Myslite na alergikov už pri návrhu domu

0
457

Alergici to majú na tomto svete ťažké. Všade na nich číha nebezpečenstvo a domácnosť nie je výnimkou. V byte je to pre nich ešte horšie a aj to je dôvod, prečo sa množstvo ľudí rozhodne postaviť si vlastný dom. Na to, aby spĺňať podmienky vhodné pre alergika by ste však mali myslieť už pri návrhu rodinného domu, v ktorom chcete bývať možno aj do konca života. Veľkým problémom bytových domov býva najmä vlhnutie stien a s tým spojené plesne. Pri stavbe rodinného domu si však viete vybrať materiál, z ktorého ho postavíte a ovplyvníte tak život nielen alergika, ale aj zdravých členov domácnosti.

Aký materiál na stavbu domu je ideálny?

Plesne v domácnosti vznikajú na základe viacerých faktorov, pričom ide najmä o obsah vodných pár vo vnútornom prostredí, povrchovú teplotu konštrukcie a intenzitu výmeny vzduchu v miestnosti. Najdôležitejším predpokladom na vznik plesní je vlhkosť v stavebnom materiáli, preto by ste si mali vybrať ten správny. Pre rodinu, ktorá má doma alergika je najlepším riešením tehla, ktorá vzniká v ohni a na miesto stavby sa dostáva suchá. Aby sa však jej suchosť zachovala, počas výstavby domu ju musíte ochrániť pred zrážkami a vlhkosťou. Jej obrovskou výhodou je aj rýchle vysychanie v prípade nasiaknutia vodou, čo ju predurčuje na to, aby bola vhodným stavebným materiálom pre alergikov. Na to, aby bola domácnosť vhodná pre tento typ ľudí je dôležitá aj povrchová teplota a to hlavne v rohoch stien alebo v miestach, kde sa dotýkajú steny okien. Keď nechcete, aby vaše steny začali vlhnúť je nevyhnutné použiť materiál s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Keďže má tehla tieto vlastnosti až nadštandardné, nedokonalosti a detaily dokáže riešiť veľmi kvalitne.

Ďalšou veľkou výhodou, ktorú treba spomenúť je aj schopnosť tehly akumulovať teplo a výmena vzduchu v miestnostiach. Ak sa stane, že v interiéri dôjde k nárastu obsahu vodných pár, zvyšuje sa tak aj riziko vzniku plesní na miestach, kde je nedostatočná povrchová teplota. Na základe uvedených vlastností tohto stavebného materiálu je jasné, že práve tehla je na stavbu rodinného domu pre alergikov tým správnym riešením. Ak chcete svoje dieťa alebo partnera, ktorý nemôže žiť v klasickom prostredí ako ostatní ľudia čo najviac ochrániť, myslite na ich zdravie už pri realizácii návrhu domu. Keď budete o krok vpred a všetko si podrobne pripravíte, dokážete tak vybudovať to najlepšie bývanie vhodné pre každého alergika. Preto neváhajte a ak máte možnosť postaviť si vlastný dom, určite sa do toho pustite. Zdravie človeka s alergiou sa nielenže nezhorší, ale dokonca uvidíte aj zlepšenie.