5 tipov, ako vybrať vchodové dvere

0
92
5 tipov, ako vybrať vchodové dvere
5 tipov, ako vybrať vchodové dvere

Vchodové dvere by mali spĺňať okrem bezpečnosti i iné vlastnosti, ktoré prispejú ku komfortnému bývaniu a splnia vaše estetické predstavy. Je nutné si uvedomiť, že dvere nie sú len vstupnou bránou do domu, ale tiež vypĺňajú stavebný otvor. Každá výplň stavebného otvoru sa môže stať tepelným mostom, a preto buďte pri kúpe dverí naozaj obozretní. Prinášame vám 5 tipov, ako vybrať vchodové dvere.

1. Výber podľa materiálu

Keď si kupujete plastové okná, zaujímavá vás hlavne parameter plastové okná cena. Je zrejmé, že finančné hľadisko je dôležité, ale pri dverách sa nesnažte šetriť. Prvé, čo je nutné si premyslieť, je výber materiálu. Plastové vchodové dvere patria medzi najlacnejšie, dobre izolujú a sú dostatočne stabilné. Dvere z dreva vyzerajú skvele, ale vyžadujú pravidelnú údržbu. Majú sklon k deformácii vplyvom rozdielnej vonkajšej a vnútorne teploty. Hliníkové vchodové dvere sú veľmi odolné a stabilné, perfektne izolujú, ale sú drahé.

2. Veľkosť vchodových dverí

Trendom súčasnosti sú dvojkrídlové dvere často vyplnené sklom alebo vitrážou. Väčšie stavebné otvory vám odporúčame vyplniť hliníkovými profilmi, ktoré si poradia aj s vysokou váhou. Ak sa rozhodnete pre klasické dvere, zväčša ide o dvere v šírke 70 až 90 cm.

3. Farebné prevedenie dverí

Vchodové dvere z plastu alebo hliníka sa dajú vyrobiť v rôznej farbe alebo s povrchovou úpravou, ktorá sa môže podobať na drevo či mramor. Vzhľad dverí prispôsobte vzhľadu zvyšku exteriéru domu. Kompatibilita by mala byť dosiahnutá s profilmi okien i plotom.

4. Bezpečnosť dverí

Do všetkých materiálov je možné nainštalovať bezpečnostné zámky a pánty, ktoré odolajú šikovným prstom zlodejov. Zámky dverí a celé ich prevedenie sa delia do tried, veľmi bezpečné sú dvere označené triedou 3 až 4. Hliníkové dvere sú navyše veľmi odolné voči požiaru. Inštaláciu bezpečnostných dverí vždy nechajte na odborníkoch, ktorí vám k dverám vystavia príslušné bezpečnostné certifikáty.

5. Atypické dvere

Pre nadšencov módnych trendov v oblasti architektúry sú k dispozícii rôzne atypické dvere. Prakticky všetky firmy vyrábajúce plastové a hliníkové vchodové dvere dokážu vyrobiť dvere presne podľa vašich predstáv. Problém nie sú nadrozmerné dvere alebo dvere v inom ako obdĺžnikovom tvare.