Ako zariadiť domácnosť pri domácej dialýze?

0
50
Ako zariadiť domácnosť pri domácej dialýze?

Ak vás, alebo niekoho z vašich blízkych čaká domáca dialýza, bude potrebné popremýšľať o spôsoboch, ako adekvátne upraviť a prispôsobiť týmto veľkým zmenám v živote aj váš domov. Zo začiatku môže byť takýto zásah do chodu domácnosti pre všetkých členov rodiny náročný, no s niekoľkými potrebnými krokmi a úpravami to určite zvládnete.

Domáca dialýza môže vniesť nielen do života pacienta, ale aj jeho okolia veľké výzvy. No zároveň je procedúrou, ktorá dokáže človeku s vážnym ochorením obličiek výrazne zmeniť kvalitu života. Rodinní príslušníci, ktorých sa tieto zmeny dotknú, si zvyknú oveľa ľahšie, ak sa budú navzájom podporovať a budú dobre informovaní o tom, čo všetko si život s domácou dialýzou vyžaduje.

Ako teda sebe alebo vášmu blízkemu pri domácej dialýze pomôcť? Využite všetky možnosti a informácie, ktoré vám život s touto novou situáciou uľahčia. V nasledujúcich riadkoch nájdete mnoho užitočných rád a odporúčaní pre rodinu pacienta s domácou dialýzou.

Výhody domácej dialýzy

Pri dialýze stojí pred pacientom vždy prvá voľba – dochádzať do centra, alebo sa rozhodnúť pre domácu dialýzu? Oba spôsoby majú svoje pre a proti. Aké sú teda výhody domácej dialýzy?

  1. Nebudete musieť trikrát alebo štyrikrát týždenne cestovať do dialyzačného strediska.
  2. Budete mať oveľa viac energie a možností venovať svoj čas rodine, koníčkom alebo pracovným aktivitám.
  3. Dáva vám väčšiu možnosť výberu a kontroly viesť každodenný život tak, aby vyhovoval vášmu životnému štýlu.
  4. Domácu dialýzu možno vykonávať aj počas noci.
  5. Je oveľa príjemnejšie robiť dialýzu v dôverne známom domácom prostredí, môcť si pritom ľahnúť do postele, odpočívať, vyložiť si nohy a čítať alebo pozerať televíziu namiesto nepríjemných stiesnených chvíľ v sterilnom neznámom nemocničnom prostredí.
  6. Domáca dialýza zlepší vaše duševné zdravie a celkovú pohodu a vďaka častejším a menej intenzívnym procedúram sa vaše telo bude lepšie zotavovať.
  7. Menej obmedzení v stravovaní a menšia potreba liekov.

Miesto na liečbu

Vzhľadom na množstvo času, ktoré každý deň strávite dialýzou, by ste pri vytváraní a organizovaní priestoru vo vašej domácnosti mali myslieť na také prostredie, ktoré vám procedúru čo najviac spríjemní. Opýtajte sa sami seba:

  • Vďaka čomu sa budem cítiť najpohodlnejšie, najistejšie a najpokojnejšie?
  • Uprednostnil/a by som súkromie alebo by som bol/a radšej s rodinnými príslušníkmi či priateľom?
  • Existuje miesto v domácnosti, ktoré si môžem vytvoriť podľa vlastných potrieb?
  • Aké predmety alebo zariadenie mi uľahčia dialýzu?

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, toto si pri domácej dialýze musíte pripraviť:

Pohodlné kreslo či posteľ

Keďže budete dlhší čas sedieť alebo ležať, potrebujete sa cítiť tak útulne a uvoľnene, ako je to len možné. Správne zvolené kreslo, či posteľ vytvorí základ vášho pohodlia počas dialýzy.

Dobré osvetlenie

Aj správne množstvo a typ osvetlenia sú dôležité. Potrebujete, aby bola miestnosť dostatočne osvetlená pre jasné videnie počas prípravy aj samotnej dialýzy.

Voda

Umývadlo, toaleta alebo iný typ odtoku, ktorý vám umožní odvádzať odpadové tekutiny počas celého procesu je takisto nevyhnutnosťou.

Stojan, stôl alebo vozík

Ak používate závesné vrecká, uistite sa, že máte pevný stôl, na ktorý si všetko môžete položiť. Malý príručný stolík je tiež vhodný na uloženie doplnkového materiálu.

Elektrická zásuvka

Zásuvka alebo iný zdroj energie v blízkosti lôžka vám umožní napájať váš prístroj a ďalšie vybavenie bez rizika zakopnutia o predlžovacie káble.

Tip: Chce ušetriť na elektrine pomocou obnoviteľných zdrojov energie? Viete, aké dotácie pre domácnosti a rodinné domy môžete dostať od štátu?

Ďalšie vybavenie:

  • Hudba, materiály na čítanie alebo televízor – Využite svoj čas naplno. Vychutnajte si svoje obľúbené relácie, dočítajte knihu alebo počúvajte svojho obľúbeného interpreta.
  • Telefón, laptop, tablet – Rozhovor s priateľmi a rodinou, alebo hranie obľúbených hier môže byť tiež príjemným spôsobom, ako tráviť čas počas procedúry.
  • Pohodlné sedenie pre všetkých – Nezabudnite zabezpečiť stoličky či kreslá ani pre rodinných príslušníkov alebo priateľov, ktorí vám budú robiť spoločnosť.
  • Rastliny, kvety, umelecké diela – Aby ste si cely priestor spríjemnili, ozdobte si ho vecami, ktoré vám prinášajú radosť a zároveň polichotia oku.

Organizácia priestoru

Keď vám do života a domácnosti vstúpi domáca dialýza, budete musieť popremýšľať o lepšej organizácii vašich priestorov, pretože samotný prístroj aj ďalšie potrebné prípravky pri liečba budú chcieť svoje miesto.

Ak máte zvyk ukladať veci do škatúľ, vybaľte ich. Možno sa to nezdá, no škatule zaberajú viac miesta ako to, čo v nich ukrývame. Všetko vyberte, obaly zrecyklujte, veci uložte do zásuviek alebo poličiek. Hneď bude vaša domácnosť priestrannejšia pre to, čo je teraz pre vás, vašu liečbu a starostlivosť životne dôležité. Naučte sa mať dôležité veci na viditeľnom, dostupnom mieste, aby boli stále po ruke.

Ako postupovať pri príprave a zariadení miesta na domácu dialýzu?

  1. Pvým krokom je rozhodnúť sa, kde umiestnite samotný prístroj na dialýzu. Oceníte skôr súkromný priestor alebo spoločnosť najbližších? Zvážiť môže zvážiť nasledovné miesta:
  • Obývacia izba – ideálne miesto pre osobu, ktorá chce byť v centre diania
  • Hosťovská izba /spálňa – pre osobu, ktorá uprednostňuje viac súkromia
  • Domáca kancelária – ideálne pre pacienta alebo rodinného príslušníka, ktorý chce počas dialýzy pracovať

2. Keď si zvolíte miestnosť na procedúru, vyčistite ju a upracte. Odporúčame, aby ste tento proces začali vyzbrojení tromi škatuľami na triedenie. Do nich poputujú:

  • Veci, ktoré si nechávate
  • Veci na recykláciu alebo zlikvidovanie
  • Veci na predaj alebo darovanie

Myslite na to, že budete potrebovať každý centimeter úložného priestoru, takže buďte úprimní v tom, čo naozaj potrebujete a čo nie.

3. V ďalšom kroku si premyslite rozloženie nábytku. Už viete, že váš priestor bude vyžadovať nasledovné:

  • Dialyzačné kreslo/posteľ
  • Dialyzačný prístroj
  • Pohodlná stolička pre opatrovateľa
  • Priestor na monitorovanie hmotnosti a krvného tlaku
  • Úložný priestor
  • Ďalšie vybavenie
  1. Myslite aj na odpadky. Na odpad budete potrebovať koše, nádoby pre recyklovateľné materiály a na bezpečnú likvidáciu ihiel si zaobstarajte niečo aj na ostré predmety.
  2. Veľkou výhodou dialýzy je, že ju môžete vykonávať v pohodlí domova a preto si váš priestor môžete zariadiť podľa vlastných potrieb a predstáv. Nájdite niečo, čo je pre vás špeciálne a výnimočné – možno rodinný obraz, suvenír, sviečka – niečo, čo oceníte a čo vám spríjemní liečbu. Je dôležité, aby ste sa obklopili vecami, ktoré vás napĺňajú a tešia, najmä vo chvíľach, keď je to náročnejšie.

Dialýza môže vstúpiť do vášho života náhle a vám sa môže zdať, že vám zobrala celý váš doterajší život. No po prvých ťažkých chvíľach, oboznámení sa so všetkými potrebnými informáciami a s podporou najbližšieho okolia môže aj táto etapa vášho života byť peknou a naplňujúcou. Veríme, že aj s pomocou našich tipov a odporúčaní o tom, ako sa na život s dialýzou pripraviť, zvládnete všetky zmeny oveľa ľahšie a nevzdáte sa radosti zo života.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista