Ako čistiť textilnú sedaciu súpravu?

0
473

Máte doma hrejivú látkovú sedačku? Výrazné škvrny sú zrejme vaším nepriateľom, takisto ako aj namáhavé čistenie. V článku nájdete tipy, ako textilnú sedaciu súpravu jednoducho vyčistiť napríklad pomocou babských receptov. Najdôležitejšie je jednať čo najrýchlejšie a nenechať tekutinu zaschnúť.

Škvrny na látkovom gauči

Konajte rýchlo. Hneď ako sa na sedačke objaví fľak, vyčistite ho čo najskôr. Je to dôležité najmä preto, aby nepresiakol aj do vnútornej výplne. Presiaknutie vám na čistení pohovky len zbytočne pridá.

Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku sa najprv presvedčte o tom, že ho na svoju sedaciu súpravu môžete použiť. Od výrobcu vášho gauča sa dozviete, ktoré čističe ju môžu poškodiť. 

Sedacie súpravy možno čistiť:

  • prostriedkami na báze vody 
  • rozpúšťadlami a čistiacimi prostriedkami na báze vody
  • rozpúšťadlami = chemikáliami 

Čo a ako zo sedačky vyčistíte?

  • vajíčko, blato, krv a moč odstránite studenou vodou, ktorú môžete podľa potreby zriediť šampónom, vyhnite sa horúcej vode
  • mlieko, káva, atrament, rúž, parfém, jedlo vyčistí vlažný roztok šampónu a vody, ak fľak po vyschnutí nezmizne, použite čistič škvŕn
  • nápoje a šťavy nenechajte zaschnúť, hneď ich očistite roztokom vlažnej vody so šampónom
  • farbu, olej, fixku či lak na nechty odstránite chemickými rozpúšťadlami: benzínom, liehom, alebo bežnými kvapalinami na odstraňovanie škvŕn

Postup pri čistení sedacej súpravy

Na odstraňovanie nečistôt z látkovej sedačky používajte kefu s prírodnými štetinami. Výhodou textilného povrchu je, že ho môžete povysávať, čím z neho dostanete prach a drobky. Lepšie tak odhalíte nepríjemne škvrny. 

Tip: Ako vyčistiť koberec a škvrny?

Zachránia vás aj babské recepty

Jedlá sóda nie je len na pečenie, ale aj na čistenie. Napríklad sedačiek. Sódu rozsypte po celej sedacej súprave. Odstránite tým zápach a uvoľníte škvrny. 

Ak potrebujete vyčistiť zaschnutý fľak, pomôže vám roztok sódy s vodou. Naneste ho na zašpinené miesto, nechajte 15 až 20 minút pôsobiť.

Pohovku osušte utierkou a nechajte cez noc poriadne vyschnúť.

A máme pre vás ešte jeden trik! Keď svoju sedaciu súpravu naozaj zbožňujete, prikryjte ju štýlovými dekami vo vašej obľúbenej farbe.

Túžite po kvalitnej pohovke? Naklikajte svoje preferencie do vyhľadávača nábytku a interiérových doplnkov Biano.sk a vyberte z tisícok sedacích súprav na jednom mieste.