Termoizolačná alebo zmývateľná? Keď farba na stenu nie je len farbou

0
243
Termoizolačná alebo zmývateľná? Keď farba na stenu nie je len farbou
Termoizolačná alebo zmývateľná? Keď farba na stenu nie je len farbou

Pri výbere odtieňa novej farby na stenu premýšľate dlhé hodiny až dni. Chcete, aby vám v miestnosti všetko spolu ladilo. Chcete, aby farba príjemne pôsobila na vaše zmysly. Chcete, aby bola farba sýta a prekryla všetky nedokonalosti stien. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že farba nemusí byť len farbou? Niektoré farby na stenu okrem kolority pomáhajú bojovať so stavebnými nedostatkami danej miestnosti.

Farby na stenu dokážu šetriť peniaze za kúrenie

Vyberať farby na stenu by ste nemali len podľa odtieňa. Prihliadajte na nedostatky daného priestoru a radšej dajte prednosť farbe, ktorá tieto nedostatky eliminuje. Napríklad termoizolačná farba na stenu dokáže čiastočne regulovať tepelné úniky stien. Termoizolačné farby izolujú tepelné mosty a bránia tvorbe vlhkosti v stenách. Tieto dispozície majú uvedené farby vďaka schopnosti vytvárania tepelnej membrány priamo na povrchu steny. Nehovoríme, že ušetríte tisíce, ale zopár drobných iste áno. Okrem regulácie tepla sú termoizolačné nátery ochranou stien proti usádzaniu či tvoreniu plesní.

Do kuchyne alebo dielne jedine umývateľné farby

Ďalšou zo špeciálnych farieb je umývateľná, ktorá sa hodí napríklad do kuchyne, jedálne, dielne alebo do detskej izby. Pri návšteve obchodu farby laky sa informujte o možnosti kúpy umývateľných farieb a uvidíte, že vám ušetria náklady na časté premaľovanie znečistených stien. Nemusíte sa obávať, že vaše steny budú kvôli umývateľnej farbe príliš lesklé. Tento nedostatok mali farby v minulosti. Dnes nielenže perfektne kryjú, ale sa tiež vzhľadovo nedajú rozlíšiť od klasickej farby. Povrch umývateľnej farby je možné čistiť vlhkou handričkou bez toho, aby stratila sýtosť alebo vytvárala fľaky. Na podobnom princípe funguje farba, ktorá je odolná voči oteru.

Plesne nebudú mať šancu v žiadnom kúte

Veľmi obľúbenými sú farby, ktoré pôsobia proti tvorbe plesní. Iste viete, že plesne v izbách sú nebezpečné pre vaše zdravie. Pozor by si mali dávať hlavne tí z vás, ktorí trpia alergiami. Plesne totiž produkujú spóry. Tie sa uvoľnia do vzduchu a vyvolávajú problémy s dýchaním alebo kožné vyrážky. Pred nanesením protiplesňovej farby je nutné miesta, kde sa pleseň nachádza poriadne umyť. Na vyčistené steny je možné naniesť sanačné nátery, ktoré sa v súčasnosti nevyrábajú len v bielom odtieni. Okrem náterov proti plesniam existujú tiež farby, ktoré ničia baktérie. Dajte šancu uvedeným špeciálnym farbám a pocítite ich priaznivý vplyv na komfort bývania.