Čoho sa držať pri výbere novej podlahy?

0
505

Výber dobrej podlahy, ktorá sa hodí do miestnosti vôbec nie je jednoduchou záležitosťou. Hoci sa množstvo ľudí rozhoduje najmä na základe ceny, zohľadniť treba aj iné faktory ako je kvalita, vzhľad alebo bezpečnosť. Pre mnohých je podlaha nevyhnutnosťou v domácnosti, no veľa ľudí ju berie ako dôležitú súčasť, ktorá vie ovplyvniť nielen vzhľad celého bývania, ale aj jeho atmosféru. Keďže sa mení raz za pár rokov až desaťročí, vyberať by ste ju mali s rozvahou tak, aby ste s ňou boli čo najviac spokojný.

Kde by ste mali začať?

Ak nemáte ani predstavu o tom, akú podlahu by ste si mali vybrať, začnite najprv cenou. Ak si stanovíte cenové rozpätie budete presne vedieť, z čoho si môžete a nemôžete vyberať. Následne na to sa zamerajte na materiál, ktorý sa musí hodiť k ostatným prvkom v dome. Okrem toho je však dôležitý aj farebný odtieň, ktorý už jasne stanovuje celkový dojem bývania.

Vo väčšine prípadoch sa hodia najmä neutrálnejšie farby, ktoré ľudí neomrzia ani po dlhých rokoch. Prispôsobiť k nim ľahšie dokážete aj farby stien, nábytku alebo doplnkov. Súčasným trendom vo svete podláh sú prírodné farby a drevené dekory, ktorými sa ľudia inšpirujú v prírode. Do úvahy treba vziať aj veľkosť izby a farbu nábytku, ktoré by mali tvoriť súlad aj s podlahovou krytinou.

Podlaha v jednotlivých miestnostiach

V súčasnosti máme na výber obrovské množstvo podláh a preto je orientácia v nich veľmi zložitá. Nie do každej miestnosti sa hodí každá a preto by ste ich mali prispôsobiť. Do chodby je nevyhnutné použiť odolnú podlaha voči špine, ale aj vlhkosti. Keďže sa cez ňu denne premáva niekoľko ľudí, mala by sa aj jednoducho čistiť.

Použiť sem môžete napríklad laminátovú podlahu s vyššou odolnosťou, prírodné linoleum alebo vinyl. Špecifickým miestom je kúpeľňa, ktorá musí odolávať väčšej vlhkosti na akú sme zvyknutí inde. Nezabúdajte na to, že by ste sem mali osadiť protišmykovú dlažbu, ktorá sa ľahko udržiava. Vhodná je nielen klasická dlažba, ale aj vinyl a tiež vodeodolný laminát. Kuchyňa je miestom, ktoré musí odolávať rôznym mechanickým poškodeniam spojeným s varením.

Treba myslieť na to, že sem tam vám môže spadnúť hrniec alebo sa  vyliať tekutina. Ideálnou voľbou je preto už spomínaný vinyl, prírodné linoleum, laminát s vyššou odolnosťou alebo korok so špeciálnou povrchovou úpravou. V obývacích izbách to s podlahou už nie je také náročné ako v predchádzajúcich priestoroch. Keďže deti trávia veľa času na zemi, v detskej izbe by mala byť podlaha príjemná na dotyk, no zároveň by sa mala ľahko udržiavať. Vhodný je okrem linolea a dreva aj koberec alebo mäkčené PVC. Najmenej zaťažovaná miestnosť je spálňa, preto si môžete vybrať, čo sa vám naozaj páči. Použiť môžete korok, linoleum, laminát, PVC, koberec alebo drevenú podlahu.