Aj v mestskom byte si môžete zriadiť záhradku. Prepadnite aj vy čaru urban gardening

0
519

Milujete záhradu, ale doteraz ste si mysleli, že pri bývaní v byte si ju nemôžete dovoliť? Omyl. Sadiť môžete aj na tých najmenších exteriérových plochách ako je balkón alebo terasa. Urban gardeningu prepadáva čoraz viac ľudí, ktorí nemajú vlastný dom alebo záhradu a chcú si dopestovať nielen bylinky, ale aj ovocie a zeleninu. Hoci sa to zdá nemožné, vďaka dobrým tipom a trikom si dokážete vypestovať uhorky, petržlen alebo kôpor.

Čo všetko môžete mať na balkóne?

Aj uprostred veľkomesta si môžete dopestovať to, po čom túžite. Bylinky sú nenáročné a preto je dobré ich umiestniť do kvetináča napríklad na rebríkovom stojane. Ušetríte tak množstvo miesta, ktoré môžete využiť inak. Ešte lepšie urobíte, ak ich zavesíte na zábradlie, kde vám nebudú zavadzať už vôbec. Nenáročnou plodinou sú aj chili papričky, ktoré má takmer každý urban gardenista. Rajčiny sú klasikou, bez ktorej nedokážu niektorí ľudia žiť a preto je ich vidieť takmer na každom balkóne.  Nie je nad to, keď si pri raňajkách odtrhnete vlastne dopestované plodiny, ktoré sú nielen chutné, ale aj čerstvé. Pri zriaďovaní balkónovej alebo terasovej záhradky na ne určite nezabudnite a doplňte ich aj o papriku.

Ak nechcete, aby sa vám veľmi rozrastali, zakúpte si tie, ktoré boli vyšľachtené ako črepníkové. Veľmi obľúbeným v rámci pestovania na terase je aj ovocie a to najmä jahody. Hoci sa z ich množstva neprejete, sú lákadlom pre mnohých, ktorí si ich dávajú napríklad do jogurtov. Jahody sa dajú v tomto prípade výborne pestovať v úzkych vyvýšených záhonoch alebo drevených boxoch známych ako palety. Ak vám zostane miesto aj na väčšie črepníky, pokojne ho vyplňte rôznymi ovocnými stromami. Obľúbený je citrónovník, pomarančovník a rôzne iné stromčeky, ktoré môžete v zime pohodlne premiestniť do obývačky alebo do pivnice. Prežijú vám tak aj tú najtuhšiu zimu a v lete sa budete vďaka nim cítiť ako v exotike.

Čo na balkón nepatrí?

Nie všetko sa hodí na balkón alebo terasu a to hlavne pre veľkosť daných rastlín. Určite sa v rámci urban gardeningu na balkóne vyhnite olivovým stromčekom alebo oleandrom, ktoré potrebujú veľkú nádobu. Pozor si dajte aj na chladné noci, ktoré vedia prekvapiť aj počas leta. V takom prípade je potrebné kvety a plodiny prekryť látkou, aby vám vydržali aj naďalej. Pri pestovaní na balkóne používajte črepníky s dierou na dne a striedavo ich naplňte štrkom a pôdou. Zabránite tak nadbytočnej vlhkosti, ktorá nie je vždy pre rastliny prospešná.