Aké podlahy zvoliť do domu

0
367

Pri vstupe do domu je podlaha zvyčajne to prvé, čo si všimnete. Pochopiteľne, rôzne typy majú aj rôzne využitie. V článku si preto povieme, čo treba zohľadniť pre výber tej najvhodnejšej podlahy do vášho domova a jednotlivých miestností.

Určite budete súhlasiť s tvrdením, že podlaha ovplyvňuje vzhľad aj atmosféru celej miestnosti. Zároveň musí odolávať každodennej záťaži, ktorá napríklad vyplýva z každodenného pohybu ľudí, vyliatych tekutín či presúvania a sťahovania ťažkých bremien. Či už bývate v meste alebo vás presvedčili výhody bývania na dedine, premýšľať budete zhruba rovnako.

Pri výbere podlahy je nutné zvážiť kvalitu a vzhľad, ktorý sa vám bude páčiť aj po rokoch. Podlaha sa totiž nemení často a tak ľahko, ako je tomu napríklad pri zmene farby stien. Vo všeobecnosti platí, že by mala byť v neutrálnych farbách, ktoré sa lepšie prispôsobia rôznofarebnej škále stien a bytových doplnkov. Čo ďalej treba zvážiť?

Základné body pri výbere podláh

Ako prvé pri výbere podlahy vezmite na zreteľ celkový vzhľad interiéru, ktorému by ste sa chceli priblížiť. Našťastie v dnešnej dobe je v tomto smere množstvo možností. Výrobcovia totiž ponúkajú širokú paletu rôznych materiálov a vzorov na podlahy. Napríklad dekor dreva môžete nájsť aj v ponuke predajcov keramickej dlažby, linolea alebo PVC. Interiéroví dizajnéri však k niektorým vzorom podláh odporúčajú iba určité materiály. Napríklad k rustikálnemu štýlu sa hodí najviac drevo.

Nielen materiál podlahy je podstatný, ale dôležitá je aj farba podlahy. Menšiu a tmavšiu miestnosť rozjasní svetlejší odtieň, avšak pochopiteľne v tom prípade treba vybrať svetlejšie farby aj na steny miestnosti. Jednou z výhod takéhoto farebného zladenia je aj to, že sa vám miestnosť na pohľad opticky zväčší. Tmavá podlaha zase dodá dôraz kontrastom, pretože aj k nej sa hodia svetlé steny, ktoré zvýraznia prirodzenú štruktúru jednotlivých podlahových vzorov.

Nepodceňte ale ani silu farby nábytku, ktorý plánujete do miestnosti zakúpiť. Na dosiahnutie zmieneného kontrastu, k tmavému nábytku zvoľte svetlejší odtieň podlahy a naopak, k svetlejšiemu si zase môžete dovoliť tmavšiu podlahu.

Rovnako nezabudnite vziať do úvahy skutočnosť, že každá miestnosť v dome plní svoje vlastné úlohy, ktoré si vyžadujú špecifické vlastnosti. A to sa týka aj podláh. Kúpeľňa je napríklad miestnosťou, ktorá je najviac vystavená zvýšenej vlhkosti vzduchu. Podlaha v kuchyni zase musí byť najviac odolná proti mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov, ale i nehodám s rozliatymi tekutinami. Našťastie u dobrého predajcu vám odporučia kvalitnú podlahu aj do náročnejšieho prostredia, a nemusí ísť nutne iba o keramickú. Do detskej izby zase zvoľte podlahu príjemnú na dotyk, pretože deti trávia veľa času hrou na podlahe.

Anhydritové podlahy

V súčasnosti sa stáva veľmi obľúbeným na podlahy anhydritový liaty poter. Anhydrid je moderný materiál vyrobený zo zmesi síranu vápenatého, kameniva, vody a účinných plastifikačných prísad. Hodí sa ako vyrovnávací, tak i podkladový poter pre interiéry, napríklad pri výstavbe bytov, kancelárskych priestorov alebo rodinných domov. Avšak na druhú stranu anhydritové potery nie sú príliš vhodné pre exteriéry a priestory s trvalou vlhkosťou.

Medzi najväčšie pozitíva, okrem vcelku prijateľnej ceny za anhydrid, patrí skutočnosť, že má samonivelizačné vlastnosti. Tie skracujú čas výstavby a znižujú aj zaťaženie stavieb. Pozitívne vlastnosti oceníte aj pri práci s týmto materiálom, pretože anhydridový liaty poter sa ľahko spracováva a vyznačuje sa takmer nulovým zmršťovaním. Tiež dlhšie vydrží, pretože pri vysušovaní nevznikajú žiadne deformácie. Uvedená skutočnosť súvisí s tým, že pri liatí poteru vzniká vysokohomogénna zmes, ktorá neobsahuje vzduchové póry.

Vysoká homogénnosť zmesi zase predurčuje výbornú tepelnú vodivosť a pevnosť v tlaku takejto liatej podlahy, čo oceníte najmä vtedy, ak máte v pláne zabezpečiť si podlahové kúrenie.

Ostatné typy podláh

A ako to je s ostatnými typmi podláh? Medzi najodolnejšie materiály patrí masívne drevo. Nie nadarmo sa o podlahe z masívneho dreva hovorí ako o večnej podlahe. Je veľmi trvácna. Lak chráni drevené parkety 15 až 20 rokov, pričom po uplynutí tejto lehoty stačí drevo iba prebrúsiť a opäť nalakovať. V interiéry vynikne najmä v obývacej a detskej izbe. Podlahe z masívneho dreva však nesvedčia náhle zmeny vlhkosti vzduchu.

Časté využitie majú i laminátové podlahy, ktoré sú akousi variantou na plávajúce podlahy. Ich spoločnou charakteristikou tiež je, že montáž sa robí lepením. Povrch podlahy pritom chráni odolný a priehľadný povlak, napríklad nalisovaná melaminová živica. Medzi jej výhody patrí veľký výber rôznych dekorov, jednoduchá montáž a ľahká údržba. Naopak, medzi nevýhody sa radia nemožnosť renovácie opotrebovaných plôch, obmedzené zvukoizolačné vlastnosti a reatívne vysoká citlivosť na vlhkosť.

Počuli ste už o marmoleu? Ide vlastne o prírodné linoleum, tvorené z prírodných materiálov a s príjemným pocitom na dotyk. Veľmi rýchlo dosahuje izbovú teplotu, čo umocňuje pocit tepla v miestnosti. Navyše tento materiál má aj antibakteriálne vlastnosti, preto je veľmi vhodný pre deti, alergikov a astmatikov. Ani podlahové kúrenie nie je problémom.

Ďalej tu je možnosť keramickej dlažby. Medzi jej výhody patrí vysoká odolnosť a životnosť. Z toho dôvodu je vhodnou alternatívou napríklad do kuchyne rodinného domu. Navyše v lete príjemne chladí, a v zime vám zase prídu veľmi vhod jej dobré vodivé vlastnosti. Tiež oceníte ľahkú údržbu a rozmanitosť vzorov. V súčasnosti sú v tomto smere moderným trendom dlažby, ktoré vzorovo pripomínajú prírodný kameň, drevo alebo koberce. Na druhú stranu je tu ale náročnejšia a nákladnejšia montáž, pričom je na dotyk tvrdá a väčšinou aj klzká.

A na záver si prejdime ešte možnosť PVC podlahy. Ide o najlacnejšiu variantu s množstvom vzorov, pričom ju delíme na heterogénnu a homogénnu. Medzi jej ďalšie výhody, okrem priaznivej ceny, patrí ľahká údržba, vhodnosť aj do vlhkého prostredia, jednoduchá montáž a teplý povrch. Naopak, treba si dať pozor na možnosť poškodenia preseknutím. Tiež časom tento typ podlahy zmenšuje svoj objem a opotrebované plochy už nie je možné renovovať. Samozrejme, nepoďakuje sa vám ani životné prostredie.