5 interiérových trendov, ktoré budú v roku 2021 na ústupe

0
205

Každý rok prichádzajú svetoznámi interiéroví dizajnéri s prehľadom nových trendov. Aké štýly a doplnky budú v tomto roku menej vyhľadávané? A čo ich nahradí?

Interiérové trendy, ktoré budú v tomto roku menej populárne

1. Sivé kuchyne

Kuchynské linky v rôznych odtieňoch sivej boli populárnou voľbou niekoľko rokov. Veľakrát k nim boli zladené aj steny v podobných farbách. Tento trend však v novom roku uvidíme zriedkavejšie. Sivé kuchyne pôsobili dosť chladne, neútulne a jednoliato. Dizajnéri sa rozhodli, že je čas na niečo sviežejšie.

V roku 2021 bude v kuchynských trendoch dominovať prírodné drevo, najmä jeho svetlejšie varianty. Populárne sa stane v spojení s kontrastnými farbami a materiálmi.

Návrat na výslnie zaznamenal mramor, ale tiež kuchynské skrinky a zostavy v indigo modrej či výraznej zelenej. Drevo pôsobí zaujímavo aj v kombinácii s drsnejším kameňom. Farby môžete do kuchyne priniesť tiež v podobe praktických pomocníkov. Vyberte si napríklad farebný mixér, kávovar či minibar.

2. Biely nábytok

Aj éra čisto bieleho nábytku pomaly končí. Ten dominoval vo svete interiérového dizajnu už pomerne dlho. Veľakrát boli na bielo natreté aj steny, čo vytváralo až príliš „sterilný“ efekt. Tento rok budú populárne kreatívnejšie interiéry.

Do popredia sa dostane kombinovanie rôznych materiálov a farieb. Tak ako do kuchýň, aj do ostatných miestností v dome sa vráti prírodné drevo. To dodá aj svetlým interiérom trochu viac iskry. Obľúbený bude tiež ratanový a prútený nábytok, ktorý bol doteraz spájaný len s tzv. „boho“ štýlom. Takéto prírodné materiály interiéru dodajú teplo a príjemne ho zútulnia.

3. Nábytok inšpirovanými 50. a 60. rokmi

Nábytok inšpirovaný 50. a 60. rokmi s typickými drevenými nohami bude pravdepodobne nahradený modernejšími variantmi. Tmavé orechové drevo a výrazné geometrické vzory vystrieda minimalizmus.

Retro štýl však nevyjde z módy úplne. Do popredia sa dostane trend nazývaný „granny chic“. To znamená, že populárne budú doplnky, ktoré by ste našli u starých rodičov. Napríklad rôzne háčkované dečky, čínsky porcelán, sošky či starožitné obrazy.

4. Výrazné farebné steny

Ani nie tak dávno boli najväčším hitom steny namaľované žiarivou zelenou, oranžovou či fialovou. Časom sa od tohto trendu upustilo a výraznou farbou sa natierala len jedna stena, aby izbu rozjasnila a pridala jej na zaujímavosti. V tomto roku však od dizajnérov výrazné farby na stenách nečakajte.

Príliš farebné steny môžu pôsobiť rušivo až infantilne, a tak sa vrátili k jemnejším farbám. Ak sa chystáte maľovať, siahnite po bielej, béžovej či jemnej marhuľovej. Vďaka svetlým stenám bude priestor pôsobiť vzdušnejšie a nábytok i doplnky viac vyniknú.

Ak chcete predsa len niektorú zo stien oživiť, skúste vybrať nejakú zaujímavú tapetu. Tie hlásia tento rok takisto návrat.

5. Zaťahovacie dvere podobné dverám zo stodoly

Interiérové zaťahovacie dvere pripomínajúce tie zo stodoly sú populárne najmä v zahraničí. U nás sa takýto vidiecky štýl spája skôr s exteriérom. V roku 2021 však takéto vonkajšie i vnútorné drevené dvere s kovovými detailmi uvidíte čoraz menej.

Nahradia ich minimalistické zaťahovacie dvere bez ozdôb a takisto klasické francúzske. Pre tie sú typické veľké sklá a elegantný nadčasový vzhľad.

 

Zdroj: Bigstockphoto.com