Na čo myslieť pri výbere hypotéky?

0
331

Výber správnej hypotéky je veľké rozhodnutie, ktoré môže mať obrovský vplyv na vaše financie. Keďže je k dispozícii toľko možností, môže byť ťažké zistiť, ktorá hypotéka najlepšie vyhovuje vašim potrebám, najmä ak kupujete prvýkrát.

Pri vybavovaní hypotéky by ste mali brať do úvahy vašu finančnú situáciu a dostupné možnosti. Keď získate predstavu o požadovanom type pôžičky, môžete porovnať poskytovateľov pôžičiek a ponúk. Pochopením svojich potrieb a základnej terminológie pôžičky vám pomôže urobiť lepšie rozhodnutie o úverových ponukách.

Ohodnoťte vašu situáciu

Pred výberom pôžičky zvážte vašu situáciu a vaše potreby. To vám môže pomôcť vybrať si pôžičku, ktorá bude zodpovedať vašim pomerom.

Potenciálne náklady na dom

Vaše hypotekárne splátky budú vo veľkej miere závisieť od nákladov na váš dom, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od toho, v akej lokalite a aký typ nehnuteľnosti hľadáte.

Finančná situácia

Vaša úverová história a množstvo peňazí, ktoré máte na zloženie zálohy, môžu mať vplyv na možnosti vášho úveru. Ľudia s vysokým úverovým skóre sú všeobecne schopní získať hypotéky s nižšími úrokovými sadzbami. No väčšia záloha vám môže pomôcť celkovo zaplatiť menej úrokov.

Zvážte možnosti pôžičky

Keď ste zhodnotili svoju osobnú situáciu, ste pripravení pozrieť sa na rôzne pôžičky. Pri porovnávaní možností pôžičky treba brať do úvahy trvanie pôžičky a typ úrokovej sadzby.

Trvanie pôžičky

Žiadatelia zvyčajne dostanú hypotéku na 15 alebo 30 rokov, môžu však byť dostupné aj iné podmienky. Pojem dĺžka označuje, ako dlho musíte úver splácať. Pri 30-ročnej hypotéke budete mať spravidla nižšiu mesačnú splátku v porovnaní s 15-ročnou hypotékou, ale budete platiť viac úrokov počas celej doby splatnosti pôžičky.

Typ úrokovej sadzby

Existujú dva základné typy úrokových sadzieb hypotéky: fixná a variabilná. Variabilné sadzby spravidla prichádzajú s vyšším rizikom. Spočiatku sú nízke a môžu sa meniť v priebehu pôžičky, takže vaše splátky hypotéky môžu kolísať. Variabilnú úrokovú sadzbu môžete kedykoľvek a zadarmo zmeniť na fixnú úrokovú sadzbu. Na druhej strane, fixné sadzby zostanú rovnaké a splátky hypotéky sa počas doby trvania pôžičky nezmenia.

Typy hypotekárnych úverov

Hypotéky je možné rozdeliť do viacerých skupín:

  • Hypotéky podľa účelu využitia – Klasické hypotekárne úvery, stavebné hypotekárne úvery poskytované za účelom výstavby, hypotekárne úvery na refinancovanie určené na splatenie iných, menej výhodných hypotekárnych úverov alebo americké hypotéky, tzv. bezúčelové úvery.
  • Hypotéky podľa formy splácania – hypotekárne úvery s anuitným splácaním, hypotekárne úvery s degresívnym splácaním a hypotekárne úvery s progresívnym splácaním
  • Hypotéky podľa typu úrokovej sadzby – hypotekárne úvery s variabilnou úrokovou sadzbou a hypotekárne úvery s fixnou úrokovou sadzbou.
  • Kombinované hypotekárne úvery

Vedeli ste, že…

…je rozdiel medzi hypotékami pre podnikateľov a pre zamestnancov?

Živnostníci a podnikatelia môžu taktiež zvažovať financovanie nehnuteľností hypotékou. Proces vybavovania je však o niečo zdĺhavejší a zložitejší ako, keď o hypotéku požiada zamestnanec. Podnikatelia sú pri výbere hypoték posudzovaní inak ako klasickí zamestnanci, ktorým obvykle stačí na vybavenie hypotéky potvrdenie o výške príjmu a zmluva. Príjem podnikateľov je posudzovaný na základe daňového priznania po obdobie niekoľkých rokov.

Ak si nemôžete kúpiť svoj dom úplne v hotovosti, nájdenie správnej nehnuteľnosti je len polovica úspechu. Druhá polovica je výber najlepšieho typu hypotéky. Pravdepodobne budete splácať hypotéku dlhšiu dobu, takže je dôležité nájsť pôžičku, ktorá spĺňa vaše potreby a aj váš rozpočet. Ak si nie ste istí, využite pomoc hypotekárneho poradcu.