6 tipov, ktoré skrášlia vašu chalupu

0
294

Ak vás láka stráviť aspoň prázdninový alebo víkendy mimo mesto, môžete si zaobstarať chalupu alebo chatu. Možno ste to už urobili a teraz sa jej chystáte zariadiť alebo zrekonštruovať. Doprajte si pekný interiér vhodný k odpočinku a pohodlie. Ako na to?

Inak než doma

Doprajte si zmenu, preto si zariaďte chalupu celkom inak, než to máte doma. Potom sa môžete odpútať od reality, uniknúť od zhonu, povinností a starostí. Nemalo by vám to pripomínať váš dom či byt. Dávajte prednosť prírodným materiálom. Môže to byť drevo, bambus, ratan, kameň, koža, ľan i bavlna. Vintage štýl je tradičný a útulný.

Žiadne múzeum a skladisko

Aj keď stavíte na starý nábytok a doplnky, nerobte z chalupy skladisko. Môžete si kúpiť niečo z druhej ruky alebo v starožitnostiach, nechcite však všetko, čo vidíte. Nechajte priestor dýchať, potom sa bude lepšie dýchať aj vám. Vyhoďte presedený gauč, alebo ho zaobstarajte novú výplňou a čalúnením. Staré postele vybavte kvalitným roštom a zdravotné matracov. Dekorácie zútulňujú priestor, ale nesmie ich byť moc. Nechcete predsa cez víkend přeskládávat police a utierať prach.

Nábytok a doplnky, ktoré vás oslovia

Voľte kúsky nábytku a dekorácií, ktoré vás oslovia na prvý pohľad, ukrývajú v sebe príbeh a majú dušu. Zvoľte staré drevené stoličky s patinou, treba tonetky z bazáru, maľované hrnčeky a taniere, ktoré sa vám doma do moderného interiéru nehodí. Všetky dekorácie vyzerajú lepšie, keď sú zdvojené. Môžete dať vedľa seba dva taniere alebo tri vázy. Môžu byť len podobné, alebo v rôznej veľkosti.

Prírodné materiály

Na chalupe hrá hlavnú úlohu drevo. Môžete ho použiť na podlahy aj obklady stien, priznať drevené trámy a doplniť drevené komody. Patina, ryhy a drobné poškodenia jednoducho patria k vidieckemu štýlu. Máte tu odpočívať a nie dávať pozor na každý drobek alebo kvapku na stole. Pomôže vám kvalitná povrchová úprava, ktorú drevo napustíte. Doplňte textil z modrotlače, bavlnené utierky a ľanové vankúšiky.

Urobte si pohodlie

Na chalupu jazdíte odpočívať s rodinou a priateľmi. Uľahčite si preto prácu. Do starého kredenca ukryte umývačku, chladničku aj vstavanú rúru. Zasaďte do starej kuchyne varnú dosku. Pokiaľ chcete spotrebiče priznať, kúpte si nové spotrebiče v retro štýle. Chladničku a rúru určite zoženiete, umývačku a mikrovlnku dômyselne ukryte za dvierka nábytku. Môžete zvoliť i spotrebiče s nadčasovým dizajnom.

Tradičné farby

Zvoľte tradičné farby, treba už spomínaný modrotlač, kanafas alebo červenobielou kocku. Snažte sa tiež splynúť s prírodou. Dominuje hnedá, zelená, biela, červená a modrá farba. Siahnite po bavlne a ľanu. Veľmi krásne sú aj staré čipky a výšivky. Na posteľ aj pohovku dajte vankúšiky a vyberte si pekný oblieček na vankúše so vzorom, ktorý zútulnia každý priestor. Nádherné je aj tradičný obliečky, obrusy, dečky a klasické vankúšiky, s ktorými na vás dýchne príjemná atmosféra bezpečia domova.