3 tipy na úžasné izbové kvetiny

0
1025

Mať doma zaujímavé rastliny nie je ničím výnimočným. Je preto normálne, že každá dobrá gazdinka chce svoju domácnosť niečím zvýrazniť, pričom rastliny sú na to ako stvorené. Existuje množstvo izbových kvetín, ktoré sú nenáročné a vašej izbe dodajú nielen svieži nádych, ale dokážu ju aj zútulniť. Nie každý má však prehľad o tom, čo všetko máme k dispozícii a preto vám prinášame tipy na úžasné izbové kvetiny. Každý kvet potrebuje iné prostredie a starostlivosť, preto by ste si ešte predtým, ako si ich zaobstaráte mali o nich niečo naštudovať. Inak sa vám môže veľmi ľahko stať, že vám rastlina vyhynie skôr, ako sa dokážete tešiť z jej krásy.

Aloe vera – ide o nízkoúdržbový sukulent, ktorý je charakteristický svojimi špicatými listami a preto je pre mnohých nezameniteľný. Táto rastlina je výnimočná nielen vzhľadom, ale aj liečivými účinkami, ktoré poznajú ľudia po celom svete. Vyliečiť ňou dokážete rany a popáleniny a aj preto je považovaná za domáci medicínsky zázrak. Menšia aloe vera sa hodí na parapet alebo poličku, väčšiu môžete umiestniť hocikde v priestore, kde bude dominantným prvkom. Na to, aby ste jej vytvorili vhodné podmienky na pestovanie potrebuje čo najviac slnka a priepustnú pôdu.

Lopatkovec wallisov – táto nenáročná rastlina je vhodná do domácnosti, kde je nízka vlhkosť vzduchu a málo svetla. Má kvety v tvare lyžice, ktoré sú umiestnené v strede rastliny a obkolesené kopijovitými lesklými listami. Väčšinou kvitne počas leta, no nájdete aj také lopatkovce, ktoré vám budú kvitnúť celý rok. Z pohľadu veľkosti je vhodný pre tých, ktorí preferujú menšie rastliny nezaberajúce príliš veľa miesta. Pri pestovaní mu stačí málo svetla, no ak ho umiestnite na slnečný parapet, prežije aj tam. Latinským názvom ide o Spathiphyllum wallisii no vám bude úplne stačiť, ak si zapamätáte ten slovenský.

Tučnolist vajcovitý – táto rastlina je vhodná pre ľudí, ktorí zabúdajú rastliny polievať a sem tam im nejaká vyhynie. Tučnolist nie je náročný na polievanie a preto sa hodí do každej domácnosti. Keďže rastie veľmi pomaly, vydrží vám aj dlhé desaťročia. K životu mu stačí dostatok slnka a suchá priepustná pôda. Najlepšia je pre neho izbová teplota, no v zime ho odporúčame umiestniť na chladnejšie miesto a zredukovať polievanie. Narásť dokáže až do výšky dvoch metrov, preto s touto veľkosťou počítajte dopredu. Ak chcete, aby sa u vás tejto rastline darilo, zabezpečte jej dostatok svetla, tepla a priepustnú pôdu. V prípade, že si chcete o tejto rastline naštudovať aj niečo viac, vyhľadajte si ju v latinskom názve Crassula ovata.