Zariaďujeme modernú predsieň v byte

0
811

Predsieň je miestnosť v každom byte, ktorá by ho mala reprezentovať. Keďže cez ňu prechádza každý jeden návštevník, mala by v ňom vyvolať príjemné pocity a atmosféru. Môžeme ju označiť aj za výkladnú skriňu celej domácnosti, či sa jedná o byt alebo dom. Vďaka jedinému pohľadu na ňu sa dá zistiť nielen to, ako vyzerá zvyšok domácnosti, ale aj to, ako bývajú jej majitelia. Zariadiť by ste si ju preto mali moderne a vkusne. Každá jedna predsieň a to nielen moderná, ale aj staršia by mala spĺňať niekoľko základných a dôležitých funkcií. V prvom rade netreba zabúdať na fakt, že predsieň by mala plniť hygienickú funkciu, pretože človek v nej zhodí zo seba takmer všetko, čo mal oblečené a obuté vonku.

Odkladáme si v nej kabáty, topánky, kľúče a rôzne iné doplnky. V modernej predsieni by teda nemal chýbať dostatok úložného priestoru, ktorý sa zíde najmä v menších bytoch. V žiadnom prípade si neberte špinavé topánky alebo iné kusy oblečenia do bytu, zbytočne by ste si urobili prácu navyše. Veľmi dôležitá je aj podlaha, ktorá by mala byť odolná voči vlhkosti a ľahká na udržiavanie. Dajte si preto do predsiene dlažbu alebo laminát, ktorý vydrží aj nápor vody a v prípade potreby ju jednoducho pretriete handrou.

Pri zariaďovaní treba zohľadniť aj fakt, že ide o časť bytu, ktorá nie je nijako vykurovaná. Ak máte radi teplú podlahu, odporúčame zaobstarať si podlahové kúrenie. Do chodby však môžete umiestniť aj malý radiátor, ktorý sa počas tuhej zimy určite zíde. V rámci úložného priestoru nezabudnite ani na návštevu, ktorá si bude musieť niekam odložiť vetrovku či dáždnik. Priestor si rozvrhnite tak, aby ste tieto veci jednoducho a rýchlo zavesili alebo uložili a nespôsobili si tým zbytočné komplikácie. Na odkladanie vašich vecí dobre poslúži šatník a každá návšteva ocení vešiakovú skriňu s otvoreným systémom.

Priestory a rozmery predsiene v bytoch bývajú niekedy dosť atypické a možno sa vám nepodarí nájsť vhodný nábytok, ktorý by tam zapasoval. V tom prípade si zháňanie uľahčite a nechajte si nábytok vyrobiť na mieru. Ušetríte tým nielen kopu času, ale aj energie. Ak hovoríme o energii, tú dosiahnete najmä vhodným výberom farieb. Ak sa vám zdá chodba príliš malá a chceli by ste ju opticky zväčšiť, namaľujte ju na bielo. Táto klasika dokáže v mnohých prípadoch príjemne prekvapiť a v predsiene sa nikdy nebudete cítiť tesne. Okrem toho by ste ju však mali zvýrazniť rôznymi doplnkami, ktoré môžu byť v rôznych farbách a prevedeniach.

Pri výbere sa nechajte uniesť vlastnou predstavivosťou, no dajte si pozor, aby to nepôsobilo prehnane. Na komodu a skrinku môžete poukladať sviečky, rámiky alebo kvety. Do rohu sa hodí veľká váza alebo socha. Na stenu nezabudnite dať obraz alebo fotografie, ktoré z chodby urobia miesto s príjemnou atmosférou a rodinným nádychom. Ešte predtým, ako sa rozhodnete zariadiť si túto miestnosť, pokojne naberte inšpiráciu v rôznych magazínoch. Vďaka nim si dokážete vytvoriť predstavu o tom, ako má vaša predsieň vyzerať a v obchode budete presne vedieť čo hľadáte.