zariadiť predsieň a príjemný vstup do domu

Konečne doma! Stačí zatvoriť dvere a nechať starosti a stres tam vonku. A aj keď vás často aj doma čakajú povinnosti, v dobre známom prostredí, ktorý vystihuje váš životný štýl, sa aj veľké problémy stávajú malými. Takýto pocit istoty hneď po vstupe do domu dokáže zabezpečiť iba príjemne a efektívne zariadená predsieň.

Predsieň je tá časť domu, ktorú ako poslednú vidíte pri odchode a ako prvú pri návrate domov. Je to miestnosť, ktorá vás reprezentuje pred návštevou a priateľmi. Predsieň je nielen vstupom do vášho domu, ale aj do vašej rodiny a života. Mala by byť svetlá, príjemná a pohodlná, a najmä organizovaná a uprataná. Tu je 10 tipov, ako si zariadiť a dekorovať predsieň.

1.  Rozhodujú centimetre

Možno máte predstavu, ako by vaša predsieň mala vyzerať. Možno ste natrafili na pár výborných nápadov na internete, alebo ste cez otvorené dvere nazreli do bytu susedy. O tom, ako ju zariadite a aká bude praktická, v konečnom dôsledku rozhoduje jej rozloha.

Najmä v malých bytoch sú predsiene často také malé, že okrem základného vybavenia sa do nich nevojde nič iné. Skvelou pomôckou je náčrt predsiene, do ktorého si zaznačíte namerané centimetre. Takto máte prehľad o tom, či vaša chodba pojme aj lavičku na sedenie, alebo si budete musieť vystačiť iba s vešiakovou stenou s botníkom.

Tip: Vedeli ste, že s posuvnými dverami do stavebného puzdra môžete ušetriť priestor a vylepšiť vzhľad miestnosti?

2.  Na topánky aj na kočík

Ak so zariaďovaním predsiene začnete tak, že budete dovnútra znášať nábytok za nábytkom, odrazu sa ocitnete v bode, keď sa do predsiene nezmestí už ani háčik na kľúče. Dobrý výsledok zaručí iba dobrý plán.

Pouvažujte nad tým, ako sa bude predsieň používať, resp. čomu by mala slúžiť. Stačí vám praktická skrinka na topánky, vešiak na kabáty a polička na kľúče? Potrebujete úložný priestor na školské tašky, športové potreby či miesto na pelech pre domáceho miláčika? Niektorí v predsieni skladujú bicykel, často do nej musí vojsť aj kočík.

Ak pochopíte, čo od predsiene očakávate, dokážete ju zorganizovať tak, aby vám vyhovela po všetkých stránkach. A možno ostane aj priestor na drobné dekorácie, ktoré by vzhľad predsiene povýšili o úroveň vyššie.

3.  Pod oknom aj pod schodmi

Aj veľká chodba dokáže majiteľov domov často potrápiť. Niekedy je to naoko nevyužiteľný výklenok v starých domoch, množstvo vstupov do ďalších miestností či iné atypické riešenie. Dvere aj okná vám zariaďovanie môžu citeľne sťažiť. Sem nemôžete umiestniť nič, čo by bránilo v prechode medzi miestnosťami alebo by tienilo prirodzenému svetlu.

Pokúste sa z priestoru vyťažiť maximum. Pod okná postavte praktické nízke skrinky alebo lavicu na sedenie. Priestor nad dverami je vhodný na police s rôznymi úložnými boxmi, ktoré môžu byť zároveň dekoratívnym riešením. Do výklenku si dajte vyrobiť skriňu na mieru. Nezabúdajte na priestor pod schodiskom. Možno v ňom kedysi prespával Harry Potter, dnes nech je to miesto na sezónnu obuv alebo športové náradie.

4.  Biela dodá svetlo, modrá dodá teplo

V predsieni sa na farby prihliada oveľa menej ako v iných miestnostiach. Ak však zvolíte vhodný odtieň, môžete výrazne zmeniť jej celkový vzhľad a elegantne prepojiť vstup zo zvyškom domu.

Tip: Viete, ako skombinovať farby v interiéri, aby ste sa tam cítili príjemne?

Zvolená farba ovplyvňuje aj váš dojem z priestoru. Vo všeobecnosti, svetlejšie farby dokážu vytvoriť ilúziu veľkého priestoru s množstvom svetla. Preto sú pre malé, úzke chodby vhodné odtiene ako biela, krémová alebo svetlosivá, zatiaľ čo tmavšie odtiene sa často používajú vo väčších, širších predsieňach, aby im dodali teplo a hĺbku.

5.  Bez skrinky na topánky to nejde

Je praktické nechať topánky iba tak pohodené na zemi. Zas ráno si ich predsa opäť nastoknete na nohy. Toto je častý jav. Je to v poriadku, ak máte obľúbené topánky alebo deti svoje tenisky. No aj pre ne je potrebné vhodné miesto.

Topánky môžu veľmi ľahko spôsobiť v predsieni neporiadok, preto akékoľvek riešenie na odkladanie obuvi je nevyhnutnosťou. Ak máte v predsieni priestor na veľkú skriňu na topánky, máte vyhraté. Dobre fungujú aj regály na topánky.

Praktickým riešením sú kombinované botníky, ktoré zároveň ponúkajú miesto na sedenie, zásuvku na doplnky, priestor na ďalšie úložné boxy.

6.  Pridajte vešiakovú stenu a miesto na sedenie

Ďalším nevyhnutným nábytkom, ktorý by mal byť v každej predsieni, je určite vešiaková stena s háčikmi na zavesenie kabátov, klobúkov, kabeliek a šálov. Je to tiež ideálny spôsob, ako naučiť vaše deti organizovanosti.

Mnohé vešiakové steny sa dodávajú spolu s botníkom a zrkadlom. Takéto praktické zostavy nezaberajú veľa miesta, no sú užitočné z viacerých hľadísk.

Ak máte veľkú predsieň, nenechajte ju nevyužitú. Prázdna predsieň pôsobí chladne, takto určite nedosiahnete pocit istoty a tepla, ktorý sme spomínali v úvode. Existuje množstvo inšpiratívnych nápadov, ako zakomponovať do predsiene lavicu na sedenie, kreslo so stolíkom, príručný či konzolový stolík.

Aj farebné prevedenie nábytku vyberajte podľa toho, aký dojem chcete v predsieni dosiahnuť. Môžete ho doladiť k farbe podlahy a stien, alebo vytvoriť úplný kontrast. K svetlým farbám sa hodí svetlý nábytok. Vešiaková stena z tmavého dreva zas dokonale vyzdvihne luxusný a čistý vzhľad bielych stien.

7.  Svetla nikdy nie je dosť

Ak je váš domov iba v štádiu návrhu a projektovania, určite trvajte na tom, aby v predsieni bolo dostatok prirodzeného svetla. Ak je to možné, zakomponujte do náčrtu okná. Okno vo vstupnej hale zaplaví priestor svetlom, takže bude pôsobiť vzdušne a priestranne. Ak nie je priestor na okno, rovnaký pocit vytvoria presklené vstupné dvere.

V malých panelákových predsieňach môžete o okne iba snívať. Preto je veľmi dôležitý výber správneho svietidla. Trend tanierového stropného svietidla je dávno minulosťou. Poobzerajte sa po originálnom svietidle, ktoré si pritiahne vašu pozornosť, aj pozornosť vašich hostí, len čo otvoríte dvere.

So stropným svietidlom môžete experimentovať, ak má vaša predsieň dostatočnú výšku. Rovnakú slávu získate, ako luster nahradíte správne zvolenými nástennými svietidlami.

8.  Zrkadlo – áno alebo nie?

So zrkadlom sa v predsieni počíta najmä z praktických dôvodov. Pred odchodom z domu si takmer každý dožičí zbežný pohľad v zrkadle, aby sa uistil, že je vhodne upravený pre úlohy a aktivity, ktoré naňho čakajú.

Zakomponovanie zrkadla do malého priestoru je zároveň starý trik, ako zväčšiť miestnosť, no zároveň vnesie do miestnosti viac svetla. Mnohé predsiene by bez zrkadla vyzerali tmavé a stiesnené. Môžete si vybrať nadrozmerné zrkadlo s hrubým dreveným rámom, zdobeným pozláteným dizajnom alebo moderné zrkadlo v atypickom tvare.

Zrkadlo môže tiež byť súčasťou vešiakovej steny, botníka alebo konzolového stolíka.

9.  Stanovte základné pravidlá

Údržba a poriadok je v predsieni zrejme ešte dôležitejšia ako v iných častiach domu. Predsieň by mala pôsobiť vzdušne a otvorene, dôležitá je organizácia a poriadok. Ak tento malý priestor zapracete nábytkom, povedie to k pocitu nepohodlia a k stresu.

Okrem topánok, kabátov a doplnkov svoje miesto potrebujú ďalšie drobnosti, ktoré ste zvyknutí po návrate domov niekam len tak pohodiť. Kľúče, slnečné okuliare, pošta. Vytvorte si miesto na takéto drobnosti a naučte ho používať aj ostatných.

Stanovte nejaké základné pravidlá pre všetkých v rodine, aby sa topánky, kabáty, tašky a iné veci v predsieni nehromadili. Určite počet kabátov, ktoré môžu ostať visieť na vešiakovej stene, a počet párov topánok, ktoré môžu byť poukladané na podlahe. Veci nad limit by mali ihneď skončiť v skrini, v uzatvorenom botníku alebo v inom úložnom priestore.

Dážď a sneh dokážu v okamihu zničiť váš čistý a organizovaný vstup do domu. Zároveň to môže negatívne ovplyvniť aj podlahu vo vašej predsieni. Vyhraďte si preto miesto na mokré a zablatené topánky. Nemusí to byť priamo v predsieni. Ak máte predsieň spojenú s práčovňou alebo garážou, vytvorte takéto miesto tam.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako vybrať vhodný obklad a dlažbu do garáže?

10. Pridajte vlastný podpis

Keď premýšľate o výzdobe predsiene, pridajte farby, vzory alebo štýly, ktoré máte radi a ktoré odrážajú vašu osobnosť. Nájdite moderné umenie, akcenty, fotografie a nábytok, ktoré k vám istým spôsobom prehovoria a pomôžu vám vyjadriť pocit, ktorý chcete vo vašom domove dosiahnuť.

Na záver

Pri zariaďovaní domácnosti sú často rozhodujúce malé detaily. Práve tie robia váš domov domovom. Čerstvé kvety a izbové rastliny budú vítaným doplnkom každej chodby.

Vo veľkej predsieni môžete experimentovať s rezanými kvetmi v ozdobných vázach alebo s veľkými črepníkovými kvetmi. Do malej predsiene si zadovážte črepníkovú rastlinu, ktorú zavesíte zo stropu.

Ten správny prvý dojem dosiahnete aj príjemnou vôňou. Kúpte si sviečky, izbový sprej alebo difuzér, aby ste svoju predsieň udržali sviežu po celý rok.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

 

Obrázky: freepik.com