Aké dreviny uprednostňovať na použitie do záhrad?

0
340
Aké dreviny uprednostňovať na použitie do záhrad?
Aké dreviny uprednostňovať na použitie do záhrad?

Drevo vždy bolo a vždy bude prirodzenou súčasťou našich záhrad. Je to totiž azda najprirodzenejší materiál, ktorý do ich prírodného charakteru zapadne najdokonalejšie. Aplikovať ho môžeme nielen vo forme záhradného nábytku, ale tiež altánkov, pergol či dokonca drevených podláh. Aký druh dreviny si vybrať na ich zhotovenie?

Lokálne drevá si vyžadujú náročnú údržbu

Na použitie dreva v exteriéroch, teda aj v záhradách, sú najideálnejšie exotické dreviny, ktoré dokážu s prehľadom zvládať náročné podmienky počasia a súčasne ponúknuť vysokú životnosť. Ak však do nich nechcete investovať, môžete siahnuť aj po tradičnejších drevinách, a to smreku, borovici, dube, buku alebo agáte. I keď za ne zaplatíte o niečo menej, budete im musieť venovať zvýšenú starostlivosť a dopriať pravidelnú údržbu. V prípade, že si chcete drevený záhradný nábytok užívať bezstarostne, zainvestujte a siahnite radšej po exotických drevinách.

Najobľúbenejšie exotické dreviny

Exotické dreviny sú vo všeobecnosti odolnejšie. A to nielen voči vplyvom počasia, ale aj rozličným škodcom vrátane húb, plesní či hmyzu. Preto sú veľmi trvanlivé a na záhrade vydržia v perfektnom stave niekoľko rokov bez špeciálnej starostlivosti. V predajniach so záhradným nábytkom nájdete viacero exotických drevín, pričom si predstavíme tie najzaujímavejšie.

Teak je azda najpoužívanejšou exotickou drevinou v slovenských záhradách. Pôvodne pochádza z Ázie, má hnedú farbu s jemným zlatým nádychom, pričom po rokoch získava typickú striebristú patinu. Tá však nijakým spôsobom neznižuje jeho kvalitu.

Drevo Ipe, známe aj ako Iapacho, je pôvodom z Latinskej Ameriky. Radí sa medzi tie vôbec najodolnejšie dreviny na svete, preto vám na záhrade nábytok z nej vydrží desiatky rokov. Drevo má unikátnu kresbu, pričom jeho odtieň je zeleno-hnedý. Jeho povrch je hladký a drevo celkovo nepriťahuje žiadnych lokálnych škodcov.

Drevo Bangkirai je jedinečné v tom, že nepotrebuje žiadnu povrchovú úpravu, oleje ani laky. Jeho farba je hnedo-žltá až červeno-hnedá a má vysokú trvanlivosť.

Ak máte radi niečo netradičné, tým môže byť aj záhradný nábytok z dreva Massaranduba, ktoré má jedinečný fialový nádych v stave bez akejkoľvek úpravy.