Aké sú trendy v bývaní na rok 2022?

0
239
Aké sú trendy v bývaní na rok 2022?
Aké sú trendy v bývaní na rok 2022?

I keď sa trendy v bývaní nemenia takým rýchlym tempom ako napríklad trendy v móde, tento rok prináša mnoho nového. Súčasný vývoj interiérového dizajnu výrazne ovplyvnil aj predchádzajúci rok. Až dlhé týždne v karanténe skutočne otestovali naše potreby a očakávania od bývania.

Do popredia vstúpi atmosféra

V našom domácom prostredí sme minulý rok strávili veľa dlhých dní, ktoré nám pripomenuli, aká dôležitá je atmosféra. Tá bude mať prednosť pred lipnutím na štýle zariadenia a praktickej stránke. Doma sa skrátka chceme v prvom rade cítiť príjemne a radostne.

Pri navrhovaní interiéru budeme preto viac prihliadať na našu psychiku. Chladné a konzervatívne štýly postupne nahradia príjemné prvky a teplo domova bude hlavnou charakteristickou črtou domácností v roku 2022. Dôležitá pritom bude aj otvorenosť a voľný priestor, ktoré už teraz ľudia hľadajú, keď si vyberajú projekty rodinných domov.

Uzdravujúci kontakt s prírodnými prvkami
Zdroj: Unsplash.com

Uzdravujúci kontakt s prírodnými prvkami

Ako už dokázali mnohé štúdie, priaznivo na našu psychiku pôsobí aj kontakt s prírodou. Vraj už po pätnástich minútach v prírode prichádza náš mozog do meditatívneho stavu pokoja. I keď sa pobytu vonku pravdepodobne nič nevyrovná, mnohí si uvedomili cennosť terasy, dvora alebo balkónu. 

Kúsok prírody si však v roku 2022 so sebou prinesieme aj domov. Trendy budú najmä prírodné materiály, ktoré sa už teraz tešia veľkej obľube. 

Drevené materiály a zariadenia pôsobia relaxujúco a spoľahlivo vytvoria útulnú atmosféru. Účinne tak pôsobia aj domáce rastliny a prírodné dekorácie. Najmä tie, ktoré si vyžadujú minimálnu starostlivosť. Konzervatívne a minimalistické štýly doplnia prírodné vzory a farby.

Dôležitosť udržateľnosti sa prejaví aj v bývaní
Zdroj: Pexels.com

Dôležitosť udržateľnosti sa prejaví aj v bývaní

Životné prostredie a ekológia sú témou, ktorej venujeme čoraz viac pozornosti, a to vo všetkých oblastiach. Nebude tomu inak ani pri trendoch bývania. Dizajnéri už teraz siahajú po recyklovateľných zdrojoch. Udržateľnosť je najvyššou prioritou roku 2022, a to sa prejaví aj pri vdychovaní nového života používaným veciam.

Či už úplne zmeníte ich účel a využijete kusy starého zariadenia ako štýlové doplnky domácnosti alebo zrepasujete starý nábytok z povaly, ušetríte životné prostredie aj peňaženku. Originálnou časťou zariadenia s príbehom sa stávajú aj vlastnoručne vyrobené kusy.

Zdroj: Pexels.com

Otvorený, no využitý priestor

Kvôli rastúcim cenám nehnuteľností bude do popredia vystupovať efektívne využitie menšieho priestoru domácnosti. Výzvou, s ktorou sa budete musieť popasovať, bude zachovanie pocitu priestrannosti. Napríklad svetlejšie farby stien a vytvorenie medzery medzi pohovkou a nimi umožnia priestoru voľne dýchať.

Hlavnú úlohu v tom stále zohráva aj svetlo. Pri zariaďovaní svojho domova sa snažte vyťažiť čo najviac z prirodzeného svetla. Pomôže vám to cítiť sa v pohode a môže to ovplyvniť aj váš cirkadiánny rytmus (vnútorné „hodiny“ tela, ktoré ovplyvňujú napríklad cyklus spánku), vďaka čomu budete lepšie spať. S ohľadom na svetlo a jeho dostatok alebo nedostatok je potrebné voliť aj farby, prípadne stále modernejšie tapety.

 

Zdroj: Unsplash.com