Rekonštrukcia záhrady – ako sa do nej pustiť a nájsť jej vhodné financovanie?

0
405
Rekonštrukcia záhrady
Rekonštrukcia záhrady

Kráčate po chodníku vo vašej záhrade a musíte sa uhýbať pred konármi tak, aby ste si neprivodili úraz? Kvetinové záhony vám zatienili vysoké stromy a živý plot je skôr hanbou než okrasou? Navyše sa vám v skalke rozrástli niektoré trvalky natoľko, že sa im podarilo vyhubili ostatné druhy? A nehovoriac o záhradnom sedení, ktoré má už za sebou tie najlepšie dni? Ak sa dá takto charakterizovať aj vaša záhrada, potom je ten najvyšší čas to zmeniť!

Nároky na využitie záhrady sa s priebehom rokov mení, hlavne ak sú súčasťou rodiny deti. Takisto sa na výzore záhrady podpisuje zub času, ktorý je neúprosný. Preto skôr či neskôr aj vy dospeje do bodu, kedy je tá najvhodnejšia chvíľa na premýšľanie o rekonštrukcii záhrady, ktorej by ste sa rozhodne nemali báť. Pokiaľ do rekonštrukcie vložíte určitú dávku úsilia a dôslednosti, aj napriek vynaloženiu námahy bude výsledok určite stáť za to.

Dôkladne premýšľajte už vopred, spravte si detailný plán a rozpočet

Niekoľko mesiacov vopred si dôkladne a do detailov premyslite konkrétny zámer rekonštrukcie a nezabúdajte si naplánovať rozpočet. Precízne vypracovaný plán vám bude neskôr dobrým pomocníkom, najmä ak ide o kompletnú zmenu. Môžete si ho načrtnúť aj sami, ale pri radikálnejších úpravách sa oplatí požiadať o pomoc skúseného záhradného architekta. Pri navrhovaní sa pokúste odhadnúť, koľko času budete novej záhrade môcť venovať. Ak nemáte času na rozdávanie, vynechajte prvky, ktoré by vás oň mohli oberať. Plán má výhody aj po finančnej stránke, keďže už vopred zistíte, aké množstvo financií bude na rekonštrukciu potrebné. Vopred si preto obehajte obchody, zistite orientačné ceny a podľa vašich predstáv o budúcej záhrade si zostavíte rozpočet. Ostáva už len nájsť peniaze na jeho vykrytie.

Na malú rekonštrukciu záhrady si treba pripraviť sumu tak do tisíc eur, ak však máte väčšie plány, bude to stáť hneď niekoľko tisícok. Rozpočet zvyšujú najmä terénne úpravy a to, či disponujete trpezlivosťou počkať pár rokov, kým záhrada vykvitne do svojej najväčšej krásy. Menšie rastlinky vás totiž budú stáť oveľa menšie peniaze ako rovnaké rastliny rovnakého druhu, len väčšej veľkosti. Malú revolúciu v záhrade dokáže pohodlne vykryť aj z výplaty, na väčšie rozmachy však potrebujete nájsť financovanie.

Železná rezerva alebo spotrebný úver z banky

V ideálnom prípade siahnite na úspory. Použiť vašu železnú zálohu na záhradu vám nemusí byť ľúto, pretože záhrada vám to vráti niekoľkonásobne v podobe príjemne prežitých momentov v jej priestore. Veľké zmeny sa dajú financovať aj prostredníctvom úveru, avšak len spotrebného. Banke dnes už nemusíte dokladovať konkrétne využitie peňazí, no pripraviť sa musíte na vyšší úrok. Štandardne sa spotrebné úvery poskytujú do výšky okolo 10 000€ a splatnosť sa pohybuje na úrovni 5 rokov. Odporúčame vám oboznámiť sa s viacerými ponukami bánk tak, aby ste si zaistili tú najvýhodnejšiu.