Prečo sa pri stavbe stále viac využívajú prírodné materiály a green building?

0
283

„Green building“ sa zameriava na ekologicky udržateľné procesy v stavebníctve. To môže zahŕňať použitie špecifických materiálov a dodržiavanie postupov v súlade s prírodou. V tomto článku sa bližšie pozrieme na materiály a ich vplyv na životné prostredie, ale aj na ich využiteľnosť a benefity pre spotrebiteľa.

Inšpirované históriou

Aj keď sa momentálne na prírodné materiály pozeráme ako na moderný trend, naši predkovia ich využívali bežne. Aj vďaka tomu vieme posúdiť ich spoľahlivosť z dlhodobého hľadiska. Stačí sa prejsť po akomkoľvek slovenskom skanzene a uvidíme, že domy postavené tradičnými metódami takmer vždy obstoja test času. S trochou moderných technológií ich však vieme posunúť na ďalší level. Vďaka nim sa dnes projekty domov stále viac orientujú na stranu udržateľnosti a šetrnosti k prírode.

Znovuzrodené drevostavby

I keď nie sú také populárne ako murované stavby, drevostavby sú ekologicky udržateľnejšie, rýchlejšie na postavenie a jednoduchšie upraviteľné. Hoci sa to môže zdať paradoxné, drevo je vo výsledku prírodu menej zaťažuje. Tým, že je proces výstavby jednoduchší a rýchlejší, sa ušetrí množstvo energie a prostriedkov. 

Nemôžeme odignorovať ani vôňu a vzhľad pravého dreva, ktoré majú okrem iného aj výborný relaxačný efekt. Takisto šetrí náklady na kúrenie, pretože okrem slušných teploizolačných vlastností majú drevostavby viac miesta navyše pre izoláciu, ktorá môže byť takisto ekologická.

Zdroj: Bigstock

Prírodná izolácia

Izolácia, či už tepelná alebo hluková, je dnes takmer výlučne syntetická. Používajú sa rôzne polyméry a peny, ktorých výroba jeneekologická a sú nerozložiteľné. Výbornou alternatívou je napríklad slamená izolácia, celulózová izolácia či drevovláknitá izolácia. Všetko tieto materiály sú prírodné, dokonca drevovláknitá a slamená izolácia môžu vznikať ako vedľajšie produkty iných výrobných procesov. Okrem toho majú naozaj špičkové izolačné vlastnosti čo sa týka tepla aj hluku.

Dom z hliny

Ak sa bojíte požiaru či kratšej životnosti drevostavby, stále môžete použiť hlinené tehly. Majú  podobné izolačné vlastnosti ako drevo, no ako bonus teplo lepšie dokážu dlhodobo udržať. Ak si teda zapálite krb, tehla toto teplo udrží a postupne vypúšťa niekoľko hodín. Takisto na rozdiel od dreva nepotrebuje žiadnu nadbytočnú izoláciu. Ako posledné plus je možné recyklovať ju dookola, čo pri dreve nemožno povedať. Okrem toho hlinená tehla nepochádza zo živého materiálu, takže má ešte nižší ekologický vplyv.

Oceľ ako vhodný kandidát

Aj keď o oceli nemožno povedať, že je čisto prírodným materiálom, z dlhodobého hľadiska môže pomôcť životnému prostrediu. Začnime pri výstavbe – oceľové konštrukcie sú modulárne, čo znamená, že sa jednoducho donesú na miesto stavby a poskladajú sa ako stavebnica. Vďaka tomu nevzniká odpad, ani nie je nutné používať množstvo ťažkej techniky. 

Takisto je extrémne trvácna a odolná, vďaka čomu nie je potrebné tieto domy po dlhom čase demolovať. Okrem toho sa pri týchto konštrukciách ľahko robia úpravy jadra, keďže nie je nepotrebný starý materiál nasilu vytesať alebo vyrezať.

Budúcnosť vo forme zelených striech

Asi najnovším trendom sú zelené strechy. Sú to prakticky záhradky na streche, no môžu byť aj vertikálne vo forme fasády. Aké sú ich benefity? V lete výrazne ochladzujú budovu a absorbujú oxid uhličitý z atmosféry, čím znižujú vašu uhlíkovú stopu. Napomáhajú aj biodiverzite rastlín a hmyzu a aj keď vyžadujú údržbu, ich funkčný a estetický prínos sa oplatí. V najbližších rokoch s preto môžeme pripraviť na to, že uvidíme omnoho viac zelených striech v našich mestách.

Zdroj: Bigstock