Zelenšia budúcnosť? Fotovoltaika je zaujímavá pre domácnosti aj firmy

0
132
Zelenšia budúcnosť? Fotovoltaika je zaujímavá pre domácnosti aj firmy
Zelenšia budúcnosť? Fotovoltaika je zaujímavá pre domácnosti aj firmy

Fotovoltaické panely nie sú novinka. Čoraz viac sa však objavujú na strechách rodinných domov, ale využívajú ich aj firmy či samosprávy. Slnečná energia vám môže zohrievať vodu aj vyrábať elektrickú energiu.

Komu sa oplatí investícia do fotovoltiky?

Solárne kolektory alebo fotovoltaické panely?

Solárna energia sa dá využiť na získanie energie aj tepla. Moderné fotovoltaické panely dokážu premieňať slnečnú energiu na elektrickú, ktorú potrebuje každá domácnosť aj firma. Solárne kolektory vyrábajú iba tepelnú energiu, ktorú využijete na prípravu teplej vody, okrajovo aj na ohrev vody v bazéne či vykurovanie skleníka, sauny a podobne.

Oplatí sa fotovoltaika?

Investícia do fotovoltaiky je rozhodne vyššia ako do solárnych kolektorov, preto je dobré zamyslieť sa nad jej návratnosťou. Firmám sa fotovoltaika oplatí takmer vždy, pretože energia sa dá hneď spotrebovávať. V domácnostiach je to trochu iné a často je okamžitá spotreba energie nižšia ako množstvo vyrobenej energie. Riešením môže byť batéria, ktorá ukladá prebytočnú energiu aby sa dala využiť neskôr. Akumulátor je však finančne náročná záležitosť.

Správna inštalácia fotovoltaiky je samozrejme vykonávaná odborníkmi. Z pohľadu návratnosti investície tak nemusí byť fotovoltaika pre domácnosti najvýhodnejšia, ale stále ide o čistý obnoviteľný zdroj energie. Životnosť fotovoltických panelov sa počíta na desaťročia.

Výhody fotovoltiky

Solárna energia vám poskytuje určitú nezávislosť, takže napríklad v prípade výpadku alebo poruchy v elektrickej sieti nezostanete bez elektrickej energie. Navyše vás neovplyvní ani zdražovanie energie, pretože slnko svieti stále a pre všetkých.

Ostrovné systémy, teda Off grid, si síce vyžadujú batériu, ale inak vám poskytnú absolútnu nezávislosť od verejnej siete. Off grid je ideálne riešenie pre lokality, v ktorých nie je elektrické vedenie, napríklad pre chaty, chalupy ale aj domy s nižšou spotrebou energie.

 

Zdroj obrázka: anatoliy_gleb/Shutterstock.com