7 tipov pre spánok ako v perinke

0
54
7 tipov pre spánok ako v perinke

S nostalgiou spomínate na detské časy, kedy ste dokázali prespať polovicu dňa. A vašim deťom trochu závidíte. Momentálne prežívate mesiaci či dokonca roky, kedy váš spánok nestojí za nič, pred zaspaním sa niekoľko hodín prevaľujete v posteli a zobudíte sa celý rozlámaní. Tento stav sa dá zmeniť. Stačí, aby ste sa zbavili istých návykov a dopriali si luxus v podobe kvalitnej postele.

1. Vymeňte starý matrac za zdravotný

Prevaľovanie v posteli bez náznaku spánku môže mať viaceré príčiny. Prvé, čo by ste mali zmeniť je matrac. Identifikujte svoje zdravotné problémy. Ak vás ráno bolí chrbát alebo kĺby, budete potrebovať ortopedický matrac. V prípade, že trpíte bolesťami hlavy a zle sa vám dýcha, kúpte matrac s hypoalergénnou výplňou. Ak trpíte nadváhou, zamerajte sa na mäkšie matrace.

2. Sústreďte sa na to, čo je pod matracom

Samotný matrac nestačí. K matracom je potrebné dokúpiť primeraný rošt. Rošty do postele sa vyrábajú z pohyblivých lamiel a pevných dosiek. Pod penové a latexové matrace položte rošt lamelový, aby sa zvýšila pružnosť matraca a predĺžila jeho životnosť. Pod pružinové matrace vám bude stačiť latkový rošt.

3. Pozor na to, čo robíte pred spánkom

Pred spaním by ste mali dať prednosť čítaniu knižiek a nepozerať do telefónu alebo do televízora, ktoré vyžarujú modré svetlo. Neodporúčame cvičiť. Radšej si doprajte pomalú prechádzku.

4. Pozor na to, čo pred spánkom zjete

Ak ste veľmi hladní, pokojne sa najedzte aj pred spánkom. Vyhnite sa však ťažkým jedlám. Dajte si kúsok ovocia, mandle alebo vlašské orechy, ktoré podporujú tvorbu melatonínu (hormónu vplývajúceho na kvalitu spánku). Ideálne je, keby vás vlčí hlad večer neprepadal a nejedli ste aspoň dve hodiny pred uľahnutím do postele.

5. Pravidelné usínanie je zárukou sladkých snov

Keď ste boli malí, rodičia vás do postele ukladali vždy v rovnaký čas. Prečo sa tohto pravidla nedržíte ako dospelí? Pravidelné líhanie do postele nastaví váš biorytmus a telo bude vedieť, že je čas na spánok.

6. Príjemné prostredie pre ešte príjemnejšie sny

Nielen posteľ je pre spánok dôležitá.  Dôležité je tiež prostredie, v ktorom spíte. Teplota v spální by sa mala pohybovať okolo 18 až 20 stupňov. Pred spánkom vyvetrajte. Dajte si záležať, aby boli okná zatemnené. Vypnite všetky blikajúce spotrebiče. Rýchlejšie zaspať vám pomôžu upokojujúce éterické oleje.

7. Čo je pred spaním absolútne zakázané

Posledný bod tipov pre spánok ako v perinke je plný zákazov. Zakázané je pre spaním piť alkohol. Zakázané je piť kávu a kofeínové nápoje. Zakázané je mať mobil blízko postele a zakázané je sa nervovať tým, čo bude na druhý deň.