Tipy a inšpirácie, ako si dekorovať interiér aj pri malom rozpočte

0
208
Tipy a inšpirácie, ako si dekorovať interiér aj pri malom rozpočte
Tipy a inšpirácie, ako si dekorovať interiér aj pri malom rozpočte

Bytový dizajn je fantastický spôsob, ako sa vyjadriť a vytvoriť si prostredie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne. Priznajme si to, kto by teda netúžil po krásnom bývaní ako z luxusného časopisu? Pravdepodobne všetci milujeme krásne veci. Bohužiaľ, tie sú zvyčajne aj dosť drahé.

Nezúfajte! Dokonca aj s nízkym rozpočtom si môžete oživiť a vyzdobiť domov, ktorý budete milovať. Poďme sa pozrieť na niektoré z obľúbených, cenovo dostupných dizajnových trikov pre váš domov.

Ako začať?

Plánujte a stanovte si priority

Kľúčom a súčasťou zdobenia aj s malým rozpočtom je plánovanie a uprednostňovanie vašich potrieb a prianí. Ako na to?

V jednoduchosti je krása

Krásne zariadený dom nemusí byť plný dekorácií, dôležité je to, aby kúsky boli vybrané vkusne.

Poznajte svoj štýl

Definovanie vášho štýlu vám pomôže pri vytváraní krásneho domova, ako aj pri voľbe dekorácií, ktoré rozbúchajú vaše srdce. Keď viete, čo sa vám páči, výber farby, vzorov, nábytku, kobercov, nástenných hodín, osvetlenia či záclon bude oveľa jednoduchší.

Vytvorte si zoznam a urobte si prieskum

Rozhliadnite sa po miestnosti, ktorú plánujete vyzdobiť a vytvorte si zoznam položiek, ktoré by ste naozaj chceli. Potom ho prepíšte v poradí s najžiadanejšími alebo najpotrebnejšími položkami.

Následne si urobte prieskum, zistite si ceny za položky vo vašom zozname, porovnávajte ceny rôznych obchodov alebo navštívte obchody s použitými tovarmi a zistite, či sú nejaké položky vo vašom zozname dostupné aj týmto spôsobom.

Inšpirácie, ako si vylepšiť interiér

Inšpirácie, ako si vylepšiť interiér

Upracte si

Jedna z najlepších vecí, ktorá je úplne zadarmo, je to, že sa zbavíte neporiadku. Neporiadok vyzerá hrozne a bez ohľadu na to, aký krásny priestor alebo výzdobu máte, ak je domácnosť preplnená zbytočnosťami, nebude vyzerať dobre.

Môže to znieť ako samozrejmosť, ale ak chcete zmeniť domácnosť bez toho, aby ste minuli, čo i len cent, začnite tým, že sa zbavíte neporiadku,

Niekedy nemusíte nič kupovať, aby ste si vyzdobili priestor. Vyťažte maximum zo svojich už existujúcich kúskov. Presuňte veci alebo ich premiestnite do inej miestnosti, kde by mohli zmeniť alebo pomôcť pozdvihnúť vzhľad. Budete prekvapení, aký všestranný je váš nábytok.

Oživte steny

Jeden z ďalších efektívnych spôsobov, ako dať vášmu domovu nový nádych aj za zlomok nákladov je namaľovanie stien. Netreba to však preháňať, aby priestor nepôsobil chaoticky. Odporúčame držať sa klasických neutrálnych tónov, ku ktorým môžete lepšie kombinovať nábytok a dekorácie.

Ak maľovať steny nechcete, môžete si zvoliť tapety, ktoré sú čím viac populárnejšie.

Navštívte secondhandy a blšie trhy

Nechápte nás zle, aj my máme radi moderný nábytok, ale veci „z druhej ruky“ sú mnohokrát oveľa lacnejšie a zároveň môžu vyzerať jedinečne a výnimočne.

Použite nábytok, ktorý máte

Ak váš nábytok má nejaké tie roky za sebou, nemusíte sa ho hneď zbaviť. Môžete mu dať nový život premenou. Obnovte ho, skúste ho natrieť, nabieliť, vymeniť poťahy alebo prečalúniť novou látkou. Prečalúnenie lacnejšieho nábytku luxusnejšou látkou vás bude stáť oveľa menej než kúpa dizajnového kusu.

Ak máte domáce zvieratko, dbajte na to, aby látky boli odolné voči špine alebo inému mechanickému poškodeniu.

Tip: Plánujete kúpu psíka? Viete aké psy sú najvhodnejšie do bytu?

Pridajte domácnosti viac života

Pridajte domácnosti viac života

Pridanie kvetov a rastlín do vašej domácnosti jej dodá viac sofistikovanosti a elegancie. Rastliny sa dajú použiť aj na zvýraznenie prvkov vo vašej domácnosti a oživenie prázdnych častí bytu.

Pomôžte si svojpomocne

Ďalší spôsob, ako ušetriť nejaké peniaze je vyrobenie si vlastného nábytku alebo dekorácií. Ak ste šikovní môžete si jednoducho vyrobiť napríklad stôl do kuchyne, konferenčný stolík alebo police na stenu namiesto toho, aby ste niečo nové kupovali.

Pridajte umelecké dielo

Ďalším jednoduchým a cenovo dostupným nápadom na dekoráciu vašej obývačky a spálne je zavesenie jedinečných umeleckých diel na steny. Umelecké dielo oživí takmer každú miestnosť a môže do vašich priestorov vniesť kus vašej osobnosti. Nemusíte si však kupovať žiadne drahé obrazy od umelcov. Veľa inšpirácie nájdete aj na internete a zarámovať si môžete napríklad sušené kvety, stránky kníh, staré fotografie, vaše obľúbené citáty a podobne.

Nepodceňujte silu dekorácií

Rovnako ako v prípade oblečenia, aj doplnky môžu výrazne zmeniť váš interiér. Môžu to byť predmety, ktoré nájdete v obchodoch, veci, ktoré si sami vyrobíte alebo ktoré už vlastníte. Skvelým spôsobom sú aj ozdoby priamo z prírody, ktoré vám umožňujú neustále meniť priestor bez toho, aby ste museli míňať veľa peňazí.

Zrkadlo

Vo vstupnej chodbe sa okrem skrinky na topánky a vešiakov môžu nachádzať aj rôzne suveníry alebo zrkadlá. Tie sa však nemusia nachádzať iba na chodbe, ale aj v ďalších miestnostiach, pomocou ktorých môžete opticky zväčšiť priestor a priniesť do nej viac prirodzeného svetla. Populárne sú aj samolepiace zrkadlá, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vašich predstáv.

S farbou to nepreháňajte

Na to, aby miestnosť pôsobila ucelene a súdržne, zvoľte jednu alebo dve akcentové farby. Pridaním príliš veľkého množstva farby môže miestnosť pôsobiť neupravene a chaoticky.

Tip: Chcete prenajať alebo predať byt či dom? Viete, ako nafotiť interiér budov, aby ste viac zaujali?

Obnovte namiesto kupovania

Čerstvý náter stien nie je jediným DIY projektom, ktorý môžete použiť na oživenie fádneho priestoru. Aj nafarbenie napríklad kuchynských skriniek im dodá úplne nový vzhľad a váš rozpočet to výrazne nezvráti.

Vymeňte textílie

Ďalším z jednoduchých spôsobov, ako znovu dekorovať nízkonákladový spôsob, je s textilom. Látky môžu úplne zmeniť vzhľad vašej domácnosti, ak si ich vhodne vyberiete. Existuje veľa modelov v rôznych štýloch, dôležité je vyberať si tak, aby výsledný efekt pôsobil príjemne a pohodlne.

Záver

Tak, ako pri mnohých veciach aj pri bytových doplnkoch a dekoráciách platí, že všetkého veľa škodí. Ich veľké množstvo a preplnený priestor by mohol v konečnom dôsledku pôsobiť gýčovo a váš cieľ úplne skaziť. Aby ste sa tejto situácii vyhli, predtým, ako sa rozhodnete niečo kúpiť alebo vyrobiť, zvážte či máte vyhradené miesto a či daný predmet bude spĺňať funkciu. Vďaka tomu sa vyhnete aj kupovaniu zbytočností, ktoré by ste po roku aj tak možno vyhodili. Tak ušetríte, no vaša domácnosť zostane aj napriek tomu útulná a budete sa v nej cítite pohodlne.

 

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk